SON DAKİKA

Replikler

Lavaş ekmeği kaç kaloridir

Lavaş ekmeği kaç kaloridir
Bu haber 20 Aralık 2020 - 10:06 'de eklendi ve 12 kez görüntülendi.

Lavaş Ekmeği Kaç Kaloridir?

Lavaş ekmeği; su, tuz ve unla yapılan yufkadan biraz kalın olan bir ekmek çeşididir. Türkiye’de sıklıkla tercih edilen özellikle et yemeklerinin yanına çok yakışan lavaş, Anadolu da normal beyaz ekmek yerine tüketilen bir ekmek çeşidi olmuştur. Türkiye ekmek çeşidi bakımından çok zengin bir ülkedir. Her yörenin kendine ait bir ekmeği bulunmaktadır. Anadolu da en fazla tercih edilen lavaş ekmeği tarzı ekmeklerdir. Fırında, sacda veya tandırda yapılan onlarca çeşit lavaş ekmeği tarzı ekmekler bulunmaktadır.

Yufka ve lavaş bu ekmekler arasında en çok tercih edilen ekmeklerdir. Bunların farkı ise lavaş mayalı hamurla yapılırken yufka daha çok dayanması amacıyla mayasız olarak yapılmaktadır. Lavaş tandır denilen geleneksel yöntemlerle yapılırken yufka ise fırında yapılmaktadır. Lavaş özellikle kebap, döner, çiğköfte gibi Türkiye’ye özgü lezzetlerin yanında tüketilmektedir.

Sağlık açısından ise lavaş ekmeği farklı şekillerde yapılabilmektedir. Örneğin; kepekli ve tam tahıllı olarak hazırlanan lavaşlar normal lavaşlara göre daha sağlıklıdır. Fakat lezzet açısından normal unla yapılan lavaşlar daha fazla tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra kalorili ve sağlıksız bileşen içeren ekmekler uzmanlar tarafından çok fazla önerilmemektedir.

Lavaş Ekmeği Besin Değerleri

Bir lavaş ekmeği 65 gram olarak hesaplanmıştır. Buna bağlı olarak lavaş ekmeğinin besin değerleri şöyledir:

  • Bir adet lavaş ekmeği içerisinde 18
  • Bir adet lavaş ekmeği içerisinde 38 gram karbonhidrat bulunmaktadır.
  • Bir adet lavaş ekmeği içerisinde 55 gram protein bulundurmaktadır.
  • Bir adet lavaş ekmeği içerisinde 45 gram yağ barındırır.
  • Bir adet lavaş ekmeği içerisinde 05 gram lif barındırır.
  • Bir adet lavaş ekmeği içerisinde 30 mg sodyum bulunur.
  • Bir adet lavaş ekmeği içerisinde
  • Bir adet lavaş ekmeği içerisinde bulunur.
  • Bir adet lavaş ekmeği içerisinde

87.35 mg potasyum bulundurur.

37.05 değerinde kalsiyum

0.70 değerinde demir içerir.

Ayrıca bir adet lavaş ekmeği günlük ihtiyaç duyulan b1 vitaminin % 17 sini, b2 vitamininin ise % 7 sini tek başına karşılamaktadır.

Günlük sodyum ihtiyacının % 12 sini karşılarken, önerilen günlük magnezyum ihtiyacının % 3 ünü karşılayabilmektedir.

Lavaş Ekmeği Nasıl Saklanılır?

Lavaş ekmeği ağzı kapalı ve hava geçirmeyen bir torbada saklanılmalıdır. Bu şekilde buzdolabında 2 haftaya kadar dayanabilir. Eğer çok fazla lavaş ekmeği varsa ve bunların uzun süre bozulmaması isteniliyorsa gene ağzı kapalı hava geçirmeyen bir kapta dondurucu da saklamak mümkündür.

Lavaş Ekmeği Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Lavaş ekmeği genellikle marketlerde paketlenmiş bir ürün olarak satılmaktadır. Marketlerden alınacaksa üzerindeki son tüketim tarihi ve içerisinde katkı maddesi olmamasına dikkat edilmeli. Market dışında bazı fırınlarda lavaş ekmekleri el yapımı olarak ta satılabilmektedir. Buralardan almak katkı maddesi içermemesi ve doğal olması sebebiyle daha mantıklı olacaktır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA