SON DAKİKA

Replikler

Erdoğan İmzaladı Atamalar Gerçekleştirildi

Erdoğan İmzaladı Atamalar Gerçekleştirildi
Bu haber 05 Nisan 2024 - 23:19 'de eklendi ve 16 kez görüntülendi.

Türkiye’nin diplomatik atama sürecinde yeni gelişmeler dikkat çekiyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan atama kararlarına göre Amerika Birleşik Devletleri Büyükelçiliği’ne yeni bir atama yapıldı.

Son Resmi Gazete yayınında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan atama kararlarına göre, Amerika Birleşik Devletleri Büyükelçiliği’ne Sedat Önal atanırken, Birleşmiş Milletler Türkiye Cumhuriyeti Daimi Temsilciliği’ne Dışişleri Bakanlığı Bakan Yardımcısı Ahmet Yıldız getirildi.

Sedat Önal, Kayseri doğumlu olup, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunudur. Doğum tarihi 11 Ağustos 1963’tür.

Sedat Önal, 1989 yılında diplomatik kariyerine adım attı ve çeşitli görevlerde bulunarak geniş bir tecrübe edindi. 2018-2023 yılları arasında Bakan Yardımcılığı görevini üstlendi. Şubat 2023’ten itibaren ise Türkiye’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilciliği pozisyonunda görev yapıyordu.

Sedat Önal’ın ile birlikte 9 farklı ülkeye de yeni büyükelçiler atanırken, Birleşmiş Milletler Daimi Temsilciliği’ne atanan Ahmet Yıldız’ın ataması, ilgili Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin 3. maddesi gereğince gerçekleştirildi.

SEDAT ÖNAL

Türkiye’nin Washington Büyükelçisi olarak atanan BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Sedat Önal, 11 Ağustos 1963’te Kayseri’de doğdu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümünden 1985 yılında mezun oldu. Diplomatik kariyerine Aralık 1989 – Temmuz 1990 arasında Dışişleri Bakanlığı Personel Dairesi Başkanlığında Aday Meslek Memuru olarak başladı. Daha sonra İstihbarat ve Araştırma Dairesi’nde aday meslek memurluğu görevini üstlenen Önal, sonrasında 1991-1993 yılları arasında Türkiye’nin Kuveyt Büyükelçiliği’nde Üçüncü Katip olarak görev aldı.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA