SON DAKİKA

Replikler

Hıçkırık nedir?

Hıçkırık nedir?
Bu haber 08 Ekim 2020 - 7:44 'de eklendi ve 6 kez görüntülendi.

Hıçkırık Nedir?

Hıçkırığı en kaba tabirle tanımlamak gerekirse diyafram kasının ani ve istem dışı kasılması olayıdır diyebiliriz. Diyafram kası, göğüs kafesi ve karın boşluğunu birbirinden ayıran oldukça önemli bir kastır. Bu kas aynı zamanda nefes alma konusunda da önemli bir rol oynamaktadır. Her kasılmanın ardından ses tellerinin aniden kapanması sebebiyle ‘hık’ sesine benzer bir ses çıkar. Hıçkırığın temel mekanizması budur.

Bu duruma neyin sebep olduğu net bir şekilde bilinmemektedir fakat çok fazla yemek yendiği durumlarda veya çok korkulduğu durumlarda ortaya çıktığı bilinmektedir. Genelde extrem durumlarda ortaya çıkan bir durumdur. Bu duruma tıbbi bozukluk veya hastalık demek de mümkün değildir. Fakat tam anlamıyla normal bir durum olduğu da söylenemez.

Hıçkırık Hastalıkların Habercisi Olabilir mi?

Genellikle çok fazla yeme, çok fazla gülme, sigara, alkol tüketiminin fazlalığı gibi durumlarda ortaya çıkar hıçkırık. Bazen fazla hava yutmayla da ortaya çıkabilir. Bunlar gibi hıçkırığa sebep olabilecek daha onlarca sebep sayılabilir. Fakat tüm bunların yanında hıçkırığın aslında bir başka hastalığın habercisi olup olmadığı da merak edilir. 48 saatten uzun süren hıçkırıklar başta kalp rahatsızlıkları olmak üzere pek çok rahatsızlığın habercisi olabilir. Sebepsiz yere 48 saatten uzun süren bir hıçkırığınız varsa mutlaka bir doktora görünmelisiniz.

Kalp hastalıklarının yanında bazı sindirim sistemi hastalıklarının da habercisi olabilir bu durum. reflü, gastrit, peptik ülser, pankreatit, safra kesesi hastalıkları ve aerofaji yani hızla yeme, içme ve anksiyeteye bağlı olarak istemsiz ve aşırı derecede hava yutulması durumu bunlar arasında sayılabilir. Daha birçok hastalığı da akla getirebilir.

Kronik Hıçkırık Nedir?

Kronikleşmiş hıçkırık, hıçkırığın çok uzun sürmesi durumudur. Bu durum illa bir hastalığın habercisi olmak zorunda değildir. Örneğin sık sık çok fazla yiyen bir inşasınızdır ve bu sebeple her gün hıçkırık tutmaktadır sizi. Veya bu tip durumlar sonucu sık sık kısa süreli hıçkırık krizlerine yakalanmaktasınız. İşte bu gibi durumlar vücutta alışkanlık yapabilir ve sadece bu sebeple kronikleşmiş hıçkırığa sahip olabilirsiniz. Tabi ki bunun kararını verecek olan kişi de doktordur. Bu sebeple uzun süren hıçkırık nöbetleri sonucu bir doktora görünmeniz ve dediklerini dikkate almanız gerekmektedir.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA