SON DAKİKA

Replikler

Aracı olanları ilgilendiriyor muayenede yeni sistem

Aracı olanları ilgilendiriyor muayenede yeni sistem
Bu haber 02 Mayıs 2024 - 18:46 'de eklendi ve 2 kez görüntülendi.

TÜVTÜRK’te milyonlarca araç sahibini doğrudan etkileyen yeni bir dönem resmi olarak başlatıldı.

TÜVTÜRK, araç sahiplerinin periyodik olarak yapmaları gereken muayene işlemleri hakkında bir bilgilendirme mesajı yayınladı.

Araçların güvenliğini ve çevre dostu özelliklerini artırmayı amaçlayan bu çağrıda belirli bilgilere vurgu yapıldı:

“Türkiye’de trafiğe kayıtlı 25 milyonun üzerinde araç bulunmakta olup, bu araçların sınıflarına ve yaşlarına göre belirli periyotlarla TÜVTÜRK istasyonlarında muayene edilmeleri gerekmektedir”

Bilgilendirme metninde, muayenesi gerçekleştirilmemiş araçların trafiğe çıkmasının yasak olduğu hatırlatıldı ve yeni bir araç satın alan sürücülerin ilk üç yıl boyunca muayene yaptırma zorunluluğunun olmadığı ifade edildi.

Daha önce, muayene süresini azaltmak ve yoğunluğu azaltmak amacıyla egzoz emisyon ölçümünü farklı yetkili bayilere devreden TÜVTÜRK, bu adımıyla birçok aracın muayene sürecini daha erken tamamlamasına imkan sağlamıştı.

Kurumun getirdiği bir diğer değişiklik ise, randevu sistemine gelen yoğunluğa çözüm olarak Türkiye’nin 77 şehrinde mobil istasyonların hizmete alınması oldu.

ÜVTÜRK, bu önlemlerle yoğunluğu biraz azalttı ve gelecek yılda gezici istasyon sayısını artırma amacını sürdürüyor.

Mobil istasyonlarda binek otomobil, traktör ve motosiklet muayeneleri yapılabilirken, hava destekli hidrolik fren sistemine sahip araçların muayenesi sadece sabit istasyonlarda gerçekleştirilebilir.

MUEYENE’NİN AYRINTILARI

“Seyyar istasyonlarda binek otomobil, traktör ve motosiklet muayeneleri gerçekleştirilebilmektedir. Ancak, hava destekli hidrolik fren sistemine sahip araçların muayenesi yalnızca sabit istasyonlarda yapılabilmektedir.

Egzoz gazı emisyon ölçümü ise sadece sabit ve yetkilendirilmiş seyyar istasyonlarda gerçekleştirilmektedir. Traktör muayeneleri ise tüm seyyar ve sabit istasyonlarda yapılabiliyor.”

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA