SON DAKİKA

Replikler

Kalp nasıl çalışır?

Kalp nasıl çalışır?
Bu haber 08 Ekim 2020 - 16:05 'de eklendi ve 29 kez görüntülendi.

Kalp Nasıl çalışır?

Kalbin çalışma şekli vücuttaki diğer organlardan farklıdır. Kolunuzu hareket ettirmek isterseniz, beyninizden bir uyarı gelir ve kolunuzu istemli bir şekilde hareket ettirirsiniz. Veya mide hareketlerinizi düşünecek olursanız, midenize besinlerin gelmesi sonucu bir uyarı oluşur bu uyarı başka uyarılar oluşturur ve en sonunda mideniz kasılıp gevşemeye, asit salgılamaya başlar.

Yani otonom veya somatik, her organ görevini yerine getirilebilmek için bir başka sistem veya organ vasıtasıyla uyarılmak zorundadır. Kalp hariç. Kalp bu noktada vücuttaki diğer tüm organlardan ayrılır. Kalp kendi uyarısını kendisi oluşturabilir. Kasılıp gevşemek için bir başka organdan gelecek uyarıya ihtiyacı yoktur.

Kalbin kulakçıkları ve Kapakçıkları Ne İşe Yarar?

Kalp, toplam 4 adet odacıktan oluşur. Bunlar; sağ kulakçık, sol kulakçık, sağ karıncık ve sol karıncıktır. Kan dolaşımı sırasında hepsinin rolü çok büyüktür ve aynı zamanda bunların arasında bazı kapaklar vardır. Kanın nereden nereye geçeceğini kontrol eder bu kapaklar. Vücuda dağılmış olan kirli kan, yolculuğunu tamamladıktan sonra kalbe sağ kulakçıktan giriş yapar. Ardından bu kan sağ karıncığa dökülür.

Sağ karıncıktan küçük dolaşıma pompalanır. Yani akciğere gönderilir. Kan burada temizlendikten sonra döner ve kalbin sol kulakçığından tekrar kalbe girer. Ardından sağ karıncığa dökülür. Sağ karıncık kalbin en kalın ve en güçlü bölgesidir.

Çünkü tüm vücuda gidecek kan buradan pompalanır. Buradan pompalanan kan AORT damarına gider ve tüm vücuda dağılır. Bu işlem hayatımızın sonuna kadar böylece sürüp gider.

Kulakçık Kasılması Rahatsızlığı Nedir?

Yukarıda anlatılanları iyice kavradıktan sonra kulakçıkların görevini daha iyi anlamak ve burada oluşacak dezenformasyonların neye sebebiyet vereceğini anlayabiliriz. Kulakçıkların kasılması ile kulakçıkta bulunan kan karıncığa dökülür ve kulakçık gevşer kulakçığa yeniden kan dolar. Bu döngü böylece sürüp gider. İşte kulakçıkların asılı kalma süresinde oluşan değişiklikler bazı sorunlara yol açacaktır. Kulakçıklara kan dolması için kulakçıkların gevşek durumda olması gerekmektedir. Fakat kasılı durumda gereğinden fazla kalırsa bu kulakçıklar yeterince kaç dolamaz, dolayısıyla karıncıklara da yeterince kan gidemez ve tüm bunların sonunda vücuda yeterince kan gidemez.

Yani organlara ve dokulara, ihtiyaçları olan besin ve oksijenler gidemez. Bu sorunun kökünde yatan çok farklı fazla sebepler olabilir ve sorun kendisini çok farklı şekillerde göstermiş olabilir. Bu sebeple burada herhangi bir tedavi söylemek doğru olmaz.

Ancak iyi bir kardiyoloji uzmanının detaylı tetkikleri ve kişisel görüşleri sonucu konulacak tanı sonrası, tedavinin nasıl olacağını da yine bu doktor belirler. Yani burada sorunun ne olduğundan bahsedebiliriz fakat sorunun nasıl çözüleceğinden bahsetmek çok doğru olmaz.

Zira birbirinden farklı tedavi yöntemleri vardır ve bu yöntemler kişiden kişiye göre değişmektedir. Kimi zaman cerrahi müdahale gerekir kimi zaman sağlıklı beslenme ve birkaç ilaç. Tedavi vakadan vakaya değişir dolayısıyla bu tip bir sorun yaşayan kişilerin doktorlarının tavsiyesinin dışına çıkamaması önerilir.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA