SON DAKİKA

Replikler

PH nedir? ciltte PH dengesi nasıl sağlanır?

PH nedir? ciltte PH dengesi nasıl sağlanır?
Bu haber 11 Ekim 2020 - 19:26 'de eklendi ve 18 kez görüntülendi.

PH Nedir? Ciltte PH Dengesi Nasıl Sağlanır?

PH potansiyel hidrojen demektir. Bir sıvının asitik veya bazikliğini gösteren ölçüdür. Ph değeri 0’ la 14 arası bir rakamla belirtilir. 7 nötr’ dür yani ortadır. PH’ ı 7’nin altında olan sıvılar asitik, PH’ ı 7’nin üstünde olan sıvılar baziktir. Yani rakam düştükçe suyun asit oranı artar. Yükseldikçe bazik yükselir yani sudaki alkali özelliği yüksektir.

Bazik yani alkali su, temiz sudur. Suyun içilebilirliğini ve içerdiği vitamin değerini gösterir. Burada vücudumuzdaki sıvıların PH değerlerinden bahsetmek istiyoruz. Vücuttaki sıvıların her birinin farklı PH değerleri vardır. Kan, lenf sıvısı, hücre içi sıvılar, dokudaki sıvılar alkali değerdedir.

Yalnız vücuttan attığımız idrar ter ve dışkı gibi sıvılar asitik sıvılardır. Yeterli alkali alınmadığında vücudun PH değeri düşer ve asit üretmeye başlar. Vücudunuz bu asidi bastırabilmek için vücudunuzdaki bazı organ ve hücrelerdeki alkali özelliğinden yararlanır. Hangi organınız veya hücrenizde bu oran düşerse artık hastalıklar gün yüzüne çıkmaya başlar.

Alkali Değeri Nasıl Yükselir

Vücudumuzun düzgün ve sağlıklı çalışmasını istiyorsak alkali değeri yüksek besinler tüketmeliyiz. İşlem görmemiş sebze, meyve, yağlı tohum ve kuruyemişlerle beslenip bol alkali su içerek bu asidin önüne geçilmelidir. Hareketsizlik ve streste asitlenmeye sebep olmaktadır. Bu nedenle düzenli spor ve stresten uzak bir yaşam tercih edilmelidir.

Ciltteki PH Oranını Nasıl Dengeleriz?

Herşey de olduğu gibi cildimiz içinde ilk yapmamız gereken şeyler stresten uzak durmak, düzenli spor yapmak ve sigara gibi kötü alışkanlıklarımızı bırakmak olacaktır. Fastfood gibi işlenmiş yiyeceklerden uzak durmak ve daha sağlıklı, organik ürünler tercih edilmelidir.

İşlenmemiş sebzelere, meyvelere, kuruyemişlere ağırlık verilmelidir. Bunların yanında alkali değerini yükseltecek bir besin olan elma sirkesine dikkat çekmek istiyoruz.

Elma Sirkesi Ciltteki PH Değerini Düzenler

Elma sirkesi dediğimiz ürün uzun yıllar boyunca pek çok hastalığın tedavisinde kullanılmıştır. Elma sirkesi birçok hastalığa iyi geldiği gibi cildin PH değerini de dengelemektedir. Örneğin; kozmetikçilerden alacağınız yüz toniği yerine, doğal elma sirkesini tonik olarak kullanabilirsiniz. Bir ölçek elma sirkesini, iki ölçek suya karıştırarak rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bu suyu ister yatmadan önce, isterseniz sabah yüzünüze uygulayabilirsiniz. Aynı zamanda doğal elma sirkesi ciltteki sivilce izlerine de iyi geldiği bilinmektedir.

Yüksek bazlı kolesterolün karaciğer gibi cilde de zarar verdiği bilinmektedir. Elma sirkesi kolesterolü düşürmesi ve dengede tutmasıyla cilt için mükemmel bir besindir. Ayrıca antiseptik özelliği olması tırnak aralarındaki ve cildimizdeki bakterilerinde giderilmesinde son derece faydalıdır.

Yine cildimizde oluşan mantarın tedavisinde elma sirkesinin faydaları oldukça fazladır. Son olarak elma sirkesinin el yapımı veya güvenilir kimselerden alınmasını öneriyoruz. Market gibi yerlerde elma sirkesi bazı işlemlerden geçtiği için yararını görmeyebilirsiniz. Bunun için organik ve el yapımı sirke tam bir şifa kaynağıdır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA