SON DAKİKA

Replikler

Tek tek açıkladı 7 üzeri depremler

Tek tek açıkladı 7 üzeri depremler
Bu haber 20 Nisan 2024 - 23:21 'de eklendi ve 11 kez görüntülendi.

Türkiye’de deprem endişesi hala etkisini sürdürüyor. Özellikle 6 Şubat sonrasındaki şiddetli depremler, insanlarda büyük bir endişe uyandırdı.

Binlerce vatandaşın yıkılan binaların altında kalarak yaşamını yitirdiği ve binlerce binanın yıkıldığı bu depremler, artçı sarsıntılarla birlikte birçok şehirde hissedildi.

Özellikle 11 kentte devam eden artçı depremlerin ardından, fay hattı üzerindeki riskli bölgelerin yeniden vurgulandığı gözlemleniyor.

Gemlik ve Biga’nın akabinde Tokat’ta gerçekleşen depremler, bölgede ciddi zararlara neden oldu. Yakın zamanlarda Tokat’ta gerçekleşen peş peşe 2 deprem, Yozgat, Samsun ve Çorum gibi şehirlerde de yoğun biçimde hissedildi ve birçok konut ile ahırda büyük zararlar oluştu.

Bir YouTube videosunda ünlü astrolog Sinan Hoca’nın 3 ay önce yaptığı bir programda Tokat’a dair uyarılarda bulunduğu görülmüş oldu.

Ünlü astrolog Hoca, Tokat’ın Oğuzlar arasında riskli bir bölge olduğunu vurgularken, bu durumun sadece bu yıl değil, gelecek 6 yıl boyunca devam edebileceğini belirtti.

Görüldü ki, Erzincan ile Bingöl arasındaki Yedisu bölgesinde 7 büyüklüğünde bir deprem olabileceğini de tahmin etti.

Tokat, jeolojik olarak aktif fay hatlarıyla yoğun bir coğrafyada bulunmaktadır. Alüvyon zemin üzerine kurulu olması, depremlerin etkilerini geniş bir alana yayarak sıvılaşma riskini artırabilir.

Tokat’ın geçmişte önemli depremlere şahit olduğu ve bu bölgenin deprem riski taşıdığı uzmanlar tarafından vurgulanmaktadır.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA