SON DAKİKA

Replikler

Kakule kaç kaloridir

Kakule kaç kaloridir
Bu haber 20 Aralık 2020 - 9:13 'de eklendi ve 9 kez görüntülendi.

Kakule Kaç Kaloridir?

Kakule, yemeklerin tadını daha da güzelleştiren çok özel bir baharattır. Yediğimiz yiyeceklere kendine has aromasını ve lezzetini nakleden kakule, insanın damağında eşsiz güzellikte bir tat bırakmaktadır. Ülkemizde çok olarak bilinmese de Hindistan’da oldukça yaygın bir biçimde kullanılan baharat çeşidi olarak karşımıza çıkmaktadır. Kakule ağızda bıraktığı lezzet kadar da insan bünyesi üzerinde oldukça sağlıklı ve iyileştirici etkisi ile de bilinmektedir. Kakule antioksidanlarla dolu olan aromatik bitkiler kategorisinde yerini almaktadır.

Kakulenin Yararları

Kakule bizlerin ağzında bıraktığı o eşsiz tadı ve lezzetinin yanında bizlerin vücuduna da bir o kadar iyi bakmaktadır. Kakule soğuk algınlığı başta olmak üzere öksürük ve solunum yollarına da önemli oranlarda iyi gelmektedir. Solunum yollarını açma özelliğine sahip olan bu baharat hasta olduğumuzda doğal ilaç olarak karşımıza çıkmaktadır. Ağızda bıraktığı etkileyici ve güçlü aroması sayesinde tat ve koku alma duyumuzu geliştiren bu besin insanın sindirim sistemine de çok faydalıdır. Hazımsızlık, kabızlık, mide ve mide içerisinde oluşan gaz problemleri gibi insan sağlığına ve vücuduna istenmeyen etkileri büyük oranda azaltmaktadır. Ağızda oluşan istenmeyen kokuyu da doğal yollarla çözebilmektedir. Uyku düzeni olmayan ya da uyuyamayan insanlar açısından da yararlı olan bu bitki sağlık alanında pek çok yerde kullanılmaktadır.

Kakule Besin Değeri

Kakule oldukça yararlı ve sağlıklı bir besin olduğundan dolayı insana fayda eden besin değerleri de önemli oranda yüksektir. 1 yemek kaşığı ya da çorba kaşığı kakule yaklaşık 6 grama denk gelmektedir. Bu 6 gramlık yemek kaşığı sizlere 17,9 kalori kazandıracaktır. Bunun yanı sıra 0,6 gram protein, 3,9 gram karbonhidrat ve bunlara ek olarak da 0,4 gram oranında yağ içermektedir. Karbonhidrat içeriğinin yaklaşık 1,6 gramı diyet liflerinden bizlere yarar sağladığı için insanın gün içerisinde alması gerektiği lif miktarının da yaklaşık %6 oranını karşılamaktadır. Kakule bazı temel vitamin ve mineral açısından oldukça önemli bir besindir.

Bir Paket Kakulenin Besin Değeri

 • Bir paket yani yaklaşık 100 gram kakulenin besin değerleri şu şekildedir;
 • Ortalama olarak 68,47 gram karbonhidrat.
 • Ortalama olarak 10,76 gram protein.
 • Ortalama olarak 6,70 gram yağ.
 • Ortalama olarak 28,00 gram lif.
 • Ortalama olarak 18,00 miligram sodyum.
 • Ortalama olarak 1119,00 miligram potasyum.

Kakulenin Günlük İhtiyacın Ortalama Karşılama Oranları

Yaklaşık olarak 100 gram kakuleden, insanın gün içerisinden alması gereken vitamin ve minerallerin oranları şu şekildedir;

 • Günlük C vitaminin %2 oranını.
 • Günlük B1 vitaminin %1 oranını.
 • Günlük B6 vitaminin %1 oranını.
 • Günlük kalsiyum ihtiyacının %2 oranını.
 • Günlük demir ihtiyacının %4 oranını.
 • Günlük magnezyum ihtiyacının %3 oranını.
 • Günlük potasyum ihtiyacının %2 oranını.
 • Günlük çinko ihtiyacının %3 oranını.
 • Günlük manganez ihtiyacının %59 oranını.

Yukarıda belirtilen oranlar, insanın bir gün içerisinde ihtiyaç duyduğu ve vücuduna dışardan hazır alması gerektiği vitaminler ve gereksinimlerin ortalama olarak verilmiş halidir.

Kakule Nasıl Pişirilir?

Kakule aynı tarçın gibi olan bir baharattır. Kuru ve ağır bir aroması olan bu lezzeti aktarlarda ya da market gibi yerlerde kolaylıkla bulabilirsiniz. Kakuleyi toz olarak tercih edecekseniz yaptığınız yemeğe istediğiniz oranda karıştırarak birkaç dakika soteleyin ve ardından servise çıkarın. Eğer kakuleyi tane olarak servis etmek istiyorsanız toz olan kakuleden daha fazla tat ve aroma alabilirsiniz sizler de bu sayede yemeklerinizin lezzetini çok büyük oranda değiştirebilir evlerinizde birer şef olabilirsiniz.

Nane Nasıl Muhafaza Edilir?

Kakuleyi diğer baharatlar gibi muhafaza edebilirsiniz. Kakule kuru olduğundan dolayı sizler de bir cam kavanozu ya da saklama kabında koruyabilirsiniz. Ağzı kapalı biçimde kuru ve nemsiz ortamda korumanızı tavsiye ederiz. Bu sayede sizler de her yemekte aynı tadı alabilirsiniz.

Nane Nelerle İyi Gider?

Kakule kakaolu keklerde, baharatlı mercimek çorbasında ya da bazı et, yahni, kuzu çevirme gibi yiyecekler ile birlikte oldukça lezzetli ve güzel gitmektedir.

Nane Yerine Ne Kullanılabilir?

Kakulenin kendine has bir aroması olsa da kakule yerine sizler de evlerinizde bulunan tarçın, Hindistan cevizi tozu, karanfil, zencefil gibi çeşitli aromalar kullanarak yiyeceğiniz yemeğin lezzetini ikiye çıkartabilirsiniz. Koku ve renk bakımından kakuleye benzeyen bu lezzetler de iş görür niteliktedir.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA