SON DAKİKA

Replikler

Sucuk kaç kalori

Sucuk kaç kalori
Bu haber 26 Ocak 2021 - 21:26 'de eklendi ve 121 kez görüntülendi.

Sucuk Kaç Kalori?

Marketler şarküteri bölümünde satılan sucuk birçok yerde kullanılmaktadır. Dana etinde yapılan bu ürün tost ve hamur işlerinin vazgeçilmezidir. Yağ oranı diğer et ürünlerinden daha fazla olduğu için diğer et ürünlerine göre daha farklı bir yapısı vardır. Yağ oranının fazla olması gözü korkutmasın. Protein yönünden de zengin bir üründür.

İlk yapıldığı zamanlardan bu yana çeşitli değişikliklere uğrayan sucuk birçok çeşit ile sunulmaktadır. Bu çeşitlerin arasında soya fasulyesi ve hurma yağı ile yapılan vejetaryen çeşidi görenleri hayrete düşürmektedir.

Sucuk ailecek yapılan kahvaltılarda vazgeçilmez bir ürün olsa da kullanımına dikkat edilmesi şarttır. Fazla kullanımda çeşitli sorunlar ortaya çıkabilmektedir.

Sucuk Besin Değeri

Sucukta yüzde olarak yağ en fazla bulunur. %77’lik yağ oranından sonra %17 ile protein ve %6 ile karbonhidrat gelir. Besin değerleri de şu şekilde gösterilebilir:

1 Porsiyon Sucuk İçin Besin Değerleri

1 porsiyon sucuk 50 gram gelmektedir ve 166 kaloridir. Besin değerleri de şu şekildedir; Karbonhidrat 2.57 gram, Protein 7.12 gram, Yağ 14.19 gram, Lif 0.29 gram, Sodyum 525.50 miligram, Potasyum 180 miligram.

1 Küçük Dilim Sucuk İçin Besin Değerleri

1 küçük dilim sucuk 8 gramdır ve 26 kaloridir. Besin değerleri ise şu şekildedir; Karbonhidrat 0.41 gram, Protein 1.14 gram, Yağ 2.27 gram, Lif 0.05 gram, Sodyum 84.08 miligram, Potasyum 28.80 miligram.

Sucuk Günlük İhtiyaçların Yüzde Kaçını Karşılar?

Sucuk günlük vitamin ve mineral ihtiyaçlarının bir kısmını karşılayabilmektedir. 100 gram sucuğun günlük vitamin ve mineral ihtiyacını karşılama oranları şu şekildedir;

C vitamini ihtiyacının %25’ini,
B2 vitamini ihtiyacının %13’ünü,
B12 vitamini ihtiyacının %21’ini,
B5 vitamini ihtiyacının %4’ünü,
Kalsiyum ihtiyacının %3’ünü,
Demir ihtiyacının %6’sını,
Fosfor ihtiyacının %17’sini,
Potasyum ihtiyacının %5’ini,
Çinko ihtiyacının %61’ini,
Bakır ihtiyacının %3’ünü karşılamaktadır.

Sucuk Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Sucuk alırken kesinlikle bilindik ve güvenilir markalardan almalısınız. Bu markaların sucukları bilinmeyen veya kötü markalara göre daha iyidir. Bazen kötü marka sucuklar daha ucuz gelebilir. Ancak pahalı olan markadan alarak sağlığınızı tehlikeye atmamış olursunuz. Bu yüzden tercihiniz bilindik markalardan yana olmalıdır.

Sucuk Nasıl Hazırlanır?

Sucuğu marketlerden alabileceğiniz gibi evinizde de yapabilirsiniz. Bunun için ilk olarak kurutulmuş bir dana bağırsağına ihtiyacınız vardır. Bunu herhangi bir kasapta bulmanız mümkündür. Bu tarifi kış aylarında uygularsanız sucuğu yapmanız yaklaşık 10 günü bulacaktır. Yaz aylarında ise bu süre 1 güne kadar inebilmektedir. Sucuk yapımı için şu malzemeleri almalısını;
-Yarım kilo kuzu kıyma
-Yarım kilo dana kıyma
-Birer tatlı kaşığı kimyon, karabiber, yenibahar
-3 yemek kaşığı tuz
-3 yemek kaşığı kırmızı biber
-4 adet dana bağırsağı
-10 diş sarımsak

Sucuk yapımına sarımsakların kabuğunu soyduktan sonra tuz ile birlikte havanda döverek başlayın. Ardından baharatla karıştırıp bir kasede karıştırın. Bu karışımın içine kıymaları katarak 30 dakika boyunca yoğurun. Yoğurduğunuz karışımı streç film yardımıyla sarın ve 1 gece buzdolabında bekletin. Buzdolabında bekledikten sonra kıymayı kıyma makinesinden geçirin ve yaklaşık 20 dakika boyunca yoğurun. Hazırladığınız bu karışımı dana bağırsaklarının içine doldurun. Doldurma işlemi bittikten sonra bağırsağın iki ucunu bağlayın ve güneş gören bir yerde kurumaya bırakın.

Sucuk Nasıl Saklanır?

Sucukta et bulunduğu için buzdolabında saklamalısınız. Eğer kokusunun diğer yiyeceklere karışmasını istemiyorsanız ağzı kapalı bir kapta bekletebilirsiniz.

Sucuk Nelerle İyi Gider?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi sucuk birçok şey ile beraber iyi gidebilen bir üründür. Bunlardan bazıları atom tost, Ayvalık tostu ve spaghetti bolognesedir.

Sucuk Yerine Ne Kullanılabilir?

Sucuk yerine pastırma salam ve sosis gibi diğer et ürünlerinden kullanabilirsiniz. Tat farkı olacaktır ancak kullanabileceğiniz en iyi şeyler bunlardır.

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA