SON DAKİKA

Replikler

Susam yağı kaç kalori

Susam yağı kaç kalori
Bu haber 26 Ocak 2021 - 21:30 'de eklendi ve 47 kez görüntülendi.

Susam Yağı Kaç Kalori?

Susam yağı bilindiği üzere mutfaklarda kullanılmaktadır. Bunun yanında besleyici ve iyileştirici özelliği ile alternatif tıpta da bulunmaktadır.

Susam yağının içinde bulunan vitamin, mineral ve sağlığa yararlı lifler susam yağına zenginlik katmaktadır. Susam yağı insan vücudunda detoks etkisi yaratır ve karaciğer fonksiyonlarında iyileşmeye yardım eder. İçinde bulunan C ve E vitaminleri kişinin daha genç bir görünümü olmasına katkı sağlıyor. Soğuk algınlıklarında ve ağız hastalıklarında kişiye destek olarak daha çabuk iyileşmeyi sağlıyor. Bunların yanında bazı kanser türlerine ve strese iyi geliyor.

Susam Yağı Besin Değeri

Susam yağında karbonhidrat ve protein bulunmamaktadır. Susam yağının %100’ü yağdan oluşmaktadır. Besin değerleri ise şu şekildedir:

1 Çay Bardağı Susam Yağı İçin Besin Değerleri

1 çay bardağına 65 gram susam yağı sığmaktadır. Bu susam yağı da 575 kaloridir. Besin değerleri ise şu şekildedir; Yağ 65 gram, Sodyum 1.30 miligram, Potasyum 13 miligram.

1 Su Bardağı Susam Yağı İçin Besin Değerleri

1 su bardağı 175 gram susam yağı alabilmektedir. Bu susam yağı da 1547 kaloridir. Besin değerleri de şu şekildedir; Yağ 175 gram, Sodyum 3.50 miligram, Potasyum 35 miligram.

1 Çorba Kaşığı Susam Yağı İçin Besin Değerleri

1 çorba kaşığı 12 gram susam yağı alabilmektedir. Bu çorba kaşığındaki susam yağı da 106 kaloridir. Besin değerleri ise şu şekildedir; Yağ 12 gram, Sodyum 0.24 miligram, Potasyum 2.40 miligram.

1 Çay Kaşığı Susam Yağı İçin Besin Değerleri

1 çay kaşığı susam yağı 2 gramdır ve 18 kaloridir. Besin değerleri de şu şekildedir; Yağ 2 gram, Sodyum 0.04 miligram, Potasyum 0.40 miligram.

Susam Yağı Alınırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Susam yağları için rafine edilmiş ve edilmemiş olarak iki seçenek vardır. Bu ikisi de marketlerde raflarda yer almaktadır. Daha çeşitli susam yağları görmek isterseniz daha büyük ve doğal marketlere gitmeniz gerekecektir.

Susam Yağı Nasıl Saklanır?

Susam yağını saklamak için karanlık bir ortama ihtiyacınız vardır. Ayrıca bu ortamın serin olması de önemlidir. Ne kadar fazla ışıktan korursanız sizin için o kadar iyi olacaktır. Susam yağının oksijenle karşılaşmaması için kapağı açılmayacak dayanıklı bir kavanoz kullanmalısınız ki sızdırma yapmasın. Susam yağını ne kadar saklayabileceğiniz hakkında bir bilgi yoktur. Çünkü herkes farklı yöntemlerle saklamayı tercih edebilir. Eğer susam yağınızda bir değişiklik fark ederseniz işte o zaman susam yağını değiştirmek gerekebilir.

Susam Yağı Nelerle İyi Gider?

Susam yağı daha çok Uzak Doğu mutfağında bulunsa da çoğu mutfaktaki çoğu yemekte kullanılabilir. Yemeklerdeki zeytinyağı veya Ayçiçek yağı kullanımı yerine susam yağını da kullanabilirsiniz. Susam yağıyla iyi gidecek yemeklere örnek verilecek olursa; Çin Tavuğu, Susamlı Tavuk ve Ramen Burger’dir.

Susam Yağı Yerine Ne Kullanılabilir?

Susam yağını bulamamak biraz zordur. Çünkü her yerde ve markette bulunabilen bir üründür. Ancak bulamadınız veya almaya vaktiniz yoksa zeytinyağı, fıstık yağı, kanola yağı gibi yağları kullanabilirsiniz.

 

 

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA