SON DAKİKA

Replikler

Emeklilik bekleyenleri neler bekliyor erken emeklilik şartları

Emeklilik bekleyenleri neler bekliyor erken emeklilik şartları
Bu haber 23 Nisan 2024 - 17:38 'de eklendi ve 5 kez görüntülendi.

Türkiye’de çok sayıda çalışmakta olan vatandaş, emekli olabilme beklentisi içinde olduğu için emeklilik yaşını hesaplamanın yanında daha erken emekli olabilmek için de yöntemler araştırma çabasına girdi. İşte erken emeklilik için gerekenler…

Türkiye’de birçok çalışan vatandaş, emekli olma beklentisi taşıdığı için emeklilik yaşını belirlemenin yanı sıra daha erken emekli olma fırsatlarını araştırmaya başladı. İşte erken emeklilik için kullanılabilecek yöntemler…

Türkiye’deki çalışanlar için emeklilik, yaş ve prim şartlarına bağlı uzun vadeli bir hedeftir; ancak yasal düzenlemeler, bazı avantajlarla erken emekliliği mümkün kılar.

ÇOCUK AVANTAJI

Kadın çalışanlar için çocukları üzerinden prim kazanma imkanı bulunuyor. Bu, 3 çocuğa kadar borçlanma ile 2160 gün, yani 6 yıl erken emeklilik sağlıyor. Ancak çocukların sigortadan önce doğmuş olması gerekiyor.

ASKERLİK ÖNE ÇEKİYOR

Erkekler için askerlik sürelerinin borçlanılması, sigorta giriş tarihini geriye çekerek hem yaş avantajı sağlıyor hem de prim kazanma fırsatı sunuyor. Bu şekilde en az 1 yaş önce emeklilik imkanı doğuyor.

10 YIL PRİM YETERLİDİR

Kısmi emeklilik adı verilen yöntemde, 15 yıl prim ve 3600 gün sigorta şartıyla kadınlar 58, erkekler ise 60 yaşından itibaren emekli olabiliyor. Öncesi için prim şartı 4500’e, yıl şartı ise 25’e yükseliyor.

ERKEN EMEKLİLİK İÇİN YÜZDE 60 RAPOR YETERLİDİR

Çalışma kapasitesini en az yüzde 60 kaybedenler, sağlık raporu alarak malulen emekli olabiliyorlar ve bunun için en az 1800 gün prim ödemiş olmaları gerekiyor.

VERGİ İNDİRİMİ

Engelli çalışanlar, yüzde 40 engellilik durumunda vergi indirimi alarak yaş şartı olmadan 15-18 yıl arası prim günüyle emekli olabileceği belirtildi.

YIPRANMA PAYI

Yıpranan mesleklerde çalışanlar, sigorta sürelerine ek günlerle ve işe başlama tarihini geriye çekerek emeklilik hakkı elde edebilir.

ANNEYE PRİM HAKKI VARDIR

Başkasının bakımına muhtaç derecede engelli çocuğu olan annelerin, 1 Ekim 2008’den sonra primlerinin dörtte biri, toplam primlerine ekleniyor. Bu süre yaş şartından düşüleceği açıklandı.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA