SON DAKİKA

Replikler

Emeklilerin maaşlarında revizyon

Emeklilerin maaşlarında revizyon
Bu haber 20 Nisan 2024 - 21:32 'de eklendi ve 8 kez görüntülendi.

Milyonlarca emeklinin gözü, Temmuz ayında alacakları zam miktarını belirleyecek enflasyon rakamında. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, bugün duyurduğu Piyasa Katılımcıları Anketi’nde yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 44,19 olarak açıkladı. Bu veriler ışığında emeklilerin alacakları zam oranını hesapladık.

Temmuz öncesinde zam olasılığı sona erdi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, son günlerde yaptığı açıklamayla Temmuz öncesinde seyyanen zam ihtimalini ortadan kaldırdı. Bakan Vedat Işıkhan, “Temmuz ayında hem enflasyondan ya da sözleşmeden kaynaklanan farklar mutlaka emekli aylıklarına yansıtılacak.” sözlerini kullandı.

3 aylık Bağ-Kur ve SSK emekli zammı netleşti

TÜİK’in raporuna göre, 2024’ün Ocak ayında yüzde 6,70, Şubat ayında yüzde 4,53 artan enflasyon, Mart ayında yüzde 3,16 yükseldi. Yıllık artış ise yüzde 68,50 seviyesine ulaştı. TÜİK verilerine dayanarak, 4A SSK ve 4B Bağ-Kur emeklileri için zam oranı yüzde 15,05 olarak belirlendi.

Merkez Bankası’nın verilerine göre, son altı aylık enflasyon için ipucu ortaya çıktı

Merkez Bankası’nın Nisan ayı Piyasa Katılımcıları Anketi’ne göre, katılımcıların bu yıl sonu tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi önceki döneme kıyasla yüzde 42,96 iken, bu dönemde yüzde 44,19’a yükseldi. 12 ay sonra TÜFE beklentisi ise bir önceki ankette yüzde 37,78 iken, şimdi yüzde 36,70’e geriledi. 24 ay sonrası TÜFE beklentisi ise önceki dönemlere göre sırasıyla yüzde 23,05 ve yüzde 22,67 olarak kaydedildi.

EMEKLİNİN ZAM ORANLARINI SİZLER İÇİN DERLEDİK

Merkez Bankası’nın verilerine dayanarak yaptığımız hesaplamalara göre, emekliler Temmuz ayında yaklaşık olarak yüzde 25,39 oranında zam bekliyor.

EN AZ EMEKLİ MAAŞI İSE

Temmuz ayında emekliler için en düşük emekli maaşının asgari ücret seviyesine yükseltilmesi beklentisi vardı. Ancak Bakan Işıkhan, en düşük emekli maaşının 17 bin TL’ye çıkarılmayacağını duyurdu. Bu açıklamanın ardından en düşük emekli maaşı için beklentiler, 12 bin ve 13 bin TL aralığına doğru değişti.

TOPLU SÖZLEŞME

2024’ün ilk yarısında memur maaşları ve memur emeklilerinin aylıklarına yüzde 15, ikinci yarısında yüzde 10, 2025’in ilk yarısında ise yüzde 6 ve ikinci yarısında yüzde 5 oranlarında zam yapılması planlanıyordu. Ancak memurlar Mart ayından itibaren enflasyon farkını da almış oldular.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA