SON DAKİKA

Replikler

Avustralya’da yaşam – asgari ücret – vergi kesintiler ve yaşam maliyeti

Avustralya’da yaşam – asgari ücret – vergi kesintiler ve yaşam maliyeti
Bu haber 20 Ekim 2020 - 23:38 'de eklendi ve 59 kez görüntülendi.

Avustralya’da Yaşam – Asgari Ücret – Vergi Kesintiler ve Yaşam Maliyeti

Dünyaya kendisini bir nevi izole etmiş fakat içerisi binlerce güzelliklerle dolu kocaman bir ülke ve kıta… Her kısmında farklı bir iklimle karşılaşabileceğiniz, bitki ve hayvan çeşitliliğinde dünyada sayılı yerlerden olan; yaşam standartları ile eğitimi ile doğal güzellikleri ile sizi mest edecek bu Okyanusya kıtasının biricik adası Avustralya’da yaşam nasıl? Asgari ücret ne kadar? Vergi sistemi ve kesintiler neler? Yaşam maliyetli mi? İşte Avustralya hakkında her şey…

Dünyanın 6. En büyük ülkesi sıralamasında olan Avustralya’nın güncel nüfusu yaklaşık 25 milyon. Ülkemize (84 milyon) kıyasla bu rakam oldukça az fakat Avustralya ülkemize göre oldukça büyük. Sayısal veriler bir yana, Avustralya kolektif bir ülke. Yani göçmen nüfusu da epey fazla. Ülkenin %25 gibi önemli bir orandaki bölümü Avustralya’da doğmamış.

Bu nedenden ötürü de kültür açısından oldukça çeşitlilik gösteren bu ülkede, ırkçılık, ayrımcılık gibi günümüzde Avrupa’da ve Amerika’da tartışılan konuların yaşanma ihtimalleri çok minimum seviyelere düşebiliyor. Adaptasyon ve uyum konularında da pek sıkıntı yaşamak mümkün değil.

Her türden insanı bulabileceğiniz bu birden fazla kültüre ev sahipliği yapmakta olan Avustralya, refah seviyesi açısından epey gelişmiş bir ülke. Bunların yanında beraber olarak eğitim, sağlık, turizm gibi başlıklarda da gelişmişlik düzeyini gözler önüne seriyor.

Avustralya’da İklim

Diğer ülkelere kıyasla tek bir iklime ait olduğu yorumunu yapamayacağımız Avustralya’da; bir bölgede çöl görürken, bir bölgede yağışlı havaya hâkim tropikal alanlar bulabilirsiniz. Sahiller varken, kuru ve nemsiz sıcaklıkta alanlar gözlemleyebilmeniz de mümkün. Dünya’da Avustralya Güney Yarım Küresinde bulunduğundan, mevsimler de ülkemize göre daha değişik yaşanıyor.
Avustralya’da, Mayıs ila Ekim ayları arasında yaz, Kasım ile Nisan ayları arasında ise kış mevsimleri yaşanıyor. Yani kışlar 6 ay, yazlar 6 ay şeklinde bir mevsimsel döngü içerisinde kendinizi buluyorsunuz. Avustralya’da kış mevsimlerinde görülen en düşük sıcaklık 8°C iken, yaz aylarında ise görülen en yüksek sıcaklık 40°C’ye kadar çıkabiliyor. Bu nedenden ötürü de yangın çıkma olasılığı risk taşıyan ülkelerden.

Avustralya Hakkında Bilmeniz Gereken Diğer Bilgiler

 • Doğal güzellikleri iklim çeşitliliğinden ötürü ender ve muntazam olan Avustralya’da, yaklaşık 10.000’den fazla sahil var.
  Bu sahillerden her gün birini gezerseniz, 27 yılda hepsini tamamlamış oluyorsunuz. Ayrıca dokunulmamış, tertemiz doğa harikaları olan bu sahillerin görücüsü epey çok.
 • Eğitim seviyesi, istatistiklerde çoğu zaman ilk 10’da yer alıyor.
 • Ülkede en çok yaşayan göçmenler Asyalılar.
  Bundan ötürü ek dillerden birisi olarak en çok konuşulan diller arasında Asya dil grupları (Çince, Japonca, Tayca, Korece vb.) da yerini alıyor.
 • Yine iklim çeşitliliğinin bir getirisi olan hayvan çeşitliliği sayesinde, daha önce hiç rastlamadığınız egzotik hayvanları görebilirsiniz.
 • Avustralya’da Avustralya nüfusunun iki katı kadar Kanguru, üç katı kadar da koyun bulunuyor.
 • Avustralya, Yunanistan’ın dışında en çok Yunan kişinin yaşadığı yer.
 • Kadınlara oy hakkı tanımış 2. Ülke. (İlki Yeni Zelanda)
 • Dünyada aktif volkana sahip olmayan tek kıta unvanına sahip yer Avustralya.
 • Avustralya’da trafik soldan akar.
 • Birçok festivale ev sahipliği yapan bir ülke. Spor, film, müzik, kültürel pek çok turist de çeken etkinlikler düzenleniyor.
 • TV izlenme oranı oldukça yüksek, en çok elektrik tüketen ülkelerden birisi de Avustralya. Nitekim ülkede seçim yapılacağı gün çok izlenen bir TV programının finaliyle çakışınca, seçimler ertelenmiş.
 • Ülke, uzun yıllar boyunca İngiliz sömürüsüne maruz kalmış. Hâlâ izlerini gözlemlemek ise mümkün.
 • 1 Avustralya Doları = 5.40 TL.
 • Güncel Başbakanı Scott Morrison olan Avustralya’da, temsili olarak hâlâ monarşi vardır. (II. Elizabeth)
 • Ülkenin en eski yerli halkına “Aborjinler” ismi verilmektedir.
 • Ülkenin resmi bir dini yoktur fakat büyük bir kısmı Hristiyan’dır.
 • Ülkede çöl bulunduğundan, Avustralya Deve ihracatı yapmaktadır.
 • Sydney Harbour
 •  Ned’s Beach
 • Kings Park ve Botanik Parkı
 • Sydney Opera House
 • Melshell Oyster Shack
 • The Larapinta Train
 • The Kangaroo Sanctuary

Gibi noktalar ülkedeki başlıca gezilebilecek ünlü yerlerindendir.

Avusturya, tamamen gelişmişliği, güvenli bir ülke oluşu, eşitlikçi yapısı, doğal güzellikleri, kapsamlı ve kaliteli eğitimi, ekonomik açıdan en güçlü ülkelerden birisi hâline gelmesi gibi birden fazla avantajı bulunan bir yer. Burada yaşamak, okumak veya çalışmak oldukça rahat olacaktır. O nedenle tavsiye edilebilir.

Avustralya Mutfağı

İklimsel çeşitliliğin bir diğer getirisi olan “bitki çeşitliliği” elbette ülkenin mutfağını oldukça çeşitlendirmiş. Bol salatalar, sebzeli yemekler vb. ayrıca denizlerle kaplı olduğundan deniz ürünlerinin de çok fazla tüketildiği Avustralya, tatlılarda da bir o kadar iddialı. Ülkede ise çok fazla sayıda restoran bulunuyor.

Avustralya’daki Şehirler Hakkında

 • Sydney

Avustralya’nın en popüler ve büyük şehirlerinden olan Sydney, meşhur Opera Binası’na da ev sahipliği yapıyor. Ülkedeki birçok şeyin merkezi hâline gelmiş Sydney, eğitimi, kültürel etkinlikleri ile göze çarpıyor.

 • Melbourne

Ülkedeki istihdam ve eğitim merkezi olarak görülen Melbourne, ayrıca tam bir gurme şehri. Oldukça fazla restoran ve kafeye sahip. Öte yandan grafiti sanatını da legalleştiren Melbourne yönetimi, sokaklarda dolaştıkça görsel bir şölene tanık olmanızı sağlıyor.

 • Brisbane

Nehrin kenarına kurulmuş, bir diğer güzel şehir ise Brisbane. Bilim müzeleri, sanat galerisi sergileri gibi kültürel etkinlikleri bolca bünyesinde barındırmakta. Ayrıca birçok güzel bahçe alanlarının da noktası denilebilir.

 • Perth

Avustralya’nın en fazla bireysel milyonerine ev sahipliği yapan Perth; mühendislik, teknoloji ve maden işlerinin merkezlerini barındıran bir şehir. Bir diğer özelliği ise egzotik doğal güzellikleri.

 • Hobart

Yerel halk hakkında bilgi edinebileceğiniz müzelere, deniz mutfağından bol bol restoran bulabileceğiniz yerlere uzanan Hobart, ayrıca temiz havasıyla da girdiğiniz andan itibaren sizi rahatlatıyor.

 • Canberra

Ülkenin asıl başkenti olan Canberra, Avustralya’nın en güvenli ve temiz yerlerinden bir tanesi diyebiliriz. Avustralya hükümetinde veya diplomatik merkezlerde iş arayacaklar için kesinlikle gözden geçirilmesi gereken bir bölge.

 • Gold Coast

Oldukça popüler olan bir diğer Avustralya şehri, Gold Coast’a, muazzam sahili nedeniyle “Avustralya’nın Miami’si” yakıştırması sık sık yapılıyor.

 • Alice Springs

Diğer şehirlere oranla daha düşük bir nüfusa sahip olan Alice Springs için en bilinen özellik elbette büyüleyici çöl noktalarından biri olması oluyor.

Avustralya’da Vergi Sistemi

Yakın geçmişte (2000) vergi sistemlerini bütünüyle değiştirme kararı alan Avustralya, ülkemizdeki KDV (Katma Değer Vergisi) sistemine yakınlık gösteren geniş bir GST (Goods and Services Tax), Mal ve Hizmet Vergisi’ni yürürlüğe koydu. GST, Tıpkı KDV gibi genellikle her ürüne yaklaşık %10 civarlarında eklenir. Yabancı uyruklu çalışanlar, turistler ve öğrencilere, yıllık 18.000$ gelir elde edemeyenlere, bütün yıl ödedikleri vergiler, Haziran ayından toplu olarak iade edilmektedir. Bu yönden de avantajlı bir yöntemi vardır.

Avustralya’da Asgari Ücret Ne Kadar?

Yaşamın pahalılığına doru orantıda gelirleri de fazla olan Avustralya’nın, son verilerine göre asgari ücreti yıllık 50.000AUS$, aylık ise 5.700$ civarında seyrediyor. Yaşam standartlarına göre minimum gelirlerin gayet iyi olduğunu söylemek ise mümkün. İstihdamın da çok fazla olduğu ülkede, çalışma saati haftalık 40 saat olacak şekilde belirlenmiş. Fazladan mesai yaptığınız ek saatler ise para olarak size sağlanıyor.

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA