SON DAKİKA

Replikler

Bologna yapılacak aktiviteler gezilecek yerler nelerdir?

Bologna yapılacak aktiviteler gezilecek yerler nelerdir?
Bu haber 20 Ekim 2020 - 23:44 'de eklendi ve 32 kez görüntülendi.

Bologna Yapılacak Aktiviteler, Gezilecek Yerler Nelerdir?

Orta Çağ mimarisine sahip olan Bologna, İtalya’nın ekonomi, politika ve Avrupa’nın en eski üniversitesinin bulunduğu ilidir. İtalya’nın kuzey bölgesi olan Emilia-Romagna’da yer alır. Bologna Üniversitesi 1088 yılında kurulmuştur. Dante ve Erasmus bu üniversitenin öğrencilerindendir. Bologna ‘’Kızıl Şehir’’ anlamına gelir. Bu ismi mimarisinde kullanılan kırmızı renklerden ve görüşlerin sol olmasından kaynaklanır. Dünyaca bilinen bolenez sos, Bologna’dan gelmektedir.

Bologna’da Yapılacak Aktiviteler Nelerdir?

Bologna şehrinin sokaklarını dolaşırken Orta Çağ’da bir gezintiye çıkmış hissi yaşanır. Mimarisi, kültürel yapısı ve ticaretin şehri olmasından dolayı Bologna’yı dolaşırken aynı zamanda Venedik gezisinde gibi hissedebilirsiniz. Tıpkı Venedik gibi bu şehir de kanallar üzerine inşa edilmiştir. Şehirde yapılabilecek birden fazla aktivite vardır.

Müzelere gidip tarihe birebir tanıklık edebilir, restoran ve kafelerde lezzetli İtalyan mutfağından yemekler yenilebilir. İtalyanların akşam yemeğinden önce aperatif bir şeyler yeme kültürüne birebir katılım sağlanabilir. Bu kafe ve restoranlarda sadece bir içecek sipariş vererek bu aperatif öğünlerden faydalanmak mümkündür.

İtalyanların dondurmaları da meşhurdur. Sokakta bulunan dondurmacılar, Bologna’ya gelen turistler tarafından oldukça ilgi görmektedir. Yemek kültürü, mimari kültür ve insanların yaşama tarzlarını şehrin meydanı olan Piazza Maggiore’de tanıklık etmek mümkündür.

Görülmesi Gereken Yerler Nelerdir?

 • Piazza Maggiore
 • Asinelli and Garisenda Towers
 • Basilica di San Petronio
 • Fountain of Neptun
 • Basilica di Santo Stefano
 • Sanctuary di Madonna di San Luca
 • Cattedrale di San Pietro
 • Bologna Arkeoloji Müzesi
 • Ulusal Galeri
 • Biblioteca Salaborsa
 • La Piccola Venezia
 • Basilica di San Domenico
 • Bologna Üniversitesi

Görülmesi Gereken Yerlerin Özellikleri Nelerdir?

Piazza Maggiore: Bologna’nın her yerini bu meydana çıkmaktadır. On sekizinci yüzyılda yapılmış olan meydan, için de önemli yerlerin bulunduğu bir alandır. Rönesans döneminin eserlerini, buraya gelenler rahatlıkla görecektir.

Asinelli and Garisenda Towers: İki kule Asinelli Ailesi tarafından 119 yılında inşa ettirilmiştir. Bologna şehrinde direk fark edilen bu kuleler, Orta Çağ mimarisinin önemli yapılarından biri olarak nitelendirilmektedirler. Bunun sebebi ise, 97 metre uzunluğundaki Asinelli kulesi uzun ve eğik olmasıdır. Görülmesi gereken yapıtlardandır.

Basilica di San Petronio: Avrupa’daki en büyük altıncı kilisedir. 1390 yılında yapımına başlanmıştır ve günümüzde hala bitirilmemiştir. İnşası bitmemesine rağmen içerisinde bulunan tarihi eserler görülmeye değerdir. İçeride farklı azizelere adanmış Şapeller bulunmaktadır. Yapım aşaması tamamlanmamış olan Basilica’nın yapım aşaması ve çizimleri içerideki müzede sergilenmektedir.

Fountain of Neptun: Piazza del Nettuno meydanın da bulunan Neptün Çeşmesi, geç Rönesans döneminin en önemli eserlerinden birisidir. Tomasso Laureti tarafından 1667 yılında yapılmıştır. Yunanlıların Denizler Tanrısı olan Poseidon, Romalılara Neptün olarak geçmiştir. Denizlerin Tanrısı olarak nitelendirilen Neptün’ün tasviri çok güzel yapılmıştır. Bologna’ya gelen turistler tarafından oldukça ilgi görmektedirler.

Basilica di Santo Stefano: İçinde bulunduğu meydanla aynı isimi taşımakta olan Basilica, yedi kilise topluğunun küçüğü olarak bilinir. Kudüs’teki Kutsal Kabir’ in bir benzeri inşa ettirilmek istenmiş onun üzerine yapımına başlanmıştır. Antik Roma döneminden kalan manevi yapıda Benedicte manastır ailesi ikamet etmektedir. Eski dönemlerden günümüze kadar gelen yapı, Bologna’nın en güzel kilisesi olarak bilinir.

Sanctuary di Madonna di San Luca: Şehir merkezinin güney batısında yer alan kilise, merkeze üç buçuk kilometre uzaklıktadır. Şehrin tepe noktasına kurulmuş olan kilise, şehir manzarası ve doğanın içerisinde olması nedeni ile ziyaretçilerine güzel bir göz zevki yaşatmaktadır. 1723 yılında yapılmıştır. Mimari yapısı barok tarzındadır.

Cattedrale di San Pietro: Orada bulunan eski kiliselerin yangında mahvolması üzerine 17. Yüzyılda yapılmıştır. Kırmızı tuğlalardan yapılmış olan dış yapısı, şehre bütünlük sağlamıştır. On yedinci yüz yıl mimarisinin barok tarzını bu kilisede görmek mümkündür. İçerisinde döneminin önemli sanatçılarının eserleri sergilenmektedir. Bir müze gibi olan kilise şehre gelenlerin gezmesi gereken yerler arasında yerini almaktadır.

Bologna Arkeoloji Müzesi: İtalya’nın en çok tarihi eserinin olduğu müzedir. Tarih öncesi çağlardan başlayarak devam eden birçok eser müzede sergilenmektedir. Müzeyi gezebilmek için birkaç saat ayırmak gerekmektedir. Etrüskler, Keltler, Yunanlılar ve Romalılar zamanından kalan eserler burada sergilenmektedir.

Ulusal Galeri (Pinacoteca Nazionale di Bologna): Bologna’nın Ulusal Müzesi, on sekizinci yüzyılda yapılmış olan bir binadır. Bu yapının içerisinde önemli dini sanatçıların eserleri yer almaktadır. On üçüncü ve on beşinci yüzyıla ait eserler bulunmaktadır. Tarihin nasıl şekillendiğini görmek isteyenlerin ziyaret etmesi gereken yerlerden bir tanesidir.

Biblioteca Salaborsa: Halk Kütüphanesi olan Biblioteca Salaborsa, içerisinde eski el yazma kitapların da bulunduğu müze-kütüphane denilebilir. Kütüphanenin alt kısmında tarihi kalıntılar vardır. Bu nedenle gelen ziyaretçiler görebilsin diye zemin cam ile yapılmıştır. Kütüphane, belediyeye bağlı olduğu için gezebilmek mümkündür. Birden fazla eserin bulunduğu bu yer görülmesi gereken yerlerin arasında bulunur.

La Piccola Venezia: Canale delle Moline kanalına açılan bir penceredir. Venedik Penceresi olarak adlandırılır. Kentin tıpkı Venedik gibi kanallar üzerine inşa edilmesinden kaynaklı gelenler bu açık alandan bakarak, Bologna’da bulunan yirminci yüzyıldan kalan evleri ve kanalı seyredebilirler.

Basilica di San Domenico: Kilisenin içerisinde birden fazla bölüm ve şapel bulunmaktadır. 1732 yılında Carlo Francesco Dotti tarafından Barok tarzına uygun görüntüsü verilmiştir. Bu küçük olarak nitelendirilen kilise, eskiden Papa’nın vaazını dinlemek için gelen cemaati toplamak için yapılmıştır. Manevi yapının içerisinde tarihi eserler bulunmaktadır. Bologna’ya gelen turistlerin ziyaret ettiği mekanlar arasında yer alır.

Bologna Üniversitesi: 1088 yılında inşa edilen Bologna Üniversitesi, tarihte açılan ilk üniversitedir ve hala eğitime devam etmektedir. Bologna’da yer almaktadır. Verilen ilk dersler hukuk üzerine idi. Fakat daha sonradan diğer dersler de eğitim alanına girmiştir. Avrupa’nın önde gelen prestij sahibi üniversitesi olarak kabul edilmiştir. Bologna Kenti’ni ziyarete gelenlerin mutlaka gezmesi gereken yerler arasındadır.

 

 

 

 

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA