SON DAKİKA

Replikler

Makyaj öncesi cilt hazırlığı nasıl yapılır?

Makyaj öncesi cilt hazırlığı nasıl yapılır?
Bu haber 15 Ekim 2020 - 15:13 'de eklendi ve 24 kez görüntülendi.

Makyaj Öncesi Cilt Hazırlığı Nasıl Yapılır?

Birçok kişi makyaj öncesi cildini temizlemez. Bu da bazı problemlere yol açar. Bu oluşan problemler gerek makyajın iyi durmamasına gerekse sivilciye yol açar. Bu problemler tam olarak şöyledir;

  • Makyaj öncesi temizlenmemiş bir ciltte gözenekler oldukça belli olabilir. Bu da makyaj yaptıktan sonra fondötenin gözenekleri kapatıp sivilce oluşturmasına sebep olur.
  • Cilt temizlenmediği için yaptığınız makyaj cildinize oturmaz.
  • Makyajınız ya daha çabuk etkisini kaybeder. Bunun sebebi temiz olmayan cildin makyajı tamamen emmesi yüzündendir.

Bu sorunları ortadan kaldırmak oldukça basittir. Yapacağınız tek şey gün bittikten sonra makyajı temizlemek ve yeni makyaj yapacağınızda da cildi temizlemek. Bu işlem taş çatlasın sizin sadece 10 dakikanızı alır. Ayrıca bunu cilt bakım rutini gibi düşünebilirsiniz. Makyaj öncesi temizlenen bir cilt, emin olun her yönden çok daha sağlıklıdır.

Şimdi geçelim bu temizleme işinde nelere dikkat edeceksiniz.

Makyaj Öncesi Cilt Hazırlığında Birinci Adım

Gözlerimiz ve göz çevremiz oldukça hassastır. Seninde bu yüzden oldukça nazik olman gerekir. Önce kirpiklerini silmelisin. Kirpiklerinde her hangi bir maskara kalıntısı kalmaması için bunu yapacaksın. Fakat bir önce yaptığın makyajından sonra makyajını temizlediysen tekrar kirpiklerini temizlemeye gerek yok. Öncelikle kalkıp yüzüne su ile yıka ve kurula. Ardından temizleyici tonik ile göz altı çevrene baskı uygulamadan bir pamuk yardımı ile sil. Su ile yıkadıktan sonra bir buz parçasını 3 ya da 4 kat peçeteye sarıp göz altlarına koyabilirsin. Ardında tonik sürebilirsin. Buz göz altlarında ki şişliği alır. Fakat tampon yapar gibi yapmalısın bu işlemi. Aksi taktirde buz canını yakar ve buz yanığı oluşabilir. O yüzden buzu dokundurup dokundurup çekmelisin.

Makyaj Öncesi Cilt Hazırlığında İkinci Adım

Yüzünü temizleyici tonik sür. Bu işlemi yaparken özellikle burun kenarlarına özen göster. Çünkü bazen burun kenarı fondöten kalmış olabilir. Ya da cildinde bu bölgede yağlanma olmuş olabilir. Bu nedeni tam olarak önemi şudur; burun kenarında bulunan yağ bütün burun bölgene yayılmaya başlar yüzünde ki kir sivilce oluşturur. Cildini tonik ile sildikten sonra cilt tipine uygun nemlendirici kremi yüzüne uyguya. Bu işlem gözeneklerinin kapanmasına yardım eder. Yüzünüz yağlı ise bile mutlaka bu nemlendirme işini yapmanız gerekiyor.

Makyaj Öncesi Cilt Hazırlığında Üçüncü Adım

Birçoğumuz makyaj öncesi sadece yüzünü temizliyor. Dudakları unutuyor. Oysaki dudaklar da en az cilt kadar çok önemli. Dudaklarımız gün içinde susuzluktan ya da soğuk gibi faktörlerden çatlayabilir. Makyaj öncesi de eğer dudağınızda kurulur ya da ölü deri varsa sıcak bir suya bir parça pamuk batır. Suyun ılık olması da uygun olur. Bu suya batırdığın pamuğu dudaklarına dairesel hareketler çizerek sür. Bu işlem ölü derilerinin yumuşamasını sağlar. Ardından dudağını parmaklarınla yavaşça ov bu ölü derinin dökülmesini sağlar. Bu da bittikten sonra dudağına dudak nemlendiricini sürmelisin.

Bu üçüncü adımla da cildin şu an makyaja hazır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA