SON DAKİKA

Replikler

Endişeliyim diyerek 5 şehrimizi uyardı

Endişeliyim diyerek 5 şehrimizi uyardı
Bu haber 05 Mayıs 2024 - 22:23 'de eklendi ve 21 kez görüntülendi.

Türkiye’nin en büyük deprem uzmanlarından biri olan Prof. Dr. Naci Görür, Türkiye’nin deprem haritasına ilişkin çarpıcı açıklamalarından sonra şimdi de Manisa’yı endişeliyim diyerek uyardı. Manisa’nın aktif fay hatları üzerine kurulduğunu vurgulayan Görür, canlı fayların 7 ve üzeri büyüklükte depremlere yol açabileceğini belirtti. Ayrıca, “endişelendiriyor” olarak nitelendirerek 4 şehrimizi de önemle vurguladı.

Deprem uzmanı Prof. Dr. Naci Görür, Manisa Genç İş İnsanları Derneği (MAGİAD) tarafından organize edilen “Manisa Depreme Hazır mı?” başlıklı panelde konuştu. Naci Hoca, Manisa’nın deprem riskini dile getirerek özellikle 7 ve üzeri büyüklükteki depremlere karşı uyarılar yaptı.

Manisa’nın “graben” olarak tanımlanan çöküntü alanı üzerine kurulduğunu dile getiren Naci Görür, “Manisa, aktif fay hatları üzerinde kurulmuş. Bu canlı faylar, 7 ve üzeri büyüklükte deprem üretme potansiyeline sahip. Tektonik yapının içinde yaşıyorsunuz ve bu tektonik yapıda depremler mutlaka olur. Bugün olmazsa yarın olur, yarın olmazsa öbür gün olur. Dolaysıyla kalkıp bizim burada deprem olacak mı? Ne zaman olacak? Nasıl olacak? Bunları konuşmanın hiç anlamı yok. Bu bölge er geç depremle sınanacaktır” ifadelerini kullandı.

DİRENÇLİ ŞEHİRLER

Naci Görür, geçmişimizden ders alarak depremlerin ciddiye alınması gerektiğine işaret ederek, “Manisa’nın mülk sahipleri, yaşayan insanları, buranın sahipleri sizsiniz. Kendi iradenizi kullanın mülkünüze sahip çıkın. Siyasetle asla uğraşmayın. Ama kim gelirse gelsin, Manisa’mızı dirençli bir kent haline getirin. Manisa depreme dirençli hale getirilebilir mi? Elbette getirilebilir. Manisa depreme dirençli kent hale gelirse büyük bir depremden minimum etkilenir” ifadelerini ekledi.

Görür, basın mensuplarının sorularını cevapladığı önceki bir toplantıda, 6 Şubat’taki Kahramanmaraş depremlerinin ardından yıkılan evlerin enkazlarının yanlış bir şekilde gömülmesinin ileride farklı sorunlara yol açabileceğini ifade etti.

ŞEHİRLERİ TEK TEK SAYDI VE UYARDI

Ülkemizde son zamanlarda korktuğu şehirlere dikkatleri çeken Naci Hoca şu ifadeleri kullandı: “Bugünlerde daha çok Tunceli, Bingöl Karlıova, Erzincan yörelerimiz biraz endişelendiriyor. İzmir’de de bir endişemiz var. Çünkü İzmir’de 15 tane fay var. İzmir yarımadasını kesen fayların özelliklerini bilmiyoruz. O faylar ne zaman deprem üretiyor, nedir? Bilmediğimiz için sorun olarak düşünüyoruz” dedi.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA