SON DAKİKA

Replikler

Yaz aylarında karma cilt bakımı nasıl olmalı?

Yaz aylarında karma cilt bakımı nasıl olmalı?
Bu haber 11 Ekim 2020 - 19:42 'de eklendi ve 10 kez görüntülendi.

Yaz Aylarında Karma Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Cilt tipleri dörde ayrılır bunlar; kuru cilt, yağlı cilt, karma cilt ve normal cilttir. Her cilt tipinin kendine özgü bakım şekilleri bulunur ve bu bakımlar mevsimlere göre değişiklik gösterir.  Bizim bahsedeceğimiz konu; karma ciltlerin yaz mevsimde nasıl bir bakım uygulaması gerektiği.

Karma Cildin Özellikleri

Karma cilt diğer cilt tiplerine göre bakımı daha zor bir cilttir. Çünkü cildinizin belli bir yeri yağlı iken başka bir yeri kurudur. T bölgesi adı verilen alın ve burun bölgesi yağlı olurken çene ve yanaklar kurudur. Genelde burun bölgesinde ki gözenekler daha büyük olur ve siyah nokta oluşumu burunda daha fazladır. Yanaklar ve çene ise daha kuru ve gergindir. Durum böyle olunca karma cilt bakımı daha zorlaşır. Özelikle yaz aylarında sıcaklık sebebiyle bu durum daha zor hale gelir.

Karma Cilt Tipinin Yazın Uygulayacağı Adımlar

Karma ciltler yaz mevsiminde daha çok sorun çıkarır. T bölgesi normalden daha çok yağlanır. Çünkü yağ bezeleri ısı ile kuruyup ardından daha fazla yağ üretir. Yanaklarda ise en çok güneş ışınları yüzünden kızarıklık ve kaşıntı yapar. Yanak bölgesi sabun içermeyen tonikler ile temizlenmelidir. Sabun içeren bir tonik kuru olan yanak ve çeneyi daha fazla kurutur.

Tonik işleminden sonra t bölgesine gelmeyecek şekilde yanaklarını nemlendirici veya güneş kremi ile beslemelisin. T bölgesini yağ içermeyen bir tonik ile temizleyip karma cilt tipine uygun bir ürün ile besleyebilirsin. T bölgesinde ki fazla yağdan kurtulmak için özellikle sabah ve yatmadan önce bunu işlemleri uygulaman gerekir. Gün içerisinde güneş ışınları ve diğer dış etmenler t bölgenin daha çok yağlanmasını sebep olur.

Bunda dolayı yatmadan önce t bölgeni temizlemen çok faydalı olacaktır. Bunun dışında t bölgeni gün içinde ki yağdan kurtarmak için kuru bir peçete veya pamuk ile silebilirsin. Tonik dışında hem yanak ve çenene hem de t bölgene maske uygulaması yapman gerekir. Fakat yanakların için nemlendirici etkili maske, t bölgesi için arındırıcı etkili bir maske kullan.

Yaz Mevsiminde Karma Cilt Nelerden Kaçınmalı?

Yanaklarını kurumaya daha elverişli olduğu için ve yaz sıcağı yüzünden özellikle yanaklarında kızarıklık oluşacağı için yanaklarını nemsiz bırakmaktan kaçın. Dışarı çıkmadan önce mutlaka yanaklarına ve çenene güneş kremi sür. Güneş kremi sürmek senin yanak ve çene bölgeni.

Güneş ışınlarının yakıcı etkisinden koruyacaktır. T bölgen diğer mevsimlere göre yaz mevsiminde daha çok yağ üreteceği için gün içinde oluşan fazla yağı uzun saatler cildinde durdurmaktan kaçın. Dışarı da evde de olsan fazla yağı hafif hareketle silerek al. Yağlı besinlerden uzak dur.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA