SON DAKİKA

Replikler

Hint makyajı nasıl yapılır?

Hint makyajı nasıl yapılır?
Bu haber 13 Ekim 2020 - 22:32 'de eklendi ve 23 kez görüntülendi.

Hint Makyajı Nasıl Yapılır?

Hindistan diyince akla gelen ilk şey Hint kınası oluyor. Yaptıkları desenlerle birçok kişiyi etkiliyorlar. Gerek kıyafet gerekse dizileri ile bile oldukça dikkat çelen Hindistan insanları, kadınların yaptıkları makyajlar ile de oldukça çok dikkat çekiyorlar. Hindistan kadınlarının yaptığı makyaj günümüzde kına konseptlerin de bile kullanılır hale geldi.

Giysileri ve onunla uygun makyajların da kullandıkları aksesuarlar bile oldukça göze çarpıyor. Kimisi bu makyajı oldukça çok severken kimisi de nefret denilecek seviyede bu makyajdan oldukça uzaklar. Öğrenildiği zaman basitçe uygulansa da Hint makyajı biraz ustalık gerektiriyor. Aslına bakıldığında Hint makyajı, Arap makyajı ile benzerlik gösteriyor fakat bazı detaylar bu iki makyaj stilini birbirinden ayırıyor.

Hint Makyajı Ve Arap Makyajı Arasındaki Farklar

Arap makyajında yüz ve göz hatları Hint makyajına göre daha sade. Yani Hint makyajında hatlar çok daha belirgin. Arap makyajında kullanılan malzemeler Hint makyajına göre daha sadeyken Hint makyajında neredeyse bütün malzemeler daha fazla sim içeriyor. Ayrıca Hint makyajında kullanılan bütün renkler Arap makyajına göre çok daha canlı renklerden oluşuyor. Şimdi adım adım giderek Hint makyajı nasıl yapılır öğretelim.

Hint Makyajında Göz Makyajı Uygulama İşlemi

Öncelikle cildini cilt makyajı için temizle. İlk olarak gözden başlayacağın için gözden sonra cildini temizlemen çok zor. İlk olarak göz makyajından başlamamızın sebebi kullanılan farların cilde çok daha fazla dökülecek ürünler olmasıdır. Cilt makyajını önce yaptığın zaman göz makyajına geçersen büyük olasılıkla farın tozu cildine düşecektir.

İlk olarak göz kapağına far bazı sürmelisin. Baz yoksa fondöten ile göz kapağına temel al. Hint makyajında kullanılan far renkleri genelde; mavi, yeşili mor, gold ve gümüş renkleri. Bu renklerden birisini seç. Bu seçtiğin renklerden farklı bir renk seçmen lazım.

Bunun sebebi seçtiğin bu farklı tonda ki far ile gölgelendirme yapman gerektiği için. Seçtiğin rengi tüm göz kapağına uygula. Ardından diğer seçtiğin renk ile göz kapaklarında gölgelendirme yap. Bunu katlanma bölgene ya da göz kapaklarının dış bölgesine uygulayabilirsin. Farını sürerken çekinme, oldukça fazla fazla sür. Far işlemin bittikten sonra göz kapağına eyeliner sürmen lazım. Çünkü eyeliner gözlerini daha çok ortaya çıkaracaktır.

Eyeliner yerine siyah bir göz kalemi de kullanabilirsin. Eyelineri göz kapağının iç kısmından en dış kısmına kadar uygula. Ardından eyelineri ya da göz kalemini gözünün altına yani kirpiklerinin iç kısmına uygula. Uyguladıktan sonra gözlerini sıkıca gözlerini kapat.

Bunun sebebi; eyeliner ya da göz kaleminin gözünün üst tarafına geçmesi sağlamaktır. Eyeliner sürdükten sonra kirpiklerine maskara uygulayabilirsin. Maskaranın kirpiklerine yoğun hacim vermesini sağla. Bunun için hacim veren bir maskara kullan. Hatta maskara yerine direk takma kirpik bile kullanabilirsin.

Hint Makyajında Kaş Boyama İşlemi

Kaşlarına kaş rengine uygun tonda bir boya ile boyaman şart. Kaşlarını güzelce tara ve boşlukları doldur, kaş hatlarını aşırıya kaçmadan belirginleştir. Ardından kaşlarını sabitleyici ile sabitle. Kaşlarının altına hafif bir şekilde aydınlatıcı sür.

Hint Makyajında Cilt Makyajı Uygulama İşlemi

Makyaja daha hiç başlamadan cildini zaten temizlemiştin ama farın tozu cildine düştüyse cildinin kirli yerlerini sil. Nemlendiricini cildinin her yerine uygulamalısın. Nemlendirici sürdükten sonra normal kural dışına çıkarak cilt tonundan açık bir fondöteni cildine sür.

Normalde daima cilt tonuna eşit fondöten sürmen gerekiyor. Fakat Hint makyajında bu kural devre dışı kalıyor. Fondötenini tüm cildine tamamen eşit şekilde uygula. Göz altlarını kapatıcı etkisi fazla olan bir concealer sür. Ardından pudra ile fondöten ve concealerini cildine sabitle.

Elmacık kemiklerine süreceğin allık tonu koyu kırmızı ya da vişne tonunda olmalı. Bu allığı sürerken gülümseyerek sür. Aynaya bakarak gülümse ve gülümsediğin zaman allığını uygula. Allığı böyle gülümseyerek sürdüğün zaman tam elmacık kemiklerinin üzerine sürmüş olacaksın. Hint makyajının en önemli adımlarından birisi de yüz kontürlemek. Yüzünü kontürle ve burun kenarlarını koyu renk bir fondöten ile burun hatlarını keskinleştir.

Hint Makyajında Ruj Uygulama İşlemi

Dudağına süreceğin ruj 3 çeşit olacak. Önce dudağını nemlendir. Sonra dudak kalemi ile dudağına çerçeve çiz ve mutlaka kırmızı ruj sür. Kırmızı ruju sürdükten sonra dudak parlatıcı ise dudağını parlatman lazım. Bu adımı da yaptığın zaman Hint makyajında bitip sadece son dokunuşlar kalıyor.

Hint Makyajında Son Dokunuşlar

Hint makyajının son dokunuşlarını ister makyaj malzemesi istersen de aksesuar ile yapacaksın. Hint kadınlarının olmazsa olmaz yüz aksesuarlarından birisi burun hızmasıdır. Burun hızmasını birçok yerden alabilirsin. Bunu burnuna yapıştır. Ya da kırmızı bir boy ile alnının tam ortasına yuvarlak çiz.

Bu Hindistan’da bekâr kızların yaptığı bir şeydir. İsmi bindi diye geçer. Evlenmek isteyen Hint kızları bu kırmızı noktayı uygular. Eğer sevmiyorsan bunun yerine internetten Hint kadınlarının kullandığı diğer aksesuarlardan birisini kullanabilirsin. Böylelikle Hin makyajına ait her adımı uygulayıp makyajını bitirebilirsin.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA