SON DAKİKA

Replikler

Plasenta nedir?

Plasenta nedir?
Bu haber 08 Ekim 2020 - 16:21 'de eklendi ve 10 kez görüntülendi.

Plasenta Nedir?

Asıl konumuz olan plasenta previa hastalığını daha iyi anlayabilmek adına önce plasentanın ne olduğunu anlamalıyız. Plasenta, anne karnındaki bebeğin beslenmesini, oksijen almasını, atıkları vücuttan atmasını sağlayan ve göbek kordonuyla anne vücudu arasında yani bir nevi bebekle anne arasında fiziksel bağ kurulmasına sebep olan bir yapıdır.

Bu yapı olmazsa bebeğin hayatta kalması mümkün değildir. Hamilelik süreci boyunca bebeğin tüm ihtiyaçları plasentadan sağlanır ve doğumla birlikte anne vücudundan da dışarı atılır.

Plasenta Previa Nedir?

Plasentanın ne olduğunu daha iyi anladıktan sonra plasenta previa rahatsızlığını da daha iyi anlayabileceğiz. Plasenta anne karnının ön duvarında bulunur. İç ve ön duvarda bulunan plasentanın bir şekilde aşağıya kayması ve vajinal yolu kapatması durumu plasenta previa olarak tabir edilir.

Bu durum çok sık karşılaşılan bir durum değildir fakat zaman zaman bazı anne adaylarının başına gelebilmektedir. Bu durumun erken bir şekilde tespit edilmesi ve gerekli işlemlerin uygulanabilmesi çok önemlidir.

Plasenta Previa Niçin Meydana Gelir?

Bu hastalığı meydana getiren sebepler net olarak bilinmemektedir. Bununla beraber birtakım olası risk faktörleri söz konusudur. Bu faktörler şu şekilde sıralanabilir; anne adayı daha önce de doğum yapmışsa, anne adayı daha önce sezaryen gibi veya rahimden ur alınması gibi hasar bırakabilecek bir durumla karşı karşıya gelmişse, anne adayı 35 yaş üzeriyse, ikiz veya üçüz bebek söz konusuysa, anne adayı sigara içiyorsa ve anne adayı daha önceden plasenta previa ile karşı karşıya kalmışsa bu durumu yaşama olasılığı diğer adaylara göre yüksektir.

Diğer faktörler de oldukça önemlidir fakat burada en önemli olan ve bu konuda en büyük riski oluşturan durum anne adayının bu olayı daha önceden de yaşamış olmasıdır. Bu durum anne adayının rahminde bir şeylerin yanlış olduğunu ve plasenta previanın ortaya çıkmasının muhtemel olduğunun habercisidir.

Plasenta Previanın Belirtileri Nedir?

Plasenta previanın en önemli belirtisi vajinal kanamadır. Bu kanama zaman zaman oldukça büyük boyutlara ulaşabilmektedir. Bu tip durumlarda acil yardım alınmalı ve kanama durdurulmalıdır. Kanama durdurulamadığı takdirde hem anne adayı hem de fetüs bu durumdan olumsuz etkilenecektir.

Plasenta Previanın Riskleri ve Tedavisi Nedir?

Plasenta previanın belirtisi olan kanama aynı zamanda riskleri arasında da sayılabilir. Zira büyük çaplı bir kanama zamanında müdahale edilmezse hem anne adayının hem de fetüsün hayati tehlikesine sebebiyet verebilir. Aynı zamanda erken doğum da önemli bir risk faktörüdür.

Zira erken doğan bir bebeğin hayatta kalma şansı normal doğan bebeklere göre oldukça düşüktür. Bunun yanında bu durum oldukça nasir görülür ve çoğu zaman kendiliğinden düzelir. Tedavi aşamasında doktorunuzun yakın takibi çok önemlidir.

Doktorunuz bu durum doğuma kadar devam ederse muhtemelen sezaryen önerecektir. Vakanın kendine özgü durumuna göre çözüm yolunu doktorunuz söylemek zorundadır. Zira direk çözümü olan bir konu değildir vakadan vakaya değişim gösteren tedaviler söz konusudur. Bu durumda yapılabilecek en iyi şey doktorunuza güvenmektir.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA