SON DAKİKA

Replikler

Hurma kaç kaloridir

Hurma kaç kaloridir
Bu haber 19 Aralık 2020 - 22:59 'de eklendi ve 12 kez görüntülendi.

Hurma Kaç Kaloridir?

Hurma, dünyanın çok çeşitli yerlerinde ve farklı farklı cinsleri ile hurma ağacında yetişen bir yiyecektir. Son yıllarda oldukça popüler olan ve sıkça yetişen bir yemiş çeşidi olan hurmaya dünyanın hemen hemen her yerinde rastlayabilirsiniz. Sizler de bu vitamin ve mineral deposu olan besini yemedi iseniz mutlaka denemelisiniz. İnsan vücuduna oldukça yarayışlı bir yiyecek olan hurma, lezzet bakımından da bir o kadar güzeldir. Yüksek kalori değerine sahip olmasına rağmen önemli miktarda içerdiği lifler sayesinde, insan bünyesine oldukça yararlıdır. Sizler de bu lezzete market, aktar ya da daha çeşitli yerlerden ulaşabilirsiniz.

Hurmanın Yararları

Hurma yüksek miktarda vitamin ve mineral içerdiği için hastalıklara karşı mücadele etme konusunda da oldukça önemli bir alana sahiptir. Hurma bunun yanında içermiş olduğu mineral ve vitaminler sayesinde beyin fonksiyonlarına ve gün içerisinde alınan sağlıklı şekere de büyük oranda yardımcı olmaktadır. Bu sayede sizler de yüksek şeker ve kolesterolden kaçınmış olacaksınız. Bunlara ek olarak ise kemik sağlığı bakımından da oldukça önemlidir. Kan şekerini düzenler ve insanın ağzında oldukça güzel bir tat bırakır. Hurma bu kadar şifalı ve yarayışlı bir yiyecek olunca sofralardan eksilmeyen bir lezzet olarak da karşımıza çıkmaktadır.

Hurmanın Besin Değerleri

Yaklaşık olarak 100 gram yani bir porsiyon hurmada ortalama 277 kalori civarı içermektedir. Bunun yanı sıra 2 gram protein, 75 gram karbonhidrat ve 7 gram lif içermektedir. Hurma belirtildiği gibi çok büyük vitamin ve mineral deposu kaynağı olduğundan mutlaka tüketilmesi gerekilmelidir.

Bir Porsiyon Hurmanın Besin Değeri

 • Ortalama olarak 18,00 gram karbonhidrat.
 • Ortalama olarak 3,96 gram protein.
 • Ortalama olarak 5,23 gram yağ.
 • Ortalama olarak 3,40 gram lif.
 • Ortalama olarak 1,19 miligram sodyum.
 • Ortalama olarak 126,76 miligram potasyum.

Bir Adet Hurmanın Besin Değerleri

 • Ortalama olarak 3,60 gram karbonhidrat.
 • Ortalama olarak 0,79 gram protein.
 • Ortalama olarak 1,05 gram yağ.
 • Ortalama olarak 0,68 gram lif.
 • Ortalama olarak 0,24 miligram sodyum.
 • Ortalama olarak 25,35 miligram potasyum.

Hurma Günlük İhtiyacın Ortalama Karşılama Oranları

Bir insanın gün içerisinde alması gereken, zorunlu ve dışardan temin edebilen vitamin, mineral ve bazı çeşitli gereksinimler şu şekildedir;

 • Günlük B6 vitaminin %12 oranını.
 • Günlük demir ihtiyacının %5 oranını.
 • Günlük magnezyum ihtiyacının %14 oranını.
 • Günlük potasyum ihtiyacının %20 oranını.
 • Günlük bakır ihtiyacının %18 oranını.
 • Günlük manganez ihtiyacının %15 oranını.

Ayrıca yukarıda belirtilen vitamin ve minerallerin yanına ek olarak çok yüksek oranlarda antioksidan içermektedir. Bu yüzden de tüketilmesi gerekilen besinler arasında yer almaktadır.

Hurma Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Hurma alırken dikkat edilmesi gereken birkaç tane husus vardır. Bu hususlardan bir tanesi de hurmanın yumuşak olmamasıdır. Hurmanın şekli birazcık buruşmuş olabilir fakat yumuşak bir şekilde kesinlikle olmamalıdır. Sizler de kokusu bozulan ya da üstü lekelenen hurmaları almayın ve bu sayede asıl hurmaya ulaşabilirsiniz.

Hurma Nasıl Muhafaza Edilir? Kuru hurmayı saklamak pek de zor değildir. Bir poşetin içerisinde kuru hurmayı yaklaşık 5 ila 6 ay arasında saklayabilirsiniz. Yaş hurmayı ise bir cam kap ya da saklama kabında buzdolabında yaklaşık 2 aya kadar saklayabilirsiniz. Yavaş yavaş lekelenmeye ve kokusu bozulmaya başlayana kadar hurmayı muhafaza edebilirsiniz.

Hurma Nelerle İyi Gider?

Hurma pek çok yiyecek ile bir arada muhteşem denecek kadar uyumlu bir şekilde ayak uydurabilir. Bu yiyeceklerden bazıları ise yulaflı puding, ıslak keler, ya da kekler, çikolata ile yapılan tatlılar, bazı içeceklerin yanında servis edilen aperatif ürünler olarak da kullanılabilir. Sizler de kuru ya da yaş olarak tercih edebileceğiniz hurmayı pek çok farklı yerde kullanabilirsiniz.

Hurma Yerine Ne Kullanılabilir?

Hurma yenilmesi gereken ve her yerde hemen hemen bulanabilen bir yiyecektir. Buna binaen bazen evlerde ya da gittiğiniz yerlerde hurma olmayabilir. Hurma olmayan yerlerde ise kuru incir, kuru üzüm, kuru kayısı, kurutulmuş elma, kurutulmuş vişne, kurutulmuş yaban mersini gibi pek çok yiyeceği tercih edebilirsiniz. Bu sayede hurma ile hemen hemen eş değer olan besin değerlerini alabilirsiniz.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA