SON DAKİKA

Replikler

Ekinezya kullanımın faydaları ve zararları

Ekinezya kullanımın faydaları ve zararları
Bu haber 06 Ekim 2020 - 4:00 'de eklendi ve 9 kez görüntülendi.

Ekinezya Kullanımın Faydaları Ve Zararları

Ekinezya, Kızıldereli insanlarının enfeksiyonlarda kullandığı ince ve uzun dikenli bir bitkidir. Ekinezyayı sıklıkla ağır yaralar sonucu enfeksiyon kapan yerlerde kullanan Kızıldereliler keşfetmiş diyebiliriz. İçinde antioksidan, bağışıklık güçlendiren ve doku gelişiminin sağlıklı şekilde olmasını sağlayan maddeler bulunur. Ayrıca A vitamini, C vitamini, E vitamini salgılanmasını sağlayan maddeleri içinde tutar. Sadece bu kadarla sınırlı kalmayıp daha birçok madde bulundurur.

Ekinezyanın İnsana Fayda Ettiği Noktalar

Doku yenilenmesine yardımcı olduğu için yaraları iyileştirir ve iltihap kapmasını önler. Ayrıca iltihap kapmayı önlerken oluşan iltihabı tedavi eder. Bağışıklık sistemi düşük olan kişilerde, bağışıklık arttırır. Boşaltım sistemi enfeksiyonlarına iyi gelir. Enfeksiyonun en kısa zaman dilimde atılmasını sağlar.

Özellikle kış mevsiminde yaşanan grip ve soğuk algınlığına iyi gelirken öksürük probleminin de önüne geçer. Migren ataklarının önüne geçer. Bağışıklığı güçlendirerek hastalık oluşumlarının önüne geçer. Doku gelişimini desteklediği için cilt sorunlarıyla baş eder.

Sivilceyi kurutur ve bir cilt hastalığı olan sedefin oluşturduğu yaraları da tedavi eder. Diş etinde oluşacak yaraların tedavi olmasına destek sağlar. Kadınların sık sık yaşadığı vajinal mantar problemini azaltır. Sinüzitin sebep olduğu burun ve geniz akıntısına iyi gelir.

Kişide gün içinde oluşan gerginlik, yorgunluk problemini giderir. Geceleri yatmadan önce içildiği zaman daha kaliteli bir uyku sunar. Ekinezya birçok konuda insanın sağlığına iyi gelse bile bazı durumlarda zarar verir.

Ekinezyanın Zararları

Ekinezya bağışıklık sistemini desteklese bile fazla tüketim halinde olumsuz etkiler. Vücuduz ekinezyaya bağımlılık gösterip bağışıklık sisteminin yavaşlamasına sebep olur.

Bu da beraberinde kelebek, hastalığı, diyabet, kronik hastalıklara ve bazı kanser türlerine sebep olur. Fazla tüketim halinde, vücut içinde kan pıhtılaşmalarına sebep olup.

u da alyuvar ve akyuvar miktarını düşürüp organlarınızın oksijen almasına engel olmaya başlar. Fazla tüketim sindirim sistemini aşırı çalıştırıp ishale sebep olurken ayrıca gaz, mide ağrısı, ara ara şiddetli giren kramplara sebep olur. Fazla tüketildiği zaman kişinin aşırı halsizlik sonucu baş dönmesi yaşamasına sebep olur.

Bu durum beraberinde bir denge sorunu olan vertigo oluşmasına neden olur. Astım hastalarının şikâyetlerini arttırır ayrıca astım değilseniz bile astım olmanıza sebep olur. Ekinezya kullanımı oldukça dozunda yapın aksi taktirde canınızı sıkacak sorunlara yol açar.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA