SON DAKİKA

Replikler

Yaz ve Kış Olimpiyatları Tarihi

Yaz ve Kış Olimpiyatları Tarihi
Bu haber 21 Mayıs 2023 - 5:17 'de eklendi ve 438 kez görüntülendi.

YAZ VE KIŞ OLİMPİYAT OYUNLARI TARİHİ

Olimpiyat Oyunları olarak da bilinen Yaz Olimpiyatları, dört yılda bir düzenlenen uluslararası çok sporlu bir etkinliktir. İşte Yaz Olimpiyatlarının kronolojik sırayla kısa bir tarihi:

Atina 1896: İlk modern Yaz Olimpiyatları, 14 ülkenin katıldığı Yunanistan’ın Atina kentinde düzenlendi.

Paris 1900: İkinci Yaz Olimpiyatları Fransa’nın Paris kentinde yapıldı ve kroket, golf ve kriket gibi etkinlikleri içeriyordu.

Louis 1904: Üçüncü Yaz Olimpiyatları St. Louis, Missouri, ABD’de yapıldı ve oyunlar ilk kez Kuzey Amerika’da yapıldı.

Londra 1908: Dördüncü Yaz Olimpiyatları, Londra, İngiltere’de yapıldı ve dalış ve salon jimnastiğinin yer aldığı ilk oyunlardı.

Stockholm 1912: Beşinci Yaz Olimpiyatları İsveç’in Stockholm kentinde yapıldı ve 10.000 metreye kadar koşu etkinliklerini içeren ilk oyunlar oldu.

Antwerp 1920: Altıncı Yaz Olimpiyatları, Birinci Dünya Savaşı nedeniyle ertelendikten sonra Belçika’nın Antwerp kentinde yapıldı.

Paris 1924: Yedinci Yaz Olimpiyatları Fransa’nın Paris kentinde yapıldı ve artistik patinaj ve buz hokeyi gibi kış sporlarının tanıtımına tanık oldu.

Amsterdam 1928: Sekizinci Yaz Olimpiyatları, Hollanda’nın Amsterdam kentinde yapıldı ve madalya kazananlar için bir zafer töreninin yapıldığı ilk oyunlardı.

Los Angeles 1932: Dokuzuncu Yaz Olimpiyatları Los Angeles, California, ABD’de yapıldı ve bir meşale rölesinin kullanıldığı ilk oyunlardı.

Berlin 1936: Almanya’nın Berlin kentinde düzenlenen onuncu Yaz Olimpiyatları, televizyonda yayınlanan ilk oyunlar oldu.

Berlin 1936: Almanya’nın Berlin kentinde düzenlenen onuncu Yaz Olimpiyatları, televizyonda yayınlanan ilk oyunlar oldu.

Londra 1948: 11. Yaz Olimpiyatları, II. Dünya Savaşı nedeniyle 12 yıl ertelendikten sonra İngiltere’nin Londra kentinde düzenlendi.

Helsinki 1952: On ikinci Yaz Olimpiyatları Finlandiya’nın Helsinki kentinde yapıldı ve Sovyetler Birliği’nin yer aldığı ilk oyunlardı.

Melbourne 1956: On üçüncü Yaz Olimpiyatları Avustralya’nın Melbourne kentinde yapıldı ve güney yarımkürede düzenlenen ilk oyunlardı.

Roma 1960: On dördüncü Yaz Olimpiyatları, İtalya’nın Roma kentinde yapıldı ve Afrika’dan sporcuların yer aldığı ilk oyunlardı.

Tokyo 1964: On beşinci Yaz Olimpiyatları Japonya’nın Tokyo kentinde yapıldı ve Asya’da düzenlenen ilk oyunlar oldu.

Mexico City 1968: On altıncı Yaz Olimpiyatları, Mexico City, Meksika’da yapıldı ve tüm kıtalardan sporcuların yer aldığı ilk oyunlardı.

Münih 1972: On yedinci Yaz Olimpiyatları Almanya’nın Münih kentinde yapıldı ve Eylül ayında yapılacak ilk oyunlardı.

Montreal 1976: On sekizinci Yaz Olimpiyatları, Kanada’nın Montreal kentinde düzenlendi ve 42.195 kilometrelik standart mesafe üzerinde bir maraton içeren ilk oyun oldu.

Moskova 1980: On dokuzuncu Yaz Olimpiyatları, Sovyetler Birliği’nin başkenti Moskova’da düzenlendi ve Amerika Birleşik Devletleri ve diğer ülkeler tarafından boykot edilen ilk oyunlar oldu.

Los Angeles 1984: Yirminci Yaz Olimpiyatları Los Angeles, California, ABD’de yapıldı ve tüm spor dallarında profesyonellerin yer aldığı ilk oyun oldu.

Seul 1988: Yirmi birinci Yaz Olimpiyatları, Güney Kore’nin Seul kentinde yapıldı ve yeniden birleşmiş Almanya’dan sporcuların yer aldığı ilk oyunlardı.

Barselona 1992: Yirmi ikinci Yaz Olimpiyatları, İspanya’nın Barselona kentinde yapıldı ve eski Sovyetler Birliği’nin yeni bağımsız devletlerinden sporcuların yer aldığı ilk oyunlardı.

Atlanta 1996: Yirmi üçüncü Yaz Olimpiyatları Atlanta, Georgia, ABD’de yapıldı ve bir Centennial Park’ın yer aldığı ilk oyunlardı.

Sidney 2000: Yirmi dördüncü Yaz Olimpiyatları, Avustralya’nın Sidney kentinde düzenlendi ve Olimpiyat Stadı, Su Sporları Merkezi ve Velodrome’daki etkinliklerin yer aldığı ilk oyunlardı.

Atina 2004: Yirmi beşinci Yaz Olimpiyatları, Yunanistan’ın Atina kentinde düzenlendi ve modern Olimpiyat Oyunlarının doğum yerine geri dönen ilk oyunlar oldu.

Pekin 2008: Yirmi altıncı Yaz Olimpiyatları Çin’in Pekin kentinde düzenlendi ve Ulusal Stadyum (Kuş Yuvası) ve Ulusal Su Sporları Merkezi’nde (Su Küpü) etkinliklerin yer aldığı ilk oyun oldu.

Londra 2012: Yirmi yedinci Yaz Olimpiyatları, Londra, İngiltere’de yapıldı ve 206 Ulusal Olimpiyat Komitesinin tamamından sporcuların yer aldığı ilk oyun oldu.

Rio de Janeiro 2016: Yirmi sekizinci Yaz Olimpiyatları, Brezilya’nın Rio de Janeiro kentinde düzenlendi ve Güney Amerika’da yapılacak ilk oyunlar oldu.

Tokyo 2020: Yirmi dokuzuncu Yaz Olimpiyatları Japonya’nın Tokyo kentinde düzenlendi ve COVID-19 salgını nedeniyle 2021’deki orijinal programından ertelendi. Az sayıda seyirci ve artırılmış güvenlik önlemleri içeren ilk oyunlardı.

NOT: Yaz Olimpiyatları dört yılda bir dünyanın farklı şehirlerinde yapılmaya devam etti. En son Yaz Olimpiyatları, COVID-19 salgını nedeniyle 2021’deki orijinal programından ertelenen Japonya’nın Tokyo kentinde 2020’de düzenlendi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA