SON DAKİKA

Replikler

Türk kahvesinde bulunan kalori miktarı

Türk kahvesinde bulunan kalori miktarı
Bu haber 09 Şubat 2021 - 20:38 'de eklendi ve 47 kez görüntülendi.

Türk Kahvesinde Bulunan Kalori Miktarı

Türk kahvesinin içerisinde; protein ve yağ bulunuyor. 70 gramlık bir Türk kahvesi içerisinde 7 kcal bulunuyor. Türk Kahvesi ile ilgili olarak son zamanlarda yapılan açıklamalarında hız kazandığı dikkat çekiyor. Türk Kahvesinin hikâyesi 1500’lü yıllara kadar uzanıyor.

Türk kahvesinin tarihine bakıldığında bu tarihlerde Yemen’de bulunan Özdemir Paşa’nın kahvenin tadını oldukça beğendiği ve kahveyi İstanbul’a getirdiği rivayet ediliyor. Kahvenin çekirdeklerinin öncelikli olarak kaynatılması ardında da kahve çekirdeklerinin kavrulması ile işleme devam ediliyor. Beğenilen ve damağa hitap eden bu kahve serüvenine İstanbul’da devam etti.

İstanbul’un Tahtakale ilçesinde kahve dükkânı kısa bir zaman dilimi içerisinde yaygınlık kazandı. 16. Ve 17. YY’da yaygınlık kazanan kahvehane kültürü ile insanlar bu ortamlarda sosyalleşme imkânı da buluyordu. Türk kahvesi içerisinde bulunan kafein ve besin maddeleri insan sağlığı üzerinde olumlu etkiye sahiptir.

Spor aktiviteleri öncesinde Türk kahvesi fiziksel performansın yaklaşık olarak %15 oranında artış sağladı. Ek olarak Türk kahvesi içerisinde magnezyum ile potasyum kan şekerinin dengede tutulmasını ve böylece insanların zayıflamasına yardımcı oluyor. Odaklanma problemi yaşayanlar, sınav dönemlerinde uyanık kalmak isteyen öğrencilerde de kahve tüketiminin fazla olduğu görülüyor.

Ayrıca diyabetik rahatsızlıkları bulunanlar ve Parkinson hastaları da vücut sağlığının korunması için büyük önem arz ediyor. Şimdi bu yazımızda gelin sizlere Türk kahvesinin kalori değeri ve besin profili hakkında açıklamalarda bulunalım.

Türk Kahvesinin Besin Değeri

Bir fincan Türk kahvesi değerlendirildiğinde kahvenin yaklaşık 2 kalorilik değere sahip olduğu görülüyor. Türk kahvesinin içerisinde yağ, karbonhidrat ve protein bulunuyor. 60 mg’lık potasyum içeriğine sahip olan Türk Kahvesi insanların günlük potasyum ihtiyacının yaklaşık %3’ünü karşılar.

Türk Kahvesinin Pişirilmesi

Türk kahvesinin yapılması son zamanlarda oldukça kolaylaşmış olsa da kahvenin asıl tadına ulaşmak için bakır cezvede yapılması öneriliyor. Bakır cezvede yapılan Türk kahvesi klasik kahve lezzetini de insanların almasını sağlıyor. Özel fincanlarda hazırlanan Türk kahvesinin bir fincanını hazırlamak için kahve fincanının boyutu kadar su ile iki çay kaşığı kahvenin cezvede birleştirilmesi gerekiyor. Kahvenin kısık ateşte pişirilmesi tavsiye ediliyor.

Kahve yavaş yavaş kaynamaya başlamasının ardından köpükler yükselmeye başlarken önce köpüklerin fincanlara ayrılması ardından da kahvenin fincanlara doldurulması ile servise hazır hale geliyor. Kahvenin yanına bir bardak su, çikolata, lokum vb. gibi de ikram edilebilir. Böylece kahvenizi şık bir sunumla misafirlerinize ya da arkadaşlarınıza ikram edebilirsiniz.

Türk Kahvesinin Saklanması

Türk kahvesinin taze bir şekilde saklanması ve muhafaza edilmesi için ortamın hem serin hem de kuru olması gerekiyor. Bunun dışında kahvenin ağzının kapalı olması ve hava almaması gerekiyor. Siz de bu şekilde kahvenizi sağlıklı bir şekilde saklayabilir ve ihtiyaç duyduğunuzda kullanabilirsiniz.

Türk Kahvesi Nelerle Tüketilebilir?

Türk kahvesini genellikle insanlar yorgunluklarını atmak için akşam saatlerinde içmeyi tercih ederler. Türk kahvesi hazırlanan kek, puding ve tatlı içerikleri ile birlikte tüketilebilir.

Türk Kahvesi Yoksa Yerine Ne Tüketilebilir?

Türk kahvesinin bulunmadığı fakat kahve tüketmek istiyorsanız farklı kahve çeşitlerini de deneyimleyebilirsiniz. Eğer Türk kahvesi eviniz ya da iş yerinizde bulunmuyorsa Dibek kahvesi, Sütlü Dibek Kahvesi Nescafe, Menengiç kahvesi, içerisinde kafein bulunmayan Türk kahvesi vb. gibi kahve çeşitlerini içebilirsiniz.

Böylece hem kahve ihtiyacınızı karşılayabilir hem de arkadaş ortamınızda muhabbet etme ve birlikte vakit geçirme fırsatını da bulabilirsiniz. Fakat Nescafe gibi hazır kahve türleri yerine insanların daha klasik kahve türlerini içmeyi tercih ettiklerini de söylemek mümkün.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA