SON DAKİKA

Replikler

Kolesterole, Trigliseride Evde 5 Dakikada Son

Kolesterole, Trigliseride Evde 5 Dakikada Son
Bu haber 01 Şubat 2023 - 18:08 'de eklendi ve 438 kez görüntülendi.

TRİGLİSERİDE SON “Soleus Push Up” MUCİZESİ

Soleus Push Up, bugünlerde egzersiz araştırma dünyasındaki en son trend. Soleus Push Up‘ın tam olarak ne olduğuna dair ayrıntılara girmeden önce, araştırma çalışmasının sonuçlarını çok kısaca açıklamama izin verin. ABD’nin Teksas eyaletindeki Houston Üniversitesi’nde İnsan Performansı Profesörü olan Marc Hamilton, Soleus Push Up‘ın (SPU) saatlerce kan şekeri ve yağ yakımını artırabildiğini keşfetti. Üstelik tüm bunları otururken yapıyor! Araştırması, bir şeker içeceği içtikten sonraki üç saat içinde kan şekerde yüzde 52’lik bir iyileşme ve yüzde 60 daha az insülin ihtiyacı olduğunu gösterdi. Soleus Push Up hareketini yapmak, yağ ve şeker yakımını artırırken çok düşük yoğunluklu lipoproteinleri (VLDL – bir tür kolesterol) ve trigliseritleri azalttı. Bu keşif, Diyabet, Kalp hastalığı ve Demans gibi her türlü metabolik hastalığın azaltılmasına yardımcı olacağı için dikkate değerdir.

SOLEUS KASI – ANATOMİ VE İŞLEV

Soleus, baldırı oluşturan üç kasın bir parçasıdır. Soleus, Gastrocnemius kasının altında derinlerde yer alır ve kasılması topuğun yerden kaldırılmasına yani plantar fleksiyona yardımcı olur. Ayak bileğinin yanı sıra dizden de geçen daha yüzeysel Gastrocnemius’un aksine, Soleus ayak bileğine girer ve dolayısıyla ayağı plantar fleksiyona getirir. Diz düz ise Gastrocnemius görevi devralır. Soleus’u doğrudan çalıştırmanın tek yolu dizleri bükülü tutmaktır. Soleus aynı zamanda bir anti-yerçekimi kasıdır ve yürürken ve ayakta dururken dik bir duruşun korunmasına yardımcı olur. Soleus çoğunlukla tip 1 veya yavaş kasılan kas liflerinden oluşur.

SOLEUS EGZERSİZİ GİRİŞ

Soleus Push Up hareketini yapmak çok basittir. Dizlerinizin 90 derece açıyla büküldüğü bir sandalyeye oturun. Ayaklarınızı yerde düz tutun. Şimdi kolay bir hızda oturarak baldır kaldırma hareketi yapın, yani topuklarınızı maksimum aralığa kaldırın ve pasif bir şekilde yere geri dönün. Soleus Push Up, hızlı bir tempoda veya hatta kasıtlı olarak yavaş bir tempoda yapılmamalıdır. Bu “egzersizi” yaparken yorulmanız veya bitkin düşmeniz gerekmez. Neredeyse öğrenilmiş bir “kıpırdanma” gibidir.

Ama neden sandalyeden kalkıp birkaç dakika yürümeyesiniz ki! Ancak yürürken diz düzdür ve odak Gastrocnemius’a kayar. Bu yüzden spor salonunda özellikle Soleus’u hedef alan oturarak Baldır Kaldırma hareketleri yapıyoruz.

Prof. Hamilton’ın çalışmasında bir uyarı var. Gönüllüler SPU’yu 4 saat gibi uzun bir süre boyunca gerçekleştirmişlerdir. Yani SPU’nun faydalarının 5 dakika yapmakla ortaya çıkacağını düşünmeyin. Ancak iyi olan nokta, SPU’nun her yerde ve her zaman yapılabilmesidir – ofiste, toplantıda, TV izlerken vb.

SONUÇ

  • Son araştırmalar şunu gösteriyor:

Soleus Push Up yaparak metabolizmayı birkaç saat içinde %52’ye kadar yükseltebiliriz. Bu, kandaki glikoz ve yağların yakılmasına yardımcı olur.

SPU’yu yapmak basittir ancak uzun süreler boyunca yapılması gerekir.

Kendi başına yorucu değildir ve bu nedenle toplantıda otururken, masa başında çalışırken veya televizyon izlerken yapılabilir.

Okuyucuları bu araştırma hakkında bilgilendirmeye devam edeceğim ancak şimdilik çok umut verici görünüyor. Öyleyse başlayın ve Soleus Push Ups yapın.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA