SON DAKİKA

Replikler

Saçlarda kepek oluşumu sebepleri nelerdir ve nasıl engellenir?

Saçlarda kepek oluşumu sebepleri nelerdir ve nasıl engellenir?
Bu haber 09 Ekim 2020 - 11:30 'de eklendi ve 24 kez görüntülendi.

Saçlarda Kepek Oluşumu Sebepleri Nelerdir ve Nasıl Engellenir?

Kepek problemi hem erkeklerde hem de kadınlarda sıkça görülen bir sorundur. Genellikle çözüm amaçlı yapılan uygulamalar belirli sürelerde sonuç verse de sorun tekrarlamaktadır. Bazı kişilerin saç derileri kepek oluşumuna daha yatkındır. Bunun sebebi de kepek oluşumunun saç derisindeki kurumaya bağlı olmasıdır. Saç derisi daha kuru olan kişilerin saçlar olumsuz koşullar ile karşılaştıklarında kısa sürede kururlar ve ölmüş deriler döküntü şeklinde bölgede kalır. Bu döküntüler de sürekli olarak saçtan dökülmektedir. Bu durumun engellenmesi için yapılması gereken en önemli uygulama saç diplerinin düzenli olarak nemlendirilmesidir. Uygulama düzenli yapılmalıdır çünkü aksi taktirde uygulamanın bırakıldığı dönemlerde kısa süre içinde yeniden kepek oluşumu gözlenecektir. Saçlar nemlendirmek için hem piyasada satılan farklı saç bakım ürünleri tercih edilebilir hem de bitkisel çözümler uygulanabilir.

Kepek Oluşumuna Karşı Bitkisel Çözümler

Kepek oluşumunun sebebi saç derisinin olması gerekenden daha çok ve daha hızlı kurumasıdır. Bu nedenle de uygulanacak bitkisel çözümlerin saçı nemlendirici özellikte olması son derece önemlidir. Bu doğrultuda saç bakım yağları tercih edilmektedir. Saç bakım yağları nemli yapıları sayesinde saçları nemlendirirken aynı zamanda ihtiyacı olan bakımı da yaparlar. Bu ürünler pek çok markette direkt olarak saç bakım ürünü olarak satılabildiği gibi saf halleri aktarlarda alınarak da kullanılabilir. Özellikle zeytinyağı gibi yağların saça düzenli olarak uygulanması kepek oluşumunu tamamen engelleyecektir. Kepek sorunu çözüldükten sonra bu uygulamalara ara verilmesi ya da tamamen bırakılması saç derisinde yeniden kurumaya sebep olacağı için tekrar kepek oluşumu gözlenir. Bu nedenle düzenli yapılması çok kritiktir.

Saçlarınızı Soğuk Su ile Yıkayın

Saçların çok sıcak su ile yıkanması saç derisinin kurumasına sebep olan faktörlerden biridir. Pek çok kişi daha konforlu hissettiği için son derece sıcak sular ile duş almaktadır. Bu durum saç derisini kurutarak kepek oluşumunu yol açar. Bu nedenle kişinin mümkünse soğuk çeşme suyuyla ya da az miktarda ısıtılmış su ile duş alması önerilmektedir. Bu şekilde saçların kurumasının ve buna bağlı olarak oluşan kepeklerin de önüne geçilmiş olur.

Saçlarınıza Az İşlem Uygulatın

Saçlara yoğun şekilde işlem uygulanması saçları uzun vadede son derece yıpratmaktadır. Burada yıpranmadan kasıt tabi ki büyük oranda kurumadır. Saçlara uygulanan kimyasallara ek olarak günlük olarak evde kullanılan maşa, düzleştirici gibi uygulamalar de saçların kurumasına sebep olur. Bilindiği üzere saçlar kuruduğunda kepek oluşumu başlar ya da artar. Bu durumun önüne geçmek için saçlar özellikle yıkandıktan sonra ekstra işlemler uygulamak yerine daha çok nemlendirilmesi önerilmektedir. Saçların sık sık boyanması da bu tip işlemlere verilecek örneklerden biridir. Bu işlemlerin sık uygulandığı durumlarda ise saçların yoğun bir şekilde bakıma alınması gerekir.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA