SON DAKİKA

Replikler

Vücut güneş kremleri hakkında bilmeniz gerekenler

Vücut güneş kremleri hakkında bilmeniz gerekenler
Bu haber 11 Ekim 2020 - 19:33 'de eklendi ve 9 kez görüntülendi.

Vücut Güneş Kremleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Uzmanların yapmış oldukları araştırmalara göre her gün özellikle de yaz aylarında sabah 10:00 ile 15:00 arasında güneşlenmek, vücudumuz için gereksinim olan D vitamini sentezini sağlayacaktır.

Güneş, hayatın yeryüzündeki sürekliliği açısından vazgeçilmez bir unsurdur. Cildimizi korumak için genel itibari ile Güneş’in zararlı etkileri üzerine durmakta fakat Güneş öncelikli olarak iyi bir ruh hali sağlarlar. Özellikle de kemikler için gerekli olan D vitamininin en önemli kaynağı güneştir. Ayrıyeten, vücut içerisinde bağışıklık sistemini destekler ve çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılır. Güneş, hem insan sağlığı açısından büyük bir gereksinimdir hem de insanı tehdit eden bir savaşçı olma özelliğini taşımaktadır.

Pek çok güneş tahribatı çocukluk çağlarında oluşur. Ve seneler geçtikçe eklenerek artış gösterir. Güneş, kolojen ve elastin lifleri de çeşitli bölünme sebebiyle erken yaşlanma, deri lekeleri ve en son olarak da uzun süre Güneş maruziyetine bağlı olarak cilt kanserleri durumlarının ortaya çıkmasına sebep olur. Peki, yalnızca güneşi yararımız açısından nasıl kullanabiliriz?

Günde en az 15 dakikalık Güneş ışınlarından istifade etmek insan vücut açısından yeterli olan D vitamini depolamayı sağlar. Bunun dışında ayrıca kış ayları da dahil olmak üzere uygun güneş koruyucu ürünleri kullanmada fayda olacaktır.

Güneş Kremi Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Öncelikle güneş koruyucu kremleri hemen her gün kullanmayı alışkanlık haline getirmekte fayda olacaktır. Güneş koruyucu kremleri giyinmeden önce uygulamak gerekir. Bazılarına yapmış oldukları en büyük hata koruyucu kremleri yalnızca yüzlerine sürmeleridir.

Oysaki dekolte ve kolları da unutmamakta fayda olacaktır. Böylelikle hem ciltte meydana gelecek renk tonu değişikliğini önler hem de dekolte bölgelerin erken kırışmasını geciktirmek mümkün olur. Giyindikten sonra kol, ayak bilekleri, dekolte gibi güneşe maruz kalan alanlara koruyucu krem uygulanmakta çeşitli zorluklar yaşanabilir. Yüz açısından satılan güneş koruyucu türleri vücut açısından satılanlardan çok daha fazladır.

SPF Ne Demek?

Sun Protection Factor kavramının kısaltılmış biçimi oranı SPF cilt çeşidine bağlı bir şekilde güneşte kalınabilecek zamanı ayarlamaya yardımcı olan bir faktördür. Yani 50 SPF kullanıldığında, 30 SPF kullanıldığından çok daha uzun süre güneşte kalmak mümkündür. Fakat bu durum SPF ne kadar yüksek olur ise güneş altında o kadar uzun süre kalınabileceği anlamı çıkmamaktadır. Çünkü zaman içerisinde su ile temas ya da terleme durumlarında SPF etkisini yitirecektir ve herhangi bir spiral ürünü kesinlikle saat başı yenilemek için gerekecektir.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA