SON DAKİKA

Replikler

Geçmeyen Egzamasında Çözümü Rafta Buluverdi

Geçmeyen Egzamasında Çözümü Rafta Buluverdi
Bu haber 27 Mart 2024 - 0:50 'de eklendi ve 53 kez görüntülendi.

Egzama, cildin inflamatuar (iltihabi) bir hastalığıdır ve ciltte kaşıntı, kızarıklık, kuruluk ve kabarcıklarla karakterizedir. Egzama, genellikle kronik bir rahatsızlık olup, çeşitli faktörlerin bir araya gelmesiyle tetiklenebilir ve tekrarlayabilir. Egzama, cilt bariyerinin hasar görmesi sonucu cildin dış etkenlere karşı savunmasız hale gelmesiyle ortaya çıkar.

Egzama, çeşitli alt türleri bulunan bir hastalıktır ve her bir alt türün belirtileri ve nedenleri farklılık gösterebilir. En yaygın egzama türleri arasında atopik dermatit (alerjik egzama), kontak dermatit, numuler egzama, seboreik dermatit ve staz dermatiti bulunmaktadır.

Atopik dermatit, genellikle alerjik reaksiyonlarla ilişkili olan ve genetik yatkınlığı olan kişilerde görülen bir egzama türüdür. Kontak dermatit, cildin bir irritana veya alerjene maruz kalmasının ardından gelişen bir iltihabi reaksiyondur. Numuler egzama, dairesel veya oval lezyonlarla karakterizedir ve genellikle kuru ciltlerde görülür. Seboreik dermatit, genellikle saçlı deri ve yüzde, kepeklenme ve kızarıklıkla kendini gösteren bir egzama türüdür. Staz dermatiti ise bacaklarda, özellikle ayak bileklerinde şişme ve kızarıklıkla kendini gösteren bir egzama türüdür.

Egzama genellikle ciltte kaşıntı, kızarıklık, kuruluk, kabarcıklar, sızıntı ve kabuklanma gibi belirtilerle ortaya çıkar. Bu belirtiler, kişiden kişiye değişebilir ve egzamanın şiddetine bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Egzama tedavisi, semptomların hafifletilmesi, cildin nemlendirilmesi ve inflamasyonun azaltılması üzerine odaklanır. Tedavi genellikle topikal kremler, nemlendiriciler, kortikosteroidler, antihistaminikler ve gerekli durumlarda immün modülatör ilaçları içerebilir. Egzama tedavisinde kullanılacak en uygun yöntemler ve ilaçlar, kişinin semptomlarına, cilt tipine ve genel sağlık durumuna bağlı olarak belirlenmelidir.

İşte doğal yöntemlerle egzama tedavisine yardımcı olabilecek bazı bitkisel çözümler:

Aloe Vera: Egzama kaşıntısını hafifletebilir ve ciltteki hasarları onarabilir. Aloe vera jeli, egzamalı bölgeye masaj yaparak uygulanabilir.

Papatya Suyu: Papatya, iltihapları temizleyebilir ve hücre yenilenmesini hızlandırabilir. Soğutulmuş papatya çayını egzamalı bölgeye uygulayabilirsiniz.

Lavanta Yağı: Lavanta yağı, egzamayı hafifletebilir ve cildi rahatlatabilir. Egzamalı bölgeye nazikçe masaj yaparak uygulayabilirsiniz.

Salatalık: Salatalık suyu, cildi nemlendirebilir ve kaşıntıyı azaltabilir.

Sarı Kantaron: Sarı kantaron yağı, ciltteki iltihapları hafifletebilir.

Meyan Kökü: Meyan kökü, cildi yatıştırabilir ve kaşıntıyı azaltabilir.

Beyaz Dut: Beyaz dut yaprağı, ciltteki tahrişi hafifletebilir.

Hindistan Cevizi Yağı: Hindistan cevizi yağı, cildi nemlendirebilir ve iltihapları azaltabilir.

Yulaf Tozu: Yulaf tozu, cildi yatıştırabilir ve kaşıntıyı hafifletebilir.

Zerdeçal: Zerdeçalın anti-enflamatuar özellikleri vardır. Yulaf ezmesi veya bal ile karıştırarak egzamalı bölgeye uygulayabilirsiniz.

Sirke: Elma sirkesi, cildi dengeleyebilir ve kaşıntıyı azaltabilir.

Bu bitkisel öneriler, hafif şiddetteki egzama rahatsızlıkları için evde denenebilir. Ancak kesin sonuçlar ve doğru tedavi için mutlaka bir dermatologa danışmalısınız. Sağlıklı günler dileriz!

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA