SON DAKİKA

Replikler

Saçlarınızı neden elma sirkesiyle yıkamalısınız?

Saçlarınızı neden elma sirkesiyle yıkamalısınız?
Bu haber 09 Ekim 2020 - 11:53 'de eklendi ve 9 kez görüntülendi.

Saçlarınızı Neden Elma Sirkesiyle Yıkamalısınız?

Saçlarda meydana gelen dökülme, kırılma, yıpranma, incelme, saç dibi seyrelmesi ve daha birçok sorun can sıkıcı olabilmektedir. Bu sorunlardan kurtulmanın çarelerinden biri de elma sirkesidir. Yalnız elma sirkesi seçimine özen gösterilmelidir. Piyasada çok sayıda sahte elma sirkesi bulunmaktadır. Sahte elma sirkesi saça yarardan çok zarar getirebilir.

Elma Sirkesinin İçeriği

Elma sirkesi içeriğinde A, B1, B2, B6, C, E vitaminleri; potasyum, kalsiyum, magnezyum, fosfor mineralleri yönünden zengindir. Bu yönüyle saçın ihtiyacı olan pek çok maddeyi içermektedir.

Elma Sirkesinin Saça Faydaları

 • Özellikle içeriğindeki A ve E vitaminleri sayesinde saça parlak bir görüntü verir. Ayrıca düzenli kullanımda saç renginin 1 ya da 2 ton açılmasına yardımcı olur.
 • Saçlarda kepek oluşmuşsa sirkenin düzenli bir şekilde kullanılması kepeğin saçtan kolayca arınmasını sağlar. Ayrıca kepek olmayan saça kullanıldığında kepek oluşumu önlenmiş olur.
 • Saçı kökünden besleyerek güçlendirir. Bu yönüyle koparak dökülmelerin önüne geçer.
 • Saç derisinin seyreldiği alanlarda saç çıkarmaya yardımcı olur. Saç diplerini kir ve mikroplardan arındırarak saç köklerinin nefes almasını sağlar.
 • Saçların kökten dökülmesini önler.
 • Saçlarda kırık oluşumunun önüne geçer Ayrıca boya kaynaklı yıpranmış saçları onarır.
 • Saçın sert yapısına nüfuz ederek saçı yumuşatır.
 • Saçların kalın telli bir şekilde hızlı uzamasına yardımcı olur.

Elma Sirkeli Saç Bakım Toniği Hazırlama Aşamaları

Öncelikle elma sirkesi ve suyun miktarı belirlenmelidir. Bu miktar saç derisine göre değiştiğinden her iki saç derisi için elma sirkeli saç bakım toniği yapımı aşağıdaki gibidir.

 • Normal Tipli Saç Derisi İçin Tonik tarifi

1 su bardağı doğal kaynak suyu 1 su bardağı elma sirkesi ile karıştırılır ve bir sprey şişesine konulur. Bu şekilde buzdolabında 2 hafta tutulabilir.

 • Hassas Tipli Saç Derisi İçin Tonik Tarifi

1 su bardağı doğal kaynak suyu 2/3 su bardağı elma sirkesi ile karıştırılır ve ardından bir sprey şişesine konulur. Bu şekilde buzdolabında 2 hafta tutulabilir.

Tonik tarifinde belirtilen su kesinlikle doğal kaynak suyu olmalıdır. Çünkü elma sirkesi çeşme suyunun içerisindeki kireçle tepkimeye girerek saçınıza zarar verebilir.

Elma Sirkeli Saç Toniği Saça Nasıl Uygulanır?

 • Buzdolabından çıkarılan elma sirkesi çalkalanır. Daha sonra duş esnasında saç 1 kez şampuanlandıktan sonra güzelce durulanır. Saçtaki fazla su, ellerin yardımıyla saçtan arındırılır. Daha sonra saçlar tutamlara ayrılarak saç diplerinden uçlarına doğru tonik saça sıkılır. Yalnız saç, kuaförde herhangi bir işlem görmüş ya da yıpranmış ise saça önce doğal yağ ya da saç kremi uygulanmalıdır. Belirli bir süre bekledikten sonra güzelce durulanmalıdır. Daha sonra saç toniği uygulanmalıdır.
 • Elma sirkeli saç toniği saçta en az 2 en fazla 10 dakika bekletilmelidir. Daha sonra ılık su ile güzelce durulanmalıdır. Bu spreyleme haftada en fazla 2 defa yapılmalıdır.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA