SON DAKİKA

Replikler

Yumurtanın faydaları ve zararları

Yumurtanın faydaları ve zararları
Bu haber 08 Ekim 2020 - 16:39 'de eklendi ve 19 kez görüntülendi.

Yumurtanın Faydaları Ve Zararları

Yumurtanın yüzyıllardır insan sağlığı için ne kadar besleyici ve gerekli bir besin olduğu konusu değişmez. Sadece yiyerek tüketmek dışında saç ve cilt bakımında dahi kullanılır. Yumurtanın bu kadar geniş alanda kullanılmasını sağlayan içeriği nedir?

Yumurtanın İçinde Barındırdığı Vitaminler Nelerdir?

Yumurta içinde bolca protein bulunur. Yumurtada protein dışında şu vitamin ve mineraller bulunur; A, D, E vitaminleri, demir, selenyum, folat, kolin, lutein ve zeaksantin. Bunların her birinin ayrı özelliği vardır. Protein: Kas, cilt, saç ve diğer vücut organlarını oluştur ve onarır. Selenyum: E vitamini ile beraber çalışarak vücut dokularının parçalanmasını önler. Demir:

Kansızlığı önler ve hücrelere oksijen taşır. Folat: Yeni hücrelerin oluşturulmasını destekler ve korur. Kolin: Beyin gelişim ve işlevinde etkilidir. Lutein ve zeaksantin: Göz hastalıklarına karşı mücadele eder. A vitamini: Cilt ve göz dokusunu korur. D vitamini: Kemikleri, dişleri güçlendirir, bazı kanser türleri ve bağışıklık hastalıklarına karşı savaşır. E vitamini: hastalıkları önlemede görev alır.

Yumurtanın Faydaları Nelerdir?

İçeriği bu kadar zengin olan yumurta birçok konuda insan sağlığına iyi gelir. Kolin sayesinde beyni besler. A vitamini ile gözleri korur, göz sorunlarına iyi gelir. Kolesterole iyi gelir. Protein ile kasları güçler ve besler, kemik yapısını korur. D vitamini ile kemik erimesi ve raşitizm hastalığından korur. Cildi zararlı güneş ışıklarından korur ve E vitamini ile cildi besler. Saçların uzamasına ve tırnakların güçlenmesine fayda sağlar.

Yumurtanın Zararları Nelerdir?

İçerik bakımından zenginliği ile insan sağlığını ciddi anlamda koruyan yumurtanın bazı durumlarda zararları da olabiliyor. Fazla yumurta tüketimi vücuda giren yağ miktarını arttırır. Yumurta içinde barınan doymamış yağlar, kalp hastalıklarına sebep olabilir. Yine fazla yumurta tüketimi kilo almanıza sebep olur. Fazla yumurta tüketimi kan pıhtılaşmasına sebep olur. Kolesterol miktarını yükseltir. Aşırı yumurta tüketimi sizi yumurtayı az tüketen insanlara göre ölümcül bir hastalığa yakalanma riskinizi arttırır. Kalpte bulunan arter duvarlarını olumsuz etkiler. Siroz hastalığına sebep olabilir.

Damarlar üzerinde ki plakları büyütür bu da damarlarınızı sigara içmekle aynı seviyeye getirebilir. Bu zararların hepsi yumurtayı fazla tüketim halinde ortaya çıkar. Sağlıklı bir şekilde yumurta tüketimi günde en fazla 3 adet olmalıdır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA