SON DAKİKA

Replikler

Yemek masasında çocuğunuz konuşturmak için 6 tavsiye

Yemek masasında çocuğunuz konuşturmak için 6 tavsiye
Bu haber 10 Ekim 2020 - 15:21 'de eklendi ve 5 kez görüntülendi.

Yemek Masasında Çocuğunuz Konuşturmak İçin 6 Tavsiye

Günümüzde özellikle internet kullanımının yaygınlaşması ve akıllı telefonlara olan ilginin artması geleneklerimizden uzaklaşmamıza neden oluyor. Özellikle yemek masasında önceden dedelerimizin, ninelerimizin oldukça fazla muhabbet ettikleri, günün değerlendirmesini yaptıkları çok güzel süren akşam yemeklerini hepiniz hatırlıyorsunuzdur. Ancak günümüzde maalesef çocukların yemek yerken televizyon, tablet ya da cep telefonlarına bağımlı bir şekilde yemek yediklerini söylemek mümkün. Peki, yemek masasında çocukları konuşturmak mümkün mü? Bunun için neler yapılmalı? Elbette yemek masasında çocukları konuşturmak mümkün. Ama bunun için siz ebeveynler de birazdan yazacağımız tavsiyelere uymalısınız.

1.Çocuğunuza Yemek Masasında Kesinlikle Elektronik Aletler Vermeyin

Yemek masasına oturan çocukların ellerinde genellikle cep telefonu ya da tablet bulunduğunu biliyoruz. Yemek yerken çocuklarınıza bu elektronik aletleri veremeyerek onların ilgisini farklı yönlere çekebilirsiniz. Bu sayede de çocuklarınızın yemek yerken konuşmalarını sağlayabilirsiniz.

2.Yemek Yerken Kesinlikle Televizyon Açık Olmasın

Yemek yenildiği esnada çocukların büyük bir bölümü televizyon izleyerek yemek yemeyi tercih ediyorlar. Fakat bu durum çocuğun gelişimi açısından son derece yanlıştır. Ailesinden bulamadığını televizyon ekranından bulmaya çalışan çocuklar genellikle içlerine kapanık olurlar. Bu noktada ebeveynler olarak yemek yerken televizyonu kesinlikle kapalı tutmanız gerekiyor. Çocuğunuzun televizyonda izlediği karakterleri kendiniz canlandırarak çocuğunuz ile rahat bir şekilde iletişim kurabilir ve çocuğunuzu konuşturabilirsiniz.

3.Çocuğunuzun Yemekler Hakkında Görüşlerini Alın

Yemek masasında çocuğunuzu konuşturmanın en kolay yolu yediği yemeklerin tatlarının nasıl olduğu ile ilgili olarak onlara sorular sormaktan geçiyor. Yenilen yemekler hakkında çocuğunuzun olumlu ve olumsuz eleştirilerini göz önünde bulundurduğunuzu çocuklarınıza ispatlayabilirseniz çocuklarınız hem yemek masasında hem de sosyal hayatta oldukça konuşkan olurlar.

4.Göz Teması Kurun

Yemek masasında çocuğunuzla sıkça göz teması kurmaya çalışın. Çocuğunuz size bir şey söylerken onun gözünün içine bakmanız çocuğunuzun kendisini değerli hissetmesini ve sofrada konuşmasını sağlayacaktır.

5.Konuşurken Çocuğunuzu Sonuna Kadar Dinleyin

Yemek yerken çocuğunuzun konuşmasını istiyorsanız çocuğunuzun cümlesi bitene kadar onun cümlelerini sabırla ve kararlılıkla dinleyin.

6.Sorular Sorun

Günlük hayatta konuşmanız için size bazı soruların sorulması gerekir. Bu durum çocuklarınız için de geçerlidir. Sizde çocuğunuzun yemek masasında konuşmasını istiyorsanız ona sorular sorabilirsiniz.  

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA