SON DAKİKA

Replikler

Varikosel nedir?

Varikosel nedir?
Bu haber 09 Ekim 2020 - 12:34 'de eklendi ve 12 kez görüntülendi.

Varikosel Nedir?

Testis içerisinde bulunan skrotum isimli torbalara giden toplardamarın genişlemesi olayına varikosel denir. Daha rahat anlaşılabilmesi için bacakta ortaya çıkan varisin testislerde olan versiyonudur da diyebiliriz. Genellikle kişi ayağa kalktığında bu durumu gözle görebilir. Çoğu zaman sol testisin üst kısmında gözle görülür bir genişleme olur.

Bu genişleme orada solucan varmış gibi bir his de ortaya çıkartabilir. Kişi yatar pozisyona geçtiğinde ise varikoseli görmesi pek mümkün olmaz. Bu sebeple eğer böyle bir durumdan şüpheleniyorsanız evde kendiniz bakacağınız ilk durumda ayağa kalkıp bakmalısınız. Ortaya çıkan bu anomaliyi en belirgin bir şekilde görmeniz ancak bu şekilde mümkün olacaktır.

Varikosel Neden Ortaya Çıkar?

Tıp dünyasında varikosele sebep olan durumlar hâlâ gizemini korumaktadır. Uzmanlar bu hastalığa neyin sebep olduğu hakkında net bir görüş beyan edememektedirler. Ancak bilim insanlarının birkaç tahmini mevcut ve muhtemelen bu şekilde gerçekleşiyor oluşu tıp dünyasında kabul görmüş durumda.

Yaygın anlayışa göre testislerin içerisinde bulunan spermatik korddaki damarların içindeki kan akışını kontrol eden valflerin düzgün kan akışını engellediği durumlarda kanın geride toplanmasına sebep olduğu ve bu durumun da o damarlarda genişlemeye sebep olduğu kanısına varılmıştır.

Bunun dışında varikosel ihtimalini arttıran ve bu hastalığı tetikleyen ne gibi mekanizmalar olduğu bilinmemektedir. Fakat kan akışını bozduğu için sigara kullanımı bu hastalık için bir risk faktörü olabilir. Fakat bu da tahminden fazlası değildir, ortada kanıtlanmış hiçbir gerçeklik yoktur.

Varikosel Kısırlığa Sebep Olur mu?

Varikosel genellikle sol testiste kendisini gösteren bir hastalıktır. Bunun ardından sağ testise de birtakım olumsuz etkileri olur. Bir kısım varikosel hastaları tedaviye ihtiyaç duymadan bu sorunu atlatabilir veya farkına bile varmaz. Fakat tabi ki bu sorunun uzun sürüyor oluşu yanında kısırlık da dâhil olmak üzere bir takım riskleri getiriyor. Evet, varikosel tedavi edilmemesi durumunda ilerlediği takdirde kısırlık başta olmak üzere birçok sorun ortaya çıkartabilir. Varikosel teşhisi çok kolay olduğundan genellikle erkenden fark edilir ve ufak bir cerrahi müdahaleyle düzeltilir.

Bazı vakalar tedaviye bile ihtiyaç duymaz. Erkekler arasında oldukça yaygın bir durumdur fakat doğru teşhis ve tedaviyle korkulması gereken bir durum değildir.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA