SON DAKİKA

Replikler

Yağ bezesi ve liposarkom nedir nasıl tedavi edilir?

Yağ bezesi ve liposarkom nedir nasıl tedavi edilir?
Bu haber 10 Ekim 2020 - 15:09 'de eklendi ve 42 kez görüntülendi.

Yağ Bezesi ve Liposarkom Nedir Nasıl Tedavi Edilir?

Yağ bezeleri kişilerin vücutlarında belirli dönemlerde oluşan ve görünümü ile rahatsızlık veren yapılardır. Vücutta bu şekilde oluşumlar deri altında olabileceği gibi bazen de deri üstünde olmaktadır.

Özellikle deri üstünde görülen yağ bezeleri kişinin görünümünü bozarak rahatsız etmektedir. Bunların ev şartlarında sıkılmaları da enfeksiyon ve kalıcı yara izi risklerini büyük oranda arttırmaktadır.

Yağ Bezesi Nedir?

Yağ bezesi içi yağ ile dolu sarı ve beyaz karışımı açık renkte bezelerdir. Bu bezeler derinin üst tabakalarına son derece yakın olacak şekilde konumlanabilmektedir. Böyle olduğu durumlarda kötü görünümü sebebiyle pek çok kişi bunlardan kurtulmak ister.

Yağ bezeleri hemen her yaşta üretilse de çocuklarda görülme sıklığı son derece düşüktür. Genellikle orta yaş ve üzerinde görülen yağ bezeleri boyun gibi sık görülen ve hareket halinde olan bölgelerde çıktığında hem görünümü bozar hem de rahatsızlık verir.

Yağ Bezesi Nasıl Oluşur?

Yağ bezelerinin oluşmasını tetikleyen pek çok faktör bulunmaktadır ancak bu rahatsızlığın sebebi kesin olarak bilinmemektedir. Yağ bezesi oluşumunu tetikleyen parametreler:

  • Metabolizmadan kaynaklı hastalıklar
  • Genetik faktörler
  • Yaşlılık
  • Şeker Hastalığı
  • Obezite
  • Beslenme Bozuklukları

olarak sıralanabilir.

Vücudun belirli bir bölgesinde için yağ ile dolu bezenin toplanmasıyla oluşur. Büyüklükleri kişiden kişiye göre farklılık göstermektedir. Bazı kişilerde sivilce boyutunda olurken bazı kişilerde daha büyük boyutlara ulaşmaktadır. Derinin daha altında oluşan yağ bezeleri elle hissedilir ve rahatsızlık verir ancak kişinin estetik görünümünü bozmadığı için çok rahatsız edici değillerdir.

Yağ Bezeleri Tehlikeli Midir?

Yağ bezelerini 3 kategoride incelemek mantıklı olacaktır. Bunlar yağ kistleri, iyi huylu tümörler ve kötü huylu tümörler olarak ayrılabilir. Yağ kistleri son derece kolay şekilde tedavi edilmektedir.

İyi huylu yağ doku tümörleri ise genellikle sırt bölgelerinde ortaya çıkarak rahatsızlık verir. Bu tümörlerin hayati riski olmasa da büyüklükleri itibariyle alınmaları için cerrahi müdahale gereklidir.

Liposarkom Nedir?

Bazı yağ bezeleri kötü huylu tümör niteliği taşımaktadır. Bu bezeler dış görünümleri ile diğerlerinden ayrılmaktadır. Liposarkom olarak nitelendirilen yağ bezeleri kanser hücrelerinin üremesi ile ortaya çıkmaktadır. Bu bezelerin görünümleri griye yakın daha koyu renklerde olmaktadır. Buna ek olarak bu bezeler daha yumuşak ve içi sıvı dolu bezeler olarak dikkat çekmektedir.

Kötü huylu yağ bezelerinin kısa sürede tespit edilmesi çok önemlidir. Bunun yanında ilk fırsatta bu bezelerin cerrahi operasyonlar ile alınması da şarttır. Bu tip bezelerin uzun süre fark edilmemesi tehlikeli olsa da böyle bir durum mümkün değildir.

Genellikle şişlik ile kişiye kendini belli eden bu bezeler alındıktan sonra büyük bir tehlike kalmamaktadır. Günümüzde benzeri cerrahi müdahaleler sıklıkla yapıldığı için endişe duyulmasına gerek yoktur. Cerrahi müdahaleden sonra kişi benzeri bezelerin yeniden oluşmaması için özenli davranmalıdır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA