SON DAKİKA

Replikler

Menopozda cilt nasıl değişir neler yapmalı

Menopozda cilt nasıl değişir neler yapmalı
Bu haber 11 Ekim 2020 - 19:12 'de eklendi ve 16 kez görüntülendi.

Menopozda Cilt Nasıl Değişir Neler Yapmalı

Ciltte olup biten değişimler, menopoz periyodunun en bariz özellikleri içinde yer alıyor. Menopoz öncesi gün ışığı ve parlak bir görünüm gören cilt, menopozla birlikte yerini nemsiz ve kırışıklıkların daha bariz olduğu bir cilde bırakıyor.

Peki, bu değişimlerin olabildiğince önüne geçmek ve devamlı genç gözüken bir cilde haiz olmak için ne yapmak gerekiyor? Gibi soruların yanıtını bu yazıda bulabilirsiniz.

Menopoz Nedir?

Menopoz da tıpkı erişkinlik ve doğurganlık süreçleri şeklinde hanım hayatının natürel bir parçası. “Menopoz ne demek? Yunanca “mense” (ay) ve “pause” (durmak) sözcüklerinden meydana gelen “menopoz” sözcüğü, kadınlarda doğurganlık sürecinin sona ermesini tabir ediyor. Yumurta üretiminin azaldığı bu dönemde, östrojen üretimi de zaman içinde azalarak sona eriyor.

Menopoz Cildi Nasıl Etkiler?

Menopoz etkisi ve ciltteki değişimler, östrojen hormonuna bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Bu hormon, protein sentezinin gerçekleşmesi ve vücuttaki su seviyesinin korunmasını da sağlamaktadır. Östrojen hormonu azaldığında ise cildin en fazlaca gereksinim duyduğu enzimler azalıyor. Bu da menopozda cilt kuruluğu başta olmak suretiyle ciltte incelmeye, esneklik kaybına ve kırışıklık görünümünün artmasına yol açıyor.

Bunların yanı sıra menopoz belirtisi olarak, ciltte melanin birikmesi ile birlikte lekelenmeler de meydana geliyor. Menopoz Döneminde Cilt Bakımının Önemi “Cildi dışarıdan besleme” işlemi olan cilt bakımına en fazlaca, hücresel salgıların azaldığı menopoz döneminde gereksinim duyuluyor. Dolayısıyla cildinin ihtiyacı olan müessir maddelerin cilt bakım ürünleri ile dışarıdan sağlanması, daha genç bir görünüme ulaşmayı sağlıyor.

Menopoz Döneminde Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Menopoz döneminde hem vücut bununla beraber cilt sağlığı için mutlaka;

  • Bol su tüketmek,
  •  Güneşten korunmak,
  •  Zararlı alışkanlıklardan kurtulmak,
  •  Spor yapmak,
  •  Sağlıklı beslenmek,

Bunun yanı sıra yoğun rutubet elde eden yaşlanma karşıtı cilt bakım ürünlerinin tercih edilmesi fazlaca büyük ehemmiyet taşıyor. Nemlendirici ve besleyici ürünler, cilt bariyerinin kuvvetli kalması ve esnekliğini daha uzun vakit muhafaza etmesi için oldukça etkili ve büyük önem arz etmektedir.

Yaşamın her köşesi için sabit olan bu kural, menopoz olduğu süreç içerisinde birtakım ekstra cilt bakım içeriklerini de gerekli kılıyor.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA