SON DAKİKA

Replikler

Sütun faydası ve zararları

Sütun faydası ve zararları
Bu haber 08 Ekim 2020 - 16:47 'de eklendi ve 33 kez görüntülendi.

Sütun Faydası Ve Zararları

Hepimiz biliriz ki süt büyüme ve gelişme için çok ciddi önem taşımaktadır. Özellikle küçük çocuklarda kemik gelişimi yaşlılarda ise kemik güçsüzlüğüne karşı çok önemlidir. Sütün faydaları saymakla bitmez ama fazla süt içme durumunda zararları da mutlaka vardır.

Sütün Faydaları Nelerdir?

Süt içerisinde; insan sağlığına, gelişimine faydalı birçok bileşen vardır. Haliyle bu kadar zengin içerikli olan sütün faydaları oldukça fazladır. Bu faydaları şöyle sayabiliriz; çocuklarda büyüme ve kemik gelişiminde katkı sağlar. Kemiklerimizin ihtiyacı olan kalsiyum sayesinde kemik erimesine engel olur, kasları güçlendirir. Sindirim sistemine katkı sağlar, ishalin daha erken sonlanmasını sağlar.

Enfeksiyonlara direnç sağlar, bağışıklığı sistemini güçlendirir. Zekâ gelişimine ve beyin gelişimine göz ardı edilemeyecek kadar katkı sağlar. Uyku sorunu yaşayan kişilere iyi gelir, daha rahat bir uyku sağlar. Diş sağlığına ve dişlerin kuvvetlenmesine fayda sağlar, bazı durumlarda kilo vermeyi kolaylaştırır, kanserin görülme riskini azaltır, göz sağlığını korur. İçerdiği C vitamini ile daha sağlıklı bir cilt kazandırır.

Sütün Zararları Nelerdir?

Bir besin her ne kadar çok fayda sağlasa da değişmeyen bir şey vardır ki her şeyin fazlası zarardır. Sütün de fazlası insan sağlığına zarar verebilir. Zararlarını şu şekilde sıralayabiliriz; insan vücudunun ph dengesini olması gerektiği halde çıkarıp bozabilir. Demir eksikliğine sebep olur, kemik kırılma riskini arttırır.

Böbrek taşına sebep olabilir, ciddi oranda gaz yapar bu gaz oluşumu çok rahatsız edici boyuta gelebilir. Bazı durumlarda yenilen besinlerde mineralleri emer, fazla kullanımı sivilceye sebep olur, kilo kaybı yaşatabilir.

Süt Neden Yan Etki Yapar?

Vücudumuzda her mineral ve vitaminin olması gerektiği bir sınır vardır bu sınırlar bazen fazla süt kullanımda artabilir. Örneğin aşırı süt içmekten ötürü kemiklerde biriken kalsiyum bir süreden sonra kemik gelişiminden çok kemik kırılma riskini arttırır. Fazla su tüketmeyen kişilerde gece süt içme alışkanlığı böbrek taşı oluşumuna sebep olabilir.

Sebebi sütten fazla miktarda kalsiyum alınmasıdır. Yemeklerden direkt sonra içildiği zaman yemekten alınacak olan faydaları maddeleri emer. Her besinde olduğu gibi her şeyin fazlası zarardır. Sağlıklı olma uğruna sağlıksız şekilde fazla tüketim yanlış sonuçlar doğurabilir sütü günde 2 bardak tüketiniz.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA