SON DAKİKA

Replikler

Yaşına göre nasıl bir cilt bakımı yapmalısın?

Yaşına göre nasıl bir cilt bakımı yapmalısın?
Bu haber 11 Ekim 2020 - 19:36 'de eklendi ve 7 kez görüntülendi.

Yaşına Göre Nasıl Bir Cilt Bakımı Yapmalısın?

Cilt bakımı özellikle kadınlar için en önemli unsurların başında gelir. Çünkü kadınlar duygusal yapıları, ev yaşamında çektiği sıkıntılar, çocuk bakımı ve daha birçok konu nedeniyle erkeklere oranla daha hızlı bir şekilde yaşlanma gösterirler. Tabii bu durumun istisnaları olsa da genel durum bu şekildedir. Her kadın mutlaka cilt bakımına özen göstermelidir; fakat cilt bakımında dikkat edilmesi gereken bir nokta yaşa göre cilt bakımı yapılmasıdır. Çünkü yaşa uygun olmayan bakım şekilleri ya cildi harap etmekte ya da cilt üzerinde herhangi bir etki göstermemektedir. Aşağıdaki yazıda hangi yaşın hangi bakımı yapması gerektiği ayrıntılarıyla verilmiştir.

Yaşa Göre Cilt Bakım Teknikleri

20’li Yaşlar İçin Cilt Bakımı

Bu yaşlar cildin en sıkı, en pürüzsüz ve en dolgun olduğu yaş tipidir. Cildin kolajen üretimi ileri seviyede ve yağ-nem dengesi de yerindedir. Bu yaş grubu öncelikle cilt temizliğine dikkat etmelidir. Temizlik ilk ve en önemli kuraldır. Cilt temizliğinden sonra kuru ciltler yağ bazlı nemlendirici, yağlı cilt tipleri ise su bazlı nemlendiricilerle desteklenmelidir. Güneş kremi asla ihmal edilmemelidir. Çünkü güneş kremi cildi başta lekeler olmak üzere kırışıklıklardan, kuruluktan ve daha birçok cilt sorunundan korumaktadır. Bu yaşlarda çok fazla olmasa da göz çevresinde ince kırışıklıklar ya da morluklar kendini gösterebilir. Göz çevresi için üzüm çekirdeği yağı kullanılabilir. Çünkü üzüm çekirdeği yağı, içeriğinde bulunan C ve E vitaminleriyle cilde kolajen desteği vererek yaşlanma ve morlukların önüne büyük oranda geçer.

30’lu Yaşlar İçin Cilt Bakımı

Bu yaşlarda ciltte kolajen eksikliği yaşanır. Bu yüzden cilde kolajen verecek ürünler kullanılmalıdır. Bu dönemdeki kadınlar cilt temizliği ve nemlendirici desteğini eksik etmemeli ve bu ürünleri cilt tipine göre seçmelidir. Bu ürünlere ek olarak bu yaş grubu piyasada 30 yaş grubu için üretilmiş kremlerden faydalanabilir. Fakat kimyasal kullanmak istemeyen 30 yaş grubu bayanlar aloe vera jelini de tercih edebilir. Aloe vera jeli, içeriğindeki B1, B3, B6 ve C vitaminleri ile cildin kaybettiği kolajeni cilde tekrar kazandırır. Aloe vera jeli göz çevresi de dahil yüzün her alanında kullanılabilir.

40’lı Yaşlar İçin Cilt Bakım Teknikleri

Bu yaş grubunda özellikle kaz ayakları kendini göstermeye başlar. Ayrıca yanak çizgileri de belirginleşerek cilde kötü bir görünüm bırakabilir. Bu yaş grubu cilt temizliği, nemlendirici ve güneş kremini mutlaka kullanmalıdır. Böylece yaşlanma etkileri azalma gösterir. Bu bakım tekniklerine ek olarak; piyasada 40 yaş üstü için tasarlanmış kolajen üretici kremler kullanılabilir. Fakat kimyasal ürün kullanılmak istenmezse bu yaş grubu Hindistan cevizi yağı kullanabilir. Hindistan cevizi diğer adı ile “süper gıda” tam bir yaşlanma karşıtı üründür. İçeriğindeki anti bakteriyel, antioksidan ve antienflamatuar özellikleri ile yaşlanma belirtilerinin önüne büyük oranda geçer.

50’li Yaş Grubu Cilt Bakımı

Bu yaş grubunda kırışıklıklar büyük bir şekilde kendini ele verir. Ayrıca kahverengi lekeler de yoğun bir hâl alır. Cilt temizliği, nemlendirici, güneş kremi asla ihmal edilmemeli. Bu bakım ürünlerine ek olarak piyasada 50 yaş grubu için satılan kolajen üretici kremler kullanılabilir. Kimyasal kullanmak istenmezse argan yağı kullanılabilir. Argan yağı içeriğinde bulunan A, C, E vitaminleri ile cildin kolajen üretmesine yardımcı olur. Kırışıklıkları tamamen önlemese bile düzenli kullanımda cildi 10 yaş daha genç gösterebilir.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA