SON DAKİKA

Replikler

İki buçuk metre dalgalar

İki buçuk metre dalgalar
Bu haber 25 Nisan 2024 - 19:04 'de eklendi ve 7 kez görüntülendi.

Jeofizik alanında uzmanlaşmış Profesör Doktor Övgün Ahmet Ercan, Türkiye’nin kıyı bölgelerinde meydana gelebilecek depremlerin ardından ortaya çıkabilecek tsunami büyüklükleri hakkında mühim bilgiler aktardı.

X (Twitter) sosyal medya hesabından bir dizi paylaşım yapan Prof. Dr. Ercan; Marmara, Ege ve Akdeniz kıyılarına deprem sonrası tsunaminin ne kadar vakitte ulaşacağını da duyurdu.

Profesör Doktor Ahmet Ercan, İstanbul’un da içinde bulunduğu Marmara Bölgesi’nde beklenen büyük bir depremin, 7,5 büyüklüğünde olması durumunda, 1 ila 2,5 metre arasında bir dalga yaratabileceğini belirtti. Ayrıca, bu dalganın yükselebileceği maksimum yüksekliğin 5 metre olabileceğini aktardı.

Ahmet Ercan’a göre; tsunami dalgaları, 50 ila 300 metre karaya ilerleyebilir ve deprem sonrası 4 ila 20 dakika içinde kıyılara varabilir.

Ercan’ın Ege ve Akdeniz bölgeleri için öngörüleri şu şekildedir: Bir deprem, 1 ila 3,5 metre arasında dalga oluşturabilir ve bu dalgaların yükselme yüksekliği 5,5 metreye kadar çıkabilir. Kıyıya ulaşma potansiyeline sahip olan dalgaların karaya varma süresi ise 5 ila 30 dakika arasında değişebilir.

5 VEYA 30 DAKİKA İÇERİSİNDE

Prof. Dr. Ahmet Ercan’ın açıklamaları şu şekilde:

Türkiye’de süpürtü (tsunami) göçüntülü kırıkların olduğu Ege ile Akdeniz’de, 1 ile 3,5 m dalga yüksekliğinde, 5,5 m tırmanma yüksekliğinde, 100 ile 2500 m karaya ilerleyebilir. Süpürtü, depremden 5 ile 30 dakika içinde kıyılara varır. Dar ağızlı koylar, girintiler sakıncalıdır.

Marmara’da kırıklar, 1-1,5 m düşey bileşenli yanal atımlıdır. M7,5’luk bir deprem 1 ile 2,5 m dalga ile 5 m tırmanma yüksekliğinde, 50 ile 300 m karaya ilerleyen süpürtü (tsunami) üretir. Depremden 4 ile 20 dakika içinde kıyılara varır. Dar ağızlı koylar, girintiler sakıncalıdır.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA