SON DAKİKA

Replikler

Ünlü Yönetmen Yalçın Yelence Yaşama Veda Etti

Ünlü Yönetmen Yalçın Yelence Yaşama Veda Etti
Bu haber 21 Ocak 2023 - 0:15 'de eklendi ve 90 kez görüntülendi.

ÜNLÜ İSİM YAŞAMA VEDA ETTİ

Birçok dizinin yönetmenliğini yapan ünlü yönetmen Yalçın Yelence, bir süredir tedavi gördüğü İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi’nde 69 yaşında yaşama gözlerini yumdu.

Bizimkiler, Perihan Abla” gibi diziler başta olmak üzere birçok dizinin yönetmenliğini yapan Yalçın Yelence, geçtiğimiz gün hastaneye yatırılmıştı. Bir süredir İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi’nde tedavi gören Yelence‘den üzücü haber geldi.

YALÇIN YELENCE’YE VEDA

Son birkaç gündür yoğun bakımda tedavi gören Yalçın Yelence 69 yaşında hayata veda etti. Kesin ölüm nedeni bilinmeyen Yelence’nin vefatı sevenlerini yasa boğdu. Usta yönetmenin cenaze bilgileri ise henüz netlik kazanmadı.

YALÇIN YELENCE KİMDİR?

1954 yılında Ankara’da doğan Yelence, 1976 yılında Ankara Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu Radyo Televizyon Bölümü’nden mezun oldu. Usta yönetmen 1977 yılından 1983 yılına kadar radyo skeçleri yazdı. TRT‘nin ilk yabancı yapımı olan “Bay Alkolü Takdimimdir “in senaristliğini yapan Yelence, “Perihan Abla“, “Bizimkiler“, “Yarı Şaka Yarı Ciddi” ve “Yazlıkçılar” gibi birçok unutulmaz televizyon yapımının yönetmenliğini yaptı, öykü ve senaryolarını yazdı.

ÖDÜLLER KAZANMIŞTI

Yalçın Yelence, “Kars’ın Solan Rengi” belgeseli ile 9. Altın Safran Belgesel Film Yarışması’nda profesyonel kategoride birincilik ödülünü kazandı: Molokanlar” belgeseliyle 9. Altın Safran Belgesel Film Yarışması’nda profesyonel kategoride birincilik ödülü kazandı. Yelence’nin yönetmenliğini yaptığı yapımlar arasında “Babba”, “Memleket Hikâyeleri: Eminem”, “Memleket Hikayeleri: Silahın kabzasını gülle ile donatacağım”, “Cennet Operasyonu”, “Mavi Kolye”, “Aşk Meydan Savaşı”, “Kibar Ana”, “Mihriban”, “Dava”, “Oğlum Adam Olacak” dizi ve filmleri yer alıyor.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA