SON DAKİKA

Replikler

Çikolatalı sufle kaç kaloridir

Çikolatalı sufle kaç kaloridir
Bu haber 14 Aralık 2020 - 22:59 'de eklendi ve 6 kez görüntülendi.

Çikolatalı Sufle Kaç Kaloridir?

Sufle, Fransız mutfağının başyapıtlarından biri olan tatlı çeşididir. Fransızca da nefes anlamına gelen ve bütün çikolata severlerin favorisi haline gelen bir tatlıdır. Lezzeti, kokusu ve görünüşüyle insanın iştahını açan mutluluk hormonu salgılatan sufle aslında bilindiği aksine sadece çikolata ile yapılmamaktadır. Mangolu, limonlu kahveli, bademli, meyveli onlarca sufle tarifi bulunmaktadır. Hatta sufle öyle çok sevilmiştir ki tuzlu tarifleri de bulunmaktadır. Fakat ülkemizde sufle tatlı olarak daha çok benimsendiğinden sufleyi tuzlu olarak bulmak biraz zordur.

Sufle yapılışı biraz uğraştırıcı ve ustalık gerektirdiğinden ötürü genellikle dışarıdan yemek tercih edilir. Fakat sufleyi evde hazırlamakta mümkündür. Fırında veya özellikle ev hanımlarının sıkça tercih ettiği tencerede pişirme yöntemi olmak üzere sufle yapılışının 2 yolu vardır. Her iki yolda beceri, dikkat ve ustalık gerektirmektedir. Sufleyi özel kılan en önemli formül protein deposu olarak bilinen yumurtanın akını kullanmaktır.

Çikolatalı Sufle Besin Değerleri

Bir porsiyon sufle 110 gram olarak hesaplanmıştır. Bu doğrultuda suflenin besin değerleri şöyledir:

  • Bir porsiyon sufle içerisinde 09 gram karbonhidrat bulunmaktadır.
  • Bir porsiyon sufle içerisinde 396 kalori bulunmaktadır.
  • Bir porsiyon sufle içerisinde 97 gram protein bulunmaktadır.
  • Bir porsiyon sufle içerisinde 58 gram yağ bulunmaktadır.
  • Bir porsiyon sufle içerisinde 98 gram lif barındırır.
  • Bir porsiyon sufle içerisinde 19 mg sodyum ve 158.08 mg potasyum bulunmaktadır.
  • Bir porsiyon sufle içerisinde 18 gram kalsiyum bulunmaktadır.
  • Bir porsiyon sufle içerisinde 79 A vitamini ve 0.02 C vitamini bulundurmaktadır.
  • Bir porsiyon sufle içerisinde 80 değerinde demir bulunmaktadır.

Çikolatalı Sufle Nasıl Hazırlanır?

Çikolatalı sufle çok lezzetli ve akışkan bir yapıya sahiptir. Görüntüsünün güzelliği ve şahane tadı sayesinde ana yemeklerin sonunda güzel bir tatlı alternatifi olarak sunulabilmektedir. Aslında çikolatalı kek benzeri bir tatlıdır. Fırında veya tencere de yapılabilmektedir. Fırında çikolatalı sufle yapmak için kek malzemelerinin tamamına ihtiyaç duyulmaktadır.

Tüm kek malzemeleri bir kapta karıştırılır ve küçük fırın kâselerine yerleştirilir. Daha sonra hamurun ortasına bitter çikolata yerleştirilir. Kâseler fırın tepsisine dizilir ve tepsinin içine biraz su eklenir.

Önceden ısıtılmış mikrodalga fırında 1.5 dk. Kadar pişirilir. Sufleyi kekten ayıran en önemli etken çok fazla pişirilmemesidir. Dışı kek içi akışkan bir çikolata olan sufleyi güzel bir dondurma eşliğinde tüketilebilir.

Çikolatalı Sufle Nasıl Saklanır Yanında Ne Tüketilir?

Çikolatalı sufle içerisinde akışkan bir çikolata barındırır. Ve dışı hafif kabarmış bir kek görünümündedir. Kekin kabarıklığının inmemesi ve akışkan çikolata özelliğinin kaybolmaması için yapıldığı an tüketmek çok önemlidir. Fırından çıkar çıkmaz servis edilmelidir.

Çikolatalı sufle yanında genellikle dondurma, üzerine çilek veya frambuaz gibi kırmızı meyveler ile süslenerek veya çikolatalı tatlılarda en fazla tercih edilen toz Antep fıstığı serpilerek servis edilebilir. Bunlar kişinin isteği, tercihi ve zevkine bağlı olarak değişebilir. Her şekilde sufle çok güzel ve lezzetli bir tatlı olacağından istenirse yanında hiçbir şey tüketilmesi bile çikolata krizlerini geçiren enfes bir tercih olacaktır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA