SON DAKİKA

Replikler

Hangi tıbbi malzemeler için katılım payı ödenmez

Hangi tıbbi malzemeler için katılım payı ödenmez
Bu haber 08 Ekim 2020 - 8:22 'de eklendi ve 10 kez görüntülendi.

Hangi tıbbi malzemeler için katılım payı ödenmez

SGK tarafından pek çok vatandaşa sağlık güvencesi sağlanmaktadır. Bu güvenceye sahip olmak için kişinin sigortalı bir işte çalışıyor olması gerekir. Bunun dışındaki kişilerin SGK güvencesinden yararlanmak için farklı şartları yerine getirmesi gerekir.

SGK Katılım Payı Nedir?

Sosyal Güvenlik Kurumu sigortalı vatandaşların hastane muayenelerini ve eczane harcamalarını karşılamaktadır. Bu karşılama şekli tutarın tamamını ya da bir kısmını kapsayacak şekilde olabilir. Burada sigorta tutarın tamamını değil de bir kısmını karşılıyorsa sigortalının ödediği tutar katılım payı olarak adlandırılır.

Katılım payı alınan hizmetin ve ürünün türüne göre farklılık gösterir. Örneğin devlet hastanelerinde muayene olunduğunda kişinin gittiği doktora göre katılım payı belirlenir ve çoğu durumda hiç çıkmaz.

Katılım Payı Ödenmeden Alınan Tıbbi Malzemeler Nelerdir?

Bazı ilaç ve tıbbi malzemeler satın alınırken katılım payı ödenmez. Bu durumda katılım payının ödenip ödenmeyeceği kişinin durumuna göre değişmektedir. Bazı kişiler tıbbi malzeme ya da ilaç satın alırken katılım payı ödemekten muaf tutulurlar.

Bu kişilere örnek olarak iş kazası ya da meslek hastalığı sebebiyle tedavi görmesi gereken kişiler bu hastalığın tedavi aşamasında ve daha sonra gerekli tıbbi malzemelerin alınması aşamasında katılım payı ödemezler. Bunlara ek olarak mücbir sebeplerden dolayı sağlanan tıbbi alet ve benzeri ilaçlardan da katılım payı talep edilmesi mümkün değildi ve hatta yasaktır.

Hangi Durumlarda Katılım Payı Talep Edilir?

Normal sigortalılardan oldukları muayenelerin katılım payları ilaç satın alırken eczanelerde tahsil edilmektedir. Hastane gibi kuruluşlarda ödeme alınmaz. Buna ek olarak SGK anlaşmalı özel hastanelerde de genellikle %20 katılım payı hastanın sorumluluğundadır. Sigorta bu gibi durumlarda %80’lik kısmını ödemektedir.

Eczanelerde de yine pek çok ilaç için %80’lik kısım sigorta tarafından karşılansa da %20’lik kısmı sigortalı tarafından katılım payı olarak ödenir. Bunun dışında hayati öneme sahip protezlerden katılım payı alınmaz ancak bu durumun sağlık raporunda belirtilmesi gerekir. Bu kapsamın dışında kalan:

  • Diş protezleri
  • Görmeyi sağlayan protezler
  • Hayati öneme sahip olamayan protezler

için katılım payı talep edilmesi sıkça rastlanan bir durumdur.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA