SON DAKİKA

Replikler

En sık yapılan cilt bakım hataları

En sık yapılan cilt bakım hataları
Bu haber 11 Ekim 2020 - 18:36 'de eklendi ve 1 kez görüntülendi.

En Sık Yapılan Cilt Bakım Hataları

Hepimiz cildimizin sağlıklı ve güzel olması için bakım yaparız. Bazılarımız bu bakımları sadece haftada bir kere yaparken aslında her gün yapılması gerekir. Fakat her ne kadar her gün bakım yapılsa bile birçoğumuz cilt bakımında oldukça çok fazla hata yapıyoruz. Bu hatalar da fark edilmediği için tekrar tekrar uygulanmaya devam ediyor.

Durum böyle olunca yanlış cilt bakımı ile cildimiz maalesef istediğimiz güzelliğe kavuşmuyor. Biz de sizlere bu hataların neler olduğundan bahsedeceğiz. Yaptığınız hataları fark edince emin olun artık bu hataları yapmadığınız için cildiniz çok daha güzel olacaktır. Gelin şimdi bu hataları tek tek inceleyelim.

Yüzü Sıcak Su İle Yıkamak

Sıcak suyun mikropları daha etkili şekilde yok ettiği bilinmektedir. Fakat bu durum cilt üzerine geçerli değildir. Aksine sıcak su ile cildi yıkamak cilde ciddi anlamda zarar verir. Cildimizin doğal bir yağ dengesi vardır fakat sıcak su bu doğal yağ dengesini bozar. Bu da cildin bir süre sonra kurumasına, ciltte kızarıklık ve cilt üzerinde derilerin pul pul dökülmesine yol açar.

Siyah Noktaları Ve Sivilceleri Sıkmak

Yanlış bilinen bir bilgi vardır. Bu bilgi siyah noktaların sıkılmadığı zaman geçmediği bilgisidir. Bu bilgi kesinlikle yanlıştır. Siyah nokta ve sivilceleri sıkmak iltihap çıksa dahi o yerin tekrar mikrop kapmasına sebep olur.

Hatta buradan çıkan iltihaplar yüzün farklı yerlerine yayılmaya başlar. Bu da cildin farklı yerlerinde de sivilce ve siyah nokta oluşmasına sebep olur. Ayrıca sıkılan siyah nokta ve sivilceler kızarıklık ve yaraya dönüştüğü için izler kalır.

Güneş Kremini Sadece Güneşe Karşı Kullanmak

Cilt bakımında en çok yapılan ve bilinen hata güneş koruyucunun sadece yazın sürülmesi gerektiği bilgisidir. Bu bilgi oldukça yanlıştır, güneş kremini kışın dahi yüzünüze uygulamalısınız. Yaz mevsiminde olduğu gibi kış mevsiminde de güneşte oldukça fazla zararlı ışınlar bulunur. Ayrıca güneş kremi sadece güneş ışığından değil kış mevsiminde cildin aşırı kurumasına da engel olur.

Cilt Yapısına Uygun Bakım Ürünleri Seçmemek

Bu hatayı birçoğumuz çok sık yapıyoruz. Bir kişi kendisinde kullandığı maskeyi öve öve bitiremiyor siz de gidip aynısından alıyorsunuz. Fakat sizin cildinize fayda yerine zarar veriyor. Bunun sebebi kesinlikle cilt yapısına uygun seçilmeyen ürün yüzündendir.

Cildiniz kuru ise kuru ciltlere özel maske almanız lazım. Bu durum her cilt tipi için geçerlidir. Kendi cilt tipinize uygun maske almanız gerekir. Yağlı bir cilde sahipken kuru ciltlere özel alınan maske zaten yağlı olan cildinizi daha fazla yağlandırır.

Aynı şekilde yağlı ciltlere özel maskeyi kuru cilde aldığınız zaman kuru cildiniz ekstra kurumaya başlar. Cilt tipiniz ne olursa olsun kendi cildinize uygun maske ve cilt bakım ürünü kullanın.

Cilt Bakımında Boyun Bölgesine Bakım Yapmamak

Cildimize uyguladığımız makyaj çoğu zaman boynumuza da gelir ayrıca gün içinde boyun bölgesi de cilt kadar kirlenir. Fakat burayı yani boyun bölgesini temizlemediğiniz zaman sivilce ve siyah noktalar oluşur. Zamanla burada bulunan sivilce ve siyah noktalar yüz bölgesine doğru geçemeye başlar.

Çok Fazla Peeling Yapmak

Peeling her ne kadar cilde iyi gelse de fazla bir şekilde devamlı yapılan peeling cilde yarardan çok zarar vermeye başlar. Haftada 2 kere ya da 1 kere peeling yapın.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA