SON DAKİKA

Replikler

Fransa’da yaşam asgari ücret vergi kesintiler ve yaşam maliyeti

Fransa’da yaşam asgari ücret vergi kesintiler ve yaşam maliyeti
Bu haber 21 Ekim 2020 - 0:23 'de eklendi ve 29 kez görüntülendi.

Fransa’da Yaşam – Asgari Ücret – Vergi Kesintiler Ve Yaşam Maliyeti

Fransa; yıllar boyunca medeniyet ülkelerinin öncüsü, eşitlik, özgürlük gibi kavramlarının savunucusu, aşıklar şehri olarak bilinen rüya şehir Paris’ in, sanatın, edebiyatın ülkesidir. Çoğu insanın yaşamak istediği ve neredeyse herkesin hayatında bir kez gezip girmek istediği Fransa, bir yandan modern dünyanın bir yansıması, bir yandan gelenek, görenek ve çeşitli kültürleri bir arada bulundurmaktadır.

Resmî dili Fransızca olmasının yani sıra ülkede farklı lehçe, yerel dil ve azınlıkların dili de konuşulmaktadır. Para birimi olarak Euro kullanılmaktadır. Fransa demokratik bir ülkedir. Ülkenin yöneticileri oyla seçilerek başa gelmektedir. Bayrağı 3 ana kavramı simgelemektedir. Bunlar; eşitlik, özgürlük ve kardeşliktir. Yıllar boyunca bu kavramlar için, insanlar savaşmış bu uğurda binlerce yurttaşlarını kaybetmişlerdir.

Fransa modern ve Gelişmiş bir ülke olmakla beraber çeşitli gelenekleri bulunmaktadır. Örneğin; Fransızlar da “selam, merhaba ”gibi kelimeler yoktur. Bunun yerine iyi günler hanımefendi/ beyefendi şeklinde hitap etmektedirler. Ayrıca birini parmakla göstermek ayıp karşılanmakla beraber yapılmaması gerekenler arasında gelmektedir.

Fransa, 103 şehir ve 13 bölgeden oluşmakla beraber turistlerin gözdesi ve en çok ziyaret edilen belli başlı şehirler bulunmaktadır. Dünya da en çok ziyaret edilen yerlerin başında gelen Paris, gastronominin kalbi olarak bilinen Lyon ve festivallerin, dünyanın en canlı en renkli şehirlerinden biri olan Marsilya Fransa’nın en çok ziyaret edilen en bilindik şehirleridir.

Fransa yazları çok ısınmamakla beraber kışları da geç gelmektedir. Okyanusa kıyısı bulunmasından dolayı ülkenin doğusu karasal iklime benzer bir iklim yaşarken, güneyinde yazları sıcak ve kurak, kışları ılık geçmektedir. Batısında ise ılık okyanus iklimi yaşanmaktadır.

Fransa da Yaşam Maliyeti

Fransa geniş kültürü, tarihi yerleri, Lyon Paris, Marsilya gibi gelişmiş şehirleriyle görülmeye değer en özel ülkelerden biridir. Fransa da yaşamak, çalışmak birçok insanın hayatı boyunca yapmak istediği hatta sırf bunun için bütün hayatı boyunca çalışan insanlar bulunmaktadır. Peki, Fransa da yaşamak ve bunun maliyeti nedir?

Fransa da Ulaşım: Fransa da ülke genelinde 500 e yakın havalimanı bulunmaktadır. Ülke de yurtdışına veya ülke içine seyahat ederken en çok kullanılan yol havayoludur. Havayolu dışında metro, otobüs ve tramvay ile yolculuk yapmak mümkündür.

Fransa’nın en bilindik şehri olan Paris üzerinden örnek vermek gerekirse, Türkiye de akbil sistemi olduğu gibi Paris’te buna benzer olarak, toplu taşıma araçlarını kullanmak icin Paris Visite Pass adında seyahat kartı olarak bilinen karta sahibi olmak gerek. Bu seyahat kartı sayesinde metro, otobüs ve tramvay gibi toplu taşıma araçları kullanılabilir.

Bu kartlar sayesinde haftanın her günü ve bunun istenilen her saatinde yolculuk etmek mümkündür. Paris’te en çok tercih edilen yöntemdir. Paris Pass, kartları tüm otobüs istasyonlarında satılmaktadır. Bu kartların fiyatları 5 gün için ayrı olarak ücretlendirilmektedir.

Yetişkinler için 5 günün toplamı 38 € gibi bir ücret olmakla beraber çocuklar için bu ücret daha da düşüktür. Metro da ise bu ücret daha da artmaktadır. Metro ve tren ağlarının gelişmiş olmasının yanı sıra ekonomik olarak daha çok otobüs tercih edilmektedir.

Fransa da Giyim Maliyeti: Fransa özellikle modanın başkenti olarak bilinen Paris, yüzlerce tasarımcının, modacının ev sahipliğini yapmaktadır. Bundan dolayı dünyada marka kıyafetler ve tasarım deyince akla gelen ilk yer şüphesiz ki Fransa’nın başkenti Paris’tir. Tabii alınan tasarım bir ya da marka bir kıyafet çoğu kişinin bütçesinin çok fazla üzerindedir.

Ama Paris’te bit pazarları ve 2.el kıyafet satan yerlerin sayısı da azımsanmayacak derece de fazladır. Bazı markaların genel fiyatları şu şekildedir; Nike ayakkabı: 81€, Yazlık elbise:32€, Kot pantolon: 81€ bu fiyatlar dünyaca bilinen markaların bazı ürünlerinin ortalama fiyatıdır. Daha uygun ve marka olmadan yapılan alışveriş çok daha ucuza gelecektir.

Fransa da Gıda Fiyatları: Fransa da ortalama olarak en çok tüketilen besinlerin fiyatları şöyledir;

  • Süt: 0.94€
  • Ekmek:1.29€
  • Pirinç:1.67€ (1kg baz alınmıştır)
  • 12 li yumurta:2.55€
  • Kırmızı et:15.77€
  • Tavuk göğsü:10.000€
  • Yerel bira:1.54€
  • Patates:1.53€
  • Soğan:1.72€

Bunlar ortalama olarak geçen fiyatlardır. Ucuz bir restoranda bir et yemeği ortalama 12€ iken pahalı bir restoranda bu fiyat 50€ ya kadar çıkmaktadır. Aynı zamanda Fransa, tarım ürünleri ve çeşitliliği ile Avrupa birliğinde üst sıralarda, süt ürünleri üretimin de dünyanın ilk sıralarında yer almaktadır.

Fransa da Ev Kiraları: Aslında sadece Fransa da değil dünyanın her yerinde ev alırken ya da kira da oturmak için ev bakarken dikkat edilecek en önemli husus evlerin bulunduğu şehir, semt ve mahalledir. Örneğin Paris’te tutulan küçük bir dairenin aylık kirası ile Saintetienne kentinde aynı fiyata çok daha büyük ve rahat bir ev kiralanabilir.

O yüzden Fransa da ev tutarken öncelikle nerede yaşamak istediğine kişinin karar vermesi ve evin bulunduğu semt, mahalle iyice araştırmalıdır. Fransa da giderlerin en büyük kısmını ev kiraları oluşturmaktadır. Ama genel olarak ortalama bir fiyat belirlemek gerekirse 1 yatak odalı şehir

merkezinde bulunan bir ev, 657 Euro iken, aynı ev şehir merkezi dışında 519 Euro olarak karşımıza çıkmaktadır. Çekirdek bir aile için,3 yatak odalı dairenin, şehir merkezinde aylık kirası 1312 Euro ise aynı evin şehir merkezi dışında fiyatı 979 Euro civarındadır.

Fransa da Genel Olarak Yaşam Giderleri

Fransa da yaşam giderleri Türkiye’ye oranla oldukça uygundur. Örneğin 85 metrekarelik bir evde yaşanıldığı varsayılırsa

Elektrik, gaz, ısınma, çöp toplama ortalama 140 Euro civarı olacaktır. Giyim kişiden kişiye göre değişiklik göstermesine bağlı olsa da 100€ gibi bir ücret yeterli olacaktır.

Ama bu paraların Türk parasına çevrilmesi ve hesaplanması yanlış olacaktır. Çünkü alınacak ücret Fransa da Euro cinsinden olacağından yaşam daha rahat ve kolay olacaktır.

Fransa da Asgari Ücret Vergi Ve Kesintiler

Fransa, Avrupa’nın en yüksek asgari ücret veren ülkelerinin başında gelmektedir. Yaşam tarzı, kültürü, şehirleri bakımından dünyanın en güzel yerlerinden biri olan Fransa da çalışma izni bulunan herkesin en az asgari ücret düzeyinde maaş alma hakkı vardır. Fransa da çalışma saatleri de gayet uygun ve insan hayatına, sosyal yaşama destek olurcasına haftalık 35 saat olarak belirlenmiştir. Fransa’nın gelişmiş bir ekonomiye sahip olması sayesinde ortalama maaşlar gayet yüksek bir seviyede bulunmaktadır.

Özellikle muhasebe, yönetici, satış direktörü, pazarlamacı gibi iş kollarında gayet tatmin edici ve güzel maaş miktarına sahip mesleklerdir. Bunun dışında 2020 itibariyle Fransa’nın asgari ücret tutarı 1539 Euro olmuştur. Bu da 13.449 Türk lirasına denk olmaktadır.

Fransa da Vergiler

Fransa da vergiler gelir esas alınarak, ailevi durum göz önünde bulundurularak hesaplanır. Vergiler yıllıktır. Kişiye özeldir yani bakmakla yükümlü olduğu kişiler de baz alınarak vergi alınır. Fransa da katma değer vergisi yani malların ve devlet tarafından verilen hizmetlerin satış fiyatlarına dahil edilmesiyle vatandaşın ödemesi gereken bir vergi çeşididir.

Bir diğer vergi arsa ve emlak vergisidir. Vatandaşların konutlarda ister kiracı ister ev sahibi olsun ödemek zorunda oldukları vergidir. Fransa da bunların yani sıra sağlık, konut, araç sigortası çıkarması zorunludur. Bunlar kişiyi güvence altına almak için devletin uyguladığı bir sistemdir. Bu sigortalar yapıldığı takdirde kişi de belirli bir vergiye tabii tutulmaktadır.

Ayrıca bu vergilerin hepsi neredeyse dünyada ki tüm ülkelerde insanların devlete ödemekle yükümlü olduğu vergilerdir. Fransa da bunun avantajı gelirin giderleri karşılaması ve asgari ücretli bir kişinin dahil yaşamanı standartların üzerinde ve güzel bir şekilde sürdürmesidir.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA