SON DAKİKA

Replikler

Yaban mersininde bulunan kalori miktarı

Yaban mersininde bulunan kalori miktarı
Bu haber 16 Şubat 2021 - 20:11 'de eklendi ve 40 kez görüntülendi.

Yaban Mersininde Bulunan Kalori Miktarı

Yaban Mersini son yılların en popüler ve şifa kaynağı olarak bilinen ürünü arasında yer alıyor. Yaban Mersini sadece sağlık anlamında değil vücuda enerji ve dinamizm kazandırdığı için de son derece önemli bir ürün olarak karşımıza çıkıyor. Bir adet Yaban mersini içerisinde %87 oranında karbonhidrat, %8 oranında yağ ve %5 oranında protein bulunuyor. Yine bir adet Yaban Mersini vücuda yaklaşık olarak 1 kcal destek sağlıyor.

Yaban Mersini düzenli olarak tüketilirse; kanser hastalıklarına, kalp hastalıklarına, bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Yaban Mersininin tüketilmesi için en uygun mevsimlerin ilkbaharda ve yaz aylarında olduğunu da söylemek mümkün. Günümüzde Yaban Mersinine ulaşmak son derece kolaydır.

Hatta Yaban Mersini yaz aylarında taze şekilde alınarak derin dondurucularda saklanarak yıl içerisinde ne zaman ihtiyaç duyulursa o zaman tüketilebiliyor. Yaban Mersini tatlıların süslenmesi için de kullanılan bir besindir. Yine bu ürünü kullanan kişilerin; kalp krizi riski azalıyor, kan basınçları dengeleniyor, kalp sağlıkları güçleniyor.

Antioksidan içeriğe sahip olan bu ürün yaşlanma karşıtı yapısı ile de dikkat çekiyor. Beynin genç ve dinamik kalmasını sağlayan ürünün Alzhaymır hastalığına karşı insanları koruduğu da biliniyor. Bu yazımızda sağlık dışında Yaban Mersininin besin değerinde, kullanım alanlarından da söz ederek bilgi sahibi olmanızı sağlayacağız.

Yaban Mersinin Besin Değeri

Bir kâselik Yaban Mersini baz alındığında yaklaşık olarak ürünün 150 gram gelmesi ve ortalama olarak 85 kalori miktarına eş değer olduğu görülür. Ek olarak Yaban Mersini içerisinde protein, yağ ve karbonhidratta bulunur. Karbonhidrat ihtiyacının büyük bir bölümünün diyet liflerinden elde edildiğini söylemek mümkün. Diyet lifleri sayesinde günlük lif ihtiyacının da yaklaşık %15’i karşılanır. 1 kâse içerisinde yer alan Yaban Mersininde;

  • %36 oranında K vitamini,
  • %25 oranında Manganez,
  • %24 oranında C vitamini,
  • %5 oranında B vitamini,
  • %4 oranında da Potasyum içerdiği biliniyor. Bunlara ek olarak ürünün içerisinde A vitamini, çinko, Fosfat, Demir vb. gibi besin içerikleri de bulunuyor.

Yaban Mersini Hangi Mevsimde Tüketilmeli?

Teknolojik imkanlarının artması ile birlikte artık insanlar istedikleri meyve ya da sebzeye diledikleri zaman ulaşabiliyorlar. Ancak ben tam olduğu zaman Yaban Mersinini tatmak istiyorum diyenlerdenseniz siz de ilkbaharda ya da yaz aylarında bu ürünü tüketebilirsiniz.

Yaban Mersininin Saklanması

Yaban Mersini saklanırken dikkat edilmesi gereke bazı kurallar bulunuyor. Yaban Mersinini saklarken öncelikli olarak yapmanız gereken bu ürünü güzel bir şekilde yıkamak ve sonrasında bu ürünü kurulamaktan geçiyor. Ürünün iyi bir şekilde sarılmasının ardından hava almayan plastik bir kaba yerleştirilerek buzdolabında saklanması tavsiye ediliyor.

Yaban Mersinin Kullanımı

Genel olarak Yaban Mersini atıştırmalık olarak kullanılır. Ancak Yaban Mersininin sadece atıştırmalık olarak kullanıldığını söylemek yanlış olur. Yaban Mersininin kullanıldığı alanlar arasında; salata yapımı, kek veya kurabiye gibi tarifler hazırlanırken kullanılabilir.

Yaban Mersine Nelerle Uyumludur?

Yaban Mersini rengi, kokusu ve tadı ile ev kadınlarının ilgisini çeken bir üründür. Yaban Mersini, meyveli yoğurt yaparken, kek yapımında, dondurma çeşitleri hazırlanırken, farklı tost içeriklerini yaparken tercih edilen bir üründür. Özellikle Fransız tostu yapılırken Yaban Mersinine kesinlikle yer verilir. Siz de Yaban Mersinini yapacağınız tatlı ve tuzlu atıştırmalıklarda kullanarak farklı bir tat deneyimleyebilirsiniz.

Yaban Mersini Yoksa Ne Kullanılabilir?

Yaban Mersininin evde bulunmadığı durumlarda benzer koku ve tadı yakalamayı hedefliyorsanız hazırlayacağınız tariflerde; Mor üzüm, böğürtlen, çilek vb. gibi kullanarak benzer tadı yakalayabilirsiniz.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA