SON DAKİKA

Replikler

Makyaj nasıl yapılır? makyaj yapma teknikleri nelerdir?

Makyaj nasıl yapılır? makyaj yapma teknikleri nelerdir?
Bu haber 15 Ekim 2020 - 15:08 'de eklendi ve 19 kez görüntülendi.

Makyaj Nasıl Yapılır? Makyaj Yapma Teknikleri Nelerdir?

Her yaşta çekici, güzel gözükmek isteyen kadın için merak uyandıran bir sorudur: Doğru makyaj nasıl yapılır? Hangi ruj hangi kıyafetle gider, hangi göz farıyla hangi saç modeli uyum yakalayabilir?

Makyaj, kusurları kapatma, güzel görünme isteği gibi birçok sebeple tarihten günümüze kadar her kesim tarafından yapılmıştır. Sahne sanatlarında sanatçılar için kullanılan makyaj ürünleri yalnız güzellik amaçlı değil aynı zamanda sanatçının role bürünmesini sağlayacak bir işlemdir de. Doğru yapıldığında yüz hatlarının belirginleşmesini sağlayan bir unsur olsa da, yanlış yapıldığında bir fiyaskoya dönüşebilmektedir.

Makyajın tarihi milattan önceye kadar ulaşmaktadır. Eskiden Mısır ve Asur’da erkek ve kadınlar gözlerine sürme çekmiş, sarı nişastayla saçlarını renklendirmiş olması buna örnek gösterilebilecek, kayda değer bilgilerdendir. Yüz ve göz gibi vücut bölgelerinde boyaların bulunması da milattan önce 5000 yılına kazar uzanan çalışmalar sonucu elde edilen bilgiler arasındadır. Makyaj, 19. Yüzyıl sonrası sahne ve oyuncu makyajı dışında güzellik için de kullanılmıştır. Şimdilerde ise bir sanayi dalı başlangıcı bile olmuştur: Kozmetik Sanayi.

Makyaj Gereçleri Nelerdir?

Makyajda cildin pürüzsüz görünmesini sağlamak için makyaj bazı, yüzde renk eşitleme veya leke kapatma gibi işlevler için fondöten, ciltte akne veya gözaltı morlukları için concealer, elmacık kemiklerini veya yüz hatlarını vurgulamak için allık kullanılmalıdır.

Burun kemeri, elmacık kemiklerinin üstü, dudak üstü ve kaşların hemen altı bölgeleri daha aydınlık ve parlak göstermek için highlighter kullanılmalıdır. Güneşte yanmış ve bronzlaşmış bir görünüm için bronzer, gözlerinizi canlandırmak ya da renklendirmek için göz farı, kirpiklerinizi daha hacimli ve daha dolgun göstermek için maskara, göz makyajı kalıcılığı için far bazı, göz makyajınızın etkileyiciliğini arttırmak için eyeliner kullanılmalıdır.

Kaş şeklinizi geliştirmek ve göze çarpmasını sağlamak için kaş ürünleri, makyajınızın bütün gün yüzünüzde kalması için makyaj sabitleme spreyi ve makyaj sabitleme pudrası kullanılmalıdır. Bunların dışında yumuşak ve tatlı dudak makyajı için dudak parlatıcısı, dudaklarınızı canlılaştırmak ve renklendirmek için ruj kullanmak önemlidir. Ek olarak makyaj ürünlerinizin uygulanmasını kolaylaştıracak iki ürün ise fondöten aplikatörleri ve makyaj fırçalarıdır.

Makyaj Nasıl Yapılır?

Malzeme kullanım sıralarıyla birlikte, bir makyaj nasıl yapılmalıdır: Makyaj bazı sürülmelidir; cilt yapısına en uygun fondöten, fondöten süngeri ya da fırçasıyla dengeli bir şekilde yüze uygulanmalıdır. Gözaltları veya cilt lekeleri için kapatıcı uygulanmalı ardından yüz hattı belirginleştirme adına highlighter ve kontür kullanılmalıdır.

Ardından allık uygulaması yapıp cildin daha canlı görünmesi sağlanmalıdır. Kaş ve far uygulaması yapıldıktan sonra isteğe bağlı olarak eyeliner çekilmeli, göz kalemi uygulanmalıdır. Göz makyajının son aşaması olarak maskara sürülmelidir.

Dudak makyajı öncesi nemlendirici lipstick uygulanmalıdır. Dudakları dolgun göstermek adına dudak kalemi sürülmeli ve ardından ruj uygulaması yapılmalıdır. Son olarak makyaj sabitleyici de yüze dengeli bir biçimde sıkıldıktan sonra, makyaj bitmiş hale gelecektir.

Makyaj Teknikleri Nelerdir?

En çok bilinen makyaj teknikleri arasında göz büyütme makyajı, dolgun dudak makyajı, doğal gözüken makyajlar bulunmaktadır. Bu tekniklerin yanı sıra, sayılan teknikler de makyaj teknikleri arasında yerlerini alırlar: cat eyes makyajı, drapaj makyajı, smokey eye makyajı, cut crease makyajı, no make up makyajı, nude makyaj, ışıltılı makyaj, foiling makyajı, HD makyaj, mineral makyaj…

Hızlı makyaj: Tek kat fondöten cilde güzelce yedirilmelidir. Kirpikleri dolgun ve tane tane gösterebilecek bir maskara uygulaması yapılmalıdır.  Biraz allık kullanımı ardından iki kat sürülecek rujla makyaj sonlandırılır.

Doğal gözüken makyaj: Fondöten uygulaması ardından kapatıcı kullanımı yapılmalıdır. Birer hamlelik allık uygulaması ve allığın tonuna yakın ruj kullanımı olmalıdır. Kalıcılık için tek kat pudra kullanımı yapılmalıdır. Son olarak kirpiklere uygulanan iki kat maskara ile makyajı bitirmek mümkündür.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA