SON DAKİKA

Replikler

Sızıntılı bağırsak sendromu nedir?

Sızıntılı bağırsak sendromu nedir?
Bu haber 09 Ekim 2020 - 12:30 'de eklendi ve 16 kez görüntülendi.

Sızıntılı Bağırsak Sendromu Nedir?

İnsan bağırsağında madde alışverişini sağlayan bir sıkı bağ doku vardır. Bu sıkı bağ dokuda hücreler birbirine çok yakın konumlanmıştır ve sadece vücudun ihtiyacı olan maddelerin vücuda geçişine izin verir. Bilindiği gibi sindirimin ardından yararlı ve zararlı birçok madde ortaya çıkar. Bağırsağımızdaki bu duvar sayesinde besinlerin faydalı kısımlarını vücudumuza alırken, işimize yaramayacak veya vücudumuza direkt zarar verecek kısımları ise posa olarak dışarı atarız.

İşte sızıntılı bağırsak sendromu veya bir diğer ismiyle geçirgen bağırsak sendromu tam da bu noktada bir bozukluk oluşturur. Bu hastalıkta madde alışverişini sağlayan sıkı bağ doku yani duvar gevşer. Birbirine çok yakın duran hücrelerin arasındaki mesafe kaybolur ve bir bakıma seçici geçirgen özellik kaybolur. Bunun sonucunda kan dolaşımına birçok zararlı madde de karışır ve bağışıklık sistemine de büyük bir yük biner.

Sızıntılı Bağırsak Sendromunun Yol Açtığı Durumlar Nelerdir?

Sızıntılı bağırsak sendromunda kana, bağırsağa ulaşabilen tüm maddelerin bilinçsizce alındığından bahsetmiştik. Vitamin mineral ve sindirilmiş besinlerin yanı sıra virüsler, toksik maddeler ve tam olarak parçalanamamış besin maddeleri de karışır.

Bu durumun sonucunda vücut bağışıklık hücreleri bu maddelere saldırır ve bağışıklık hücrelerinin büyük bir çoğunluğu bu işle meşgul olur. Bu tip durumda asıl görevlerini yapamazlar. Bu durumun uzun sürmesi halinde otoimmün hastalıklar ortaya çıkmaya başlar. Yani bağışıklık hücreleri aslında vücudumuza yararlı olan bileşenleri de yok etmeye başlar.

Sızıntılı Bağırsak Sendromu Neden Olur?

Bu hastalığa bazı gıda duyarlılıkları sebep olabilir. Glütene veya laktoza olan duyarlılık hastalığa öncü olabilmektedir. Bunun dışında bağırsakla ilgili herhangi bir şikâyet de bu hastalığa sebep olabilmektedir. Bunların en başında huzursuz bağırsak sendromu gelmektedir.

Hastalığın bir başka sebebi de otoimmün hastalıklardır. Evet, bu iki hastalık birbirini tetikleyebilmektedir. Tiroit bozuklukları, stres, duygu durumundaki ani değişimler gibi durumlar da bu hastalığa sebebiyet verebilmektedir. Hastalıktan korunabilmek adına fermente edilmiş süt ve sebze ürünleri oldukça etkilidir.

Hindistan cevizi ürünleri ve kemik suyu da bu hastalığa yakalanmama konusunda oldukça etkili ürünlerdir. Ve tabi ki neredeyse her hastalıktan korunma yollarının başında gelen stresten uzak durmak da oldukça önemlidir.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA