SON DAKİKA

Replikler

Kaymak kaç kaloridir

Kaymak kaç kaloridir
Bu haber 09 Şubat 2021 - 21:02 'de eklendi ve 114 kez görüntülendi.

Kaymak Kaç Kaloridir?

Kaymak sütün işlenmesi ardından oluşan ve kahvaltıların vazgeçilmez kaynağı olan bir yiyecektir. Hemen hemen her yörede var olan ve kolaylıkla elde edilebilecek bir üründür. Pek çok yerde kullanılan ve lezzetli olan bu yiyecek ise tam bir şifa deposudur

Kaymağın Yararları

Kaymak vücut için gerekli olan temel vitamin ve mineral kaynağı olma açısından oldukça kuvvetli bir yiyecektir. Başta B vitamini olmak üzere fosfor, bakır, magnezyum, potasyum, sodyum ve kalsiyum gibi vitaminler ve minerallerin ana kaynağı niteliğindedir. Vücudumuza bu değerleri kazandırmada oldukça faydalıdır.

Kaymağın Besin Değeri

Kaymak kalori değeri yüksek olan bir besindir. Bu yüzden de diyet listelerinde kendine pek fazla yer bulamamaktadır. Yaklaşık olarak 100 gram gelen kaymağın içerisinde ortalama 350 kalori vardır. Bunun yanı sıra ise 2,9 gram oranında karbonhidrat, 38,5 gram oranında yağ içermektedir. Bunlara ek olarak da 24,2 gram doymuş yağ ve 9,5 gram da tekli yani doymamış yağ oranı içerir. Kaymak bazı temel vitamin ve mineral açısından da oldukça yüksek bir besin kaynağı olan yiyecektir.

Bir Yemek Kaşığı Kaymağın Besin Değeri

  • Ortalama olarak 0,33 gram karbonhidrat.
  • Ortalama olarak 0,10 gram protein.
  • Ortalama olarak 6,31 gram yağ.
  • Ortalama olarak 1,90 miligram sodyum.
  • Ortalama olarak 9,10 miligram potasyum.

Kaymak Günlük İhtiyacın Ortalama Karşılama Oranları

Kaymak içerisinde barındırdığı vitamin ve mineraller sayesinde, bir insanın günde ortalama olması gereken vitamin ve minerallerin bir kısmını karşılamaktadır. Kaymağın, insan hayatındaki yeri ise;

  • Günlük A vitaminin %30 oranını.
  • Günlük C vitaminin %1,1 oranını.
  • Günlük kalsiyum ihtiyacının %6 oranını.
  • Günlük demir ihtiyacının %1 oranını.

Yukarıda belirtilen oranlar, insanın bir gün içerisinde ihtiyaç duyduğu ve tekrardan gün içerisinde alması gerektiği vitaminler ve gereksinimlerin ortalama olarak verilmiş halidir.

Kaymak Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kaymak alırken en dikkat edilmesi gereken hususlardan bir tanesi de içeriğinde neler olduğudur. Kaymak, yüksek yağ ve kalori içerdiği için alınırken bu iki maddeye özellikle dikkat edilmesi gerekmektedir. 100 gram kaymak yaklaşık olarak 350 kalori olarak bilinse de, bu kalori miktarı başka markalarda ya da firmalarda 700’lü değerlere kadar çıkabilmektedir. Kaymak satın alırken market ve benzeri yerlerden temin ederken paketin üzerindeki değerleri iyice okumanız gerekmektedir. Eğer elde yapıyorsanız bu durum sizler için daha yararlı ve kârlı olacaktır.

Kaymak Nasıl Muhafaza Edilir?

Kaymak süt ürününün fermente olması sonucu ortaya çıkan bir yiyecektir. Bu yüzden de oldukça uzun süreler taze ve bozulmadan kalamamaktadır. Kaymak en fazla 5 ila 15 gün arasında tazeliğini koruyabilmektedir. Kahvaltı sofralarının baş tacı olan kaymak buzdolabında hav almayacak bir şekilde, cam kavanoz ya da saklama kapları içerisinde muhafaza edilebilir.

Kaymak Nelerle İyi Gider?

Kaymak pek çok yere ayak uydurabilir. Ayva tatlısı, Şekerpare, bal, katmerler, kabak tatlısı olmak üzere pek çok yerde tat ve dekor ürünü olarak da kullanılabilir. Sizler de kaymağı mutfağınızda pek çok ayrı yerlerde işleyebilir ve yemeklerinizi daha çok lezzetlendirebilirsiniz.

Kaymak Yerine Ne Kullanılabilir?

Kaymak olmayan yerlerde ya da kaymak sevmeyen kişiler kaymak yerine tereyağı, süt, soya sütü, zeytinyağı, süzme yoğurt, krem peynir, Hindistan cevizi kreması, mısır nişastası gibi pek çok yiyeceği kullanabilir. Kaymak ile hemen hemen aynı besin değerlerine ve insan vücuduna oldukça çok faydası olan bu besinler sizler için de birer sağlık deposu hâline gelebilir.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA