SON DAKİKA

Replikler

Dünyanın en yaşanılası 10 ülkesi yaşam şartları maliyetler

Dünyanın en yaşanılası 10 ülkesi yaşam şartları maliyetler
Bu haber 21 Ekim 2020 - 0:08 'de eklendi ve 45 kez görüntülendi.

Dünyanın En Yaşanılası 10 Ülkesi – Yaşam Şartları – Maliyetler

Dünyadaki ülkelerin yaşam standartları farklı parametreler göz önüne alınarak belirlenir. Hemen herkes yaşam standartları yüksek olan ülkelerde yaşamak istemektedir ve buna bağlı olarak her yıl birçok kişi farklı ülkelere giderek yeni bir hayat başlatmayı düşünmektedir. Bu düşünceye sahip olan pek çok kişi yaşam standartları en yüksek olan ülkeleri merak etmektedir.

İnsanların bu merakları pek çok istatistik kurumunun çalışmaları sonucu ortaya çıkan istatistikler sayesinde giderilmektedir. Elde edilen istatistiklerin farklı kategorilerden, tüm yönleriyle değerlendirilmesi sonucu yaşam standartları en yüksek ülkeler belirlenmektedir.

1.Norveç

İskandinav ülkelerinin içinde belki de en popüler olanı Norveç, yaşam standartları en yüksek ülkeler arasında ilk sırayı almaya hak kazanmıştır. Rusya, İsveç ve Finlandiya ile sınırları bulunan ülkenin halkı dünya üzerindeki en mutlu halklar arasındadır.

I. Norveç’in Kültürü: Ataları Vikinglere kadar dayanan Norveç oldukça sakin ve modern bir kültüre sahiptir. Ülkedeki pek çok kişi minimalist bir yaşam tarzını benimsemiştir. Sakin bir yaşam tarzına sahip olan ülke kadın haklarına son derece önem veren ülkeler arasındadır. Öyle ki kadınlara seçme ve seçilme hakkını resmi olarak veren ve bunu anayasada tanıyan ilk ülke olma unvanını elinde bulundurmaktadır.

II. Norveç Mali Durumu: Ülkede refah seviyesinin yüksek olmasının en büyük sebeplerinden biri kişi başına düşen gayrisafi milli hasılanın yıllık 80,640 Dolar olmasıdır. Ülke bu değerle Dünya’nın en iyi 2. ülkesi konumundadır. Ülkedeki halkın kazanç seviyesi halkın giderlerini karşılaması için yeterli seviyededir.

Ülkenin resmi para birimi Norveç kronudur ve 1 kron yaklaşık olarak 0.8 TL’ye karşılık gelmektedir. Ülkede asgari ücret 20.000 Kron civarındadır. Bu tutar diğer para birimlerine çevrildiğinde son derece yüksek gibi görünse de ülkede ki fiyatlar da ücretlerle doğru orantılı olacak şekilde yüksektir. TL hatta Euro ile ülkeye turist olarak giden pek çok kişi ülkedeki fiyatların son derece yüksek olduğunu fark etmektedir.

III. Asayiş: Ülke suç oranı en düşük ülkeler arasında yer almaktadır ve her geçen gün bu oran düşmektedir. Halkın bilinçli olması, hakların yasalar tarafından korunması bu sonucun ortaya çıkmasında son derece etkilidir.

2. Avustralya

Avustralya kıtası iklimi, yaşam standartları ve refah seviyesi sebebiyle yaşanılabilir ülkeler arasında 2. sırayı almaktadır. Ülkenin kuzey bölgelerinde son derece ılıman ve sıcak bir iklim varken güneye gidildikçe daha soğuk hatta dondurucu iklimlerle karşılaşmak mümkündür.

I. Avustralya Kültürü: Ülke uzun yıllar boyunca İngiliz kültürünün etkisi altında kaldığı için ana dili İngilizcedir ve bu durum ülkede konuşulan dilin aksanına bile etki etmiştir. Ülkede trafik İngiltere’ye benzer şekilde sağdan akmaktadır. Pek çok ülkeden farklı insanlar yeni bir hayat kurmak için Avustralya’ya gelmektedir. Bu nedenle ülkede çeşitli etnik unsurlara rastlamak mümkündür. Ülkenin en belirgin özelliği farklı unsurların bir arada uyum içinde yaşamasıdır.

II. Avustralya Mali Durumu: Ülkede kişi başına düşen GSYMH değeri 53,000 Dolar değerindedir. Bu değer ile dünyada en iyi 11. ülke konumundadır. Ülkenin resmi para birimi Avustralya Dolarıdır ve 1 Avustralya Doları 5.40 TL’ye eşittir. Aylık asgari ücret 2400 Dolar civarındadır. Ülkede asgari ücret diğer pek çok ülkeye göre oldukça yüksektir ancak buradaki yaşam standartları da yüksektir. Market fiyatları farklı ülkelerden gelene kişilerin alıştığı değerlerin üzerindedir. Bu nedenle asgari ücretin yüksek olması normaldir.

III. Avustralya’yı Tercih Etmek İçin Nedenler: Avustralya iş gücüne ihtiyaç duyan bir ülkedir. Bu nedenle ülkede çok profesyonel olmayan kişiler bile kolaylıkla iş bulabilmektedir. Bu işlerde elde edilen gelirlerle ortalama bir hayat sürmek mümkündür. Uzmanlığı olan kişiler ise daha yüksek gelirler ile daha yüksek standartlara sahip olmaktadır. Bunun dışında ülkede asayiş çok yüksektir ve suç oranı çok düşüktür. Dünyanın en mutlu halkları arasında Avustralya halkı da bulunmaktadır.

3. İsviçre

İsviçre 1815 yılında kurulmuş ve müşteri bilgilerini asla paylaşmama garantisi veren bankaları sayesinde son derece zengin hale gelmiş bir ülkedir. Müşteri bilgileri paylaşılmadığı için dünya üzerindeki kara paraların önemli bir bölümü bu ülkede tutulmaktadır. Durum böyle olunca bu bankalar elde ettikleri paralar ile yatırımlar yaparak daha da zengin hale gelmiştir.

İsviçre Dünya üzerinde işgal etmesi en zor ülke konumundadır. Alplerin arasında kurulmuş olan ülke tüm dağları ve geçitleri harika kontrol etmektedir. Bu sayede ülkenin güvenilirliği savaş dönemlerinde bile korunmaktadır.

I. İsviçre Kültürü: İsviçre’nin farklı bölgelerinde farklı kültürler hakimdir. Temelde Germenlerin torunları olan İsviçreliler Almanca, Fransızca ve İtalyanca olarak 3 farklı dil konuşmaktadır. Bölgeler bu şekilde heterojen ayrıştığı için her bölgenin kültürü de kendine hastır ve yakın olduğu ülkenin kültüründen büyük oranda etkilenmiştir.

II. İsviçre Mali Durumu: Ülkenin kişi başına düşen GSYMH değeri 84,450 Dolar seviyesindedir ve bu değer ülkenin dünyada 1 numara olmasını sağlamaktadır. Bu verilere göre İsviçre vatandaşları dünya üzerinde yıllık en yüksek geliri elde eden vatandaşlardır. Ülkenin resmi para birimi İsviçre Frangı’dır ve 1 İsviçre Frangı yaklaşık 8 TL’ye eşittir. Asgari ücret ise 3200 Frank üzerinden uygulanmaktadır.

III. Neden İsviçre: İsviçre sakin ve yüksek standartlara sahip bir yaşam isteyenlerin yeridir. Ülke dünya üzerinde en düşük suç oranlarına sahip ülkelerden biridir. Ülke dünyanın en pahalı ülkesi olarak da bilinmektedir. Öyle ki market fiyatları başta olmak üzere pek çok alanda fiyatları en yüksek olan ülkeler arasındadır. Ülkede yaşayan ve burada çalışan kişiler için çok yüksek olmasa da bu tutarlar dünyanın farklı yerlerinden gelen kişiler için son derece yüksektir.

4. Lüksemburg

Almanya ve Fransa arasında kalan bu küçük ülke yaklaşık olarak 500.000 kişilik bir nüfusa sahiptir.

I. Lüksemburg Kültürü: Lüksemburg kültürü komşuları Fransa ve Almanya’da etkilenmiştir. 1815 yılında Fransa’dan ayrılan ülke bu tarihe kadar yoğun bir şekilde Fransız kültürünün etkisi altındaydı ve bu etkiler günümüzde de görülmektedir.

II. Lüksemburg Mali Durumu: Kişi başına düşen GSYMH değeri 70,000 Dolar civarında olan ülke bu değerle 3. sırada yer almaktadır. Ülkenin az sayıda nüfusuna oranla son derece gelişmiş olması yaşam standartlarının çok yüksek olmasını sağlamaktadır. Avrupa Birliği ülkelerinin ortak para biri olan Euro ülkenin de resmi para birimidir. Ülkede Asgari ücret 2071 Euro seviyesindedir ve bu tutar vatandaşların yüksek şartlara sahip olması için yeterlidir.

III. Lüksemburg’u Avantajlı Kılan Faktörler: Gelişmiş ülkelerin birçoğunda olduğu gibi devletin büyük yatırımlar yapması yaşam standartlarını yükseltmektedir. Ülkede fiyatlar Avrupa ülkelerine kıyasla daha yüksek olsa da dünyanın en pahalı ülkeleri kadar da yüksek seviyelerde değildir.

5. İzlanda

Sosyal Devlet anlayışını en iyi uygulayan ülkelerden biri olan ada ülkesi son derece gelişmiş bir devlet yapısına sahiptir. Bu nedenle dünyanın en yaşanabilir ülkelerinden biri haline gelmiştir.
I. İzlanda Hayat Yapısı: İzlanda’da devlet halkın ihtiyaçları doğrultusunda hemen her sorumluluğu üstlenmektedir. Eğitim, sağlık benzeri en temel ihtiyaçların hepsi devlet tarafından ücretiz verilmektedir. Bu durumun kurulabilmesi için kişilere ödenen maaşlar temel ihtiyaçların dışındaki ihtiyaçlarına ve isteklerine yetecek şekilde verilmektedir. Bu sayede ülkedeki tüm sağlık kuruluşları ve okullar hem aynı kalitede hem de ücretsiz olmaktadır.

II. İzlanda Mali Durumu: Kişi başına düşen GSYMH değeri 68,120 Dolar olan ülke bu sayede en iyi 4. ülke konumundadır. 364.000 civarında az bir nüfusa sahip olması da bu durumun en önemli sebeplerinden biridir. Ülkenin resmi para birimi İzlanda Kronudur. 1 İzlanda Kronu 0,05 TL’ye eşittir. Ülkede farklı meslekler için minimum maaşlar farklı olacak şekilde belirlendiği için resmi bir asgari ücret bulunmamaktadır.

III. İzlanda’da Yaşamak İçin Sebepler: İzlanda yaşam kalitesi en yüksek ülkeler arasındadır. Ülkede yaşamak için en cazip sebep işsizlik oranının yok denecek kadar az olmasıdır. Ülkede eğitim kolları her yıl sektörlerdeki ihtiyaçlara göre kontenjan açmaktadır. Bunun bir sonucu olarak da her meslek için yetiştirilen kişi sayısı belirli olmaktadır ve fazlalık oluşmamaktadır.

6. Singapur

Son yıllardaki yükselişi ile tüm dünyanın gündemine oturan Singapur bir şehir devletidir. Doğru politikaların uygulanması ile inanılmaz derece zenginleşen bu ülke yaşam standartları en yüksek ülkeler arasına girmiştir.

I. Singapur Kültürü: Ülkede pek çok meslek dalından insan bulunmaktadır. Ülkenin gelişimi son yıllarda yatırımcılara çok esnek şartlar sağlamasından gelmektedir. Yatırımcılardan gelir vergisi almaması gibi teşvikleri son derece etkili olmuştur ve bu sayede ülke büyük oranda zenginleşmiştir. Ülkenin etnik yapısı son derece çeşitlidir.

II. Singapur Mali Durumu: Ülkede kişi başına düşen GSYMH değeri 58,700 Dolar değerindedir ve bu değerle ülke dünyada 9. sıraya yerleşmiştir. 5.5 milyon nüfusu ile bu değer son derece etkileyicidir. Ülkenin resmi para birimi Singapur Dolarıdır. 1 Singapur Doları 5,4 TL değerindedir. Asgari ücret 880 Dolar değerindedir.

III. Singapur’da Neden Yaşanır: Ülke dünya üzerinde refah seviyesi en yüksek ülkeler arasındadır. Ülkenin son yıllardaki yükselişi hız kesmeden devam ederse ilk sıraları zorlaması da hiç zor görünmemektedir. Asya’nın en gelişmiş ülkelerinden biri olan Singapur’da hayat pahalılığı orta seviyelerdedir. Ülkenin sürekli olarak gelişmekte olmasının bir diğer avantajı da iş olanaklarının çok olmasıdır.

7. Almanya

Avrupa’nın en büyük ekonomilerinden biri olan Almanya yüksek yaşam standartlarına sahip bir ülkedir.

I. Almanya Kültürü: Vikinglerin Avrupa’ya gelmesi ile ortaya çıkan Germen kabilelerinin torunları olan Almanlar köklü bir tarihe sahiptir. Bölgede uzun süredir yaşayan bu halkın ana dili Almancadır. Ayrıca ülkede 6 milyondan fazla Türk asıllı vatandaş bulunmaktadır.

II. Almanya Mali Durumu: Almanya kişi başına düşen 47,100 Dolarlık GSYMH değeri ile son derece büyük bir ekonomidir. Ülkenin kalabalık nüfusuna rağmen bu değerin yakalanması büyük bir başarıdır. Ülkenin resmi para birimi Euro’dur ve asgari ücret 1550 Euro üzerinden uygulanmaktadır.

III. Almanya’yı Yaşanabilir Kılan Özellikleri: Almanya özellikle kalabalık Türk nüfusu sayesinde Türklerin yaşaması için son derece elverişli bir hale gelmiştir. Ülke diğer Avrupa ülkeleri arasında en iyi standartlara sahip ülkelerden biridir. Market fiyatları alınan ücrete göre makul seviyelerdedir. Özellikle Türklerin ülkede yabancılık çekmesi çok muhtemel değildir.

8. Amerika Birleşik Devletleri

Dünya üzerinde çok fazla etnik unsurun birleştiği ülkelerden biri olan Amerika, dünyanın en büyük ekonomik gücü olarak dikkat çekmektedir. I. Am

Amerika Kültürü: Amerika’nın farklı bölgelerinde farklı unsurlar yaşamaktadır. Asya, Avrupa ve Afrika gibi kıtalardan çok fazla insanın gelmiş olması sebebiyle bölgelere göre kültür farklılıkları sık sık görülmektedir. Öyle ki eyaletlerin yasaları bile farklı belirlenmektedir. Ülkenin ana dili İngilizcedir.

II. Amerika Mali Durumu: Amerika 328 milyon nüfusuna rağmen 63,170 Dolar kişi başına GSYMH değeri ile listede 5. sırayı almaktadır. Ülkenin resmi para birimi olan Amerikan Doları dünya üzerinde de en çok kullanılan para birimi olarak dikkat çekmektedir. 1 Amerikan Doları 7,30 TL civarında işlem görse de bu değer sürekli değişmektedir. Amerika’da asgari ücret uygulaması aylık değil saatlik olarak belirlenmektedir. Saatlik asgari ücret ise 7.25 Dolardır.

III. Amerika’da Yaşamanın Avantajları: Dünya’nın en büyük ekonomisine sahip Amerika’da hemen her ürünün ülke içinde üretimi mümkündür. Bunun getirisi olarak ülkede teknolojik imkanların yüksek olması yaşam kalitesini arttırmaktadır. Okullarda verilen eğitimler her alanda homojen ve aynı kalitededir. Fiyatların yüksek olmadığı ülkede enflasyon her yıl son derece düşük çıkmaktadır. Öyle ki son yıllarda negatif değerli enflasyonlar da görülmüştür.

9. İngiltere

Uzun yıllar dünyanın her yerinde etki göstermiş ada ülkesi yaşam standartları ile ülkesinde yaşayanlara da kaliteli bir hayat sunmaktadır.

I. İngiltere Kültürü: Eski bir geçmişi olan İngilizlerin tarihi günümüzde İspanya’nın bulunduğu bölgede yaşayan Keltlerin adaya gitmesi ile başlamıştır. Bunun yanında Fransız atalara da sahip olan ülke uzun yıllardır Britanya adı altında yeni bir kültür oluşturmuştur.

II. İngiltere Mali Durumu: Yıllık kişi başında düşen GSYMH değeri 41,790 Dolar olan ülkenin resmi para birimi Sterlindir. 1 Sterlin yaklaşık olarak 9,8 TL’ye denk gelmektedir. Ülkede asgari ücret 1360 Sterlin üzerinden uygulanmaktadır.

III. İngiltere’de Yaşamak İçin Sebepler: Gelişmiş ülkeler arasında en üst sıralarda bulunan bu ülke gelişmiş meslek gruplarına sahip olması sebebiyle pek çok kaliteli iş imkanı sunmaktadır. Gelişmiş bir ekonomiye sahip olan ülkede fiyatlar ortalamanın üstünde olsa da bu durum elbette ki ülkede yaşayan vatandaşlar için daha normal seviyelerdedir.

10. İtalya

Akdeniz’in en önemli ülkelerinden olan İtalya aynı zamanda en çok tanınan Avrupa ülkelerindendir.

I. İtalya Kültürü: İtalya’nın kültürü benzer coğrafyada bulunan Türkiye ile büyük benzerlik göstermektedir. Özellikle Akdeniz ve Ege bölgesindeki kültür ile çok yakın bir kültüre sahip ülkenin en büyük gelir kaynaklarından biri turizmdir. Ülkede genel olarak son derece sağlıklı bir halk vardır ve beklenen yaşam süresi Avrupa ülkeleri arasında 83 yıl ile son derece yüksektir.

II. İtalya Mali Durumu: Yıllık kişi başına düşen GSYMH değeri 33,700 Dolar olan İtalya’nın nüfusu 60 milyon civarındadır. Ülkede en çok üretilen ürünler zeytinyağı, domates, şarap, peynir gibi ürünlerdir ve ekonominin önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Ülkede asgari ücret yaklaşık 1400 Euro olarak uygulanmaktadır.

III. İtalya’da Yaşamak Ne Kadar Mantıklı: İtalya özellikle Türkler için son derece yaşanılası bir ülkedir. Ülkenin kültürü, mutfağı Türk kültürüne çok benzerdir. Bunun yanında ülkenin fiyatları gelişmiş Avrupa ülkeleri arasında en düşük değerlere sahiptir. Bu nedenle ekonomik anlamda da son derece mantıklı bir seçenek olarak pek çok kişinin karşısına çıkmaktadır.

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA