SON DAKİKA

Replikler

En kolay ve etkili cilt bakımı nasıl yapılır 5 adımda cilt bakımı

En kolay ve etkili cilt bakımı nasıl yapılır 5 adımda cilt bakımı
Bu haber 08 Ekim 2020 - 8:50 'de eklendi ve 9 kez görüntülendi.

En Kolay Ve Etkili Cilt Bakımı Nasıl Yapılır 5 Adımda Cilt Bakımı

Cilt bakımı estetik bir görünüm için son derece önemlidir. Zamanla yıpranan insan cildi yaşlılığın da etkilerini taşımaya başladığında hoş olmayan bir görünüme bürünebilir. Bu gibi durumlarda düzenli cilt bakımı yapmanın ne kadar önemli olduğu ortaya çıkmaktadır.

Düzenli cilt bakımı cildi yaşlılık etkilerinden ve dış etkilerden koruyarak daha gergin, genç ve nemli bir cilt görünümü oluşturur.

1. Kadınlarda Makyaj Temizliği Çok Önemli

Cilt bakımına önem veren kadınlar her günün sonunda makyaj temizliğine dikkat etmelidir. Ciltte kalan makyaj uzun vadede gözenekleri tıkar ve cildin beslenmesini engeller. Cilt gözenekleri zaten cilt üzerinde biriken yağ ile bile kolayca tıkanabilmektedir. Bunun üzerine bir de makyaj eklenirse cildin beslenmesi daha da zor hale gelir.

Makyaj temizliğinin düzgün yapılmadığı durumlarda cilt üzerine uygulanan bakım ürünleri ve nemlendiriciler de etkili olmaz. Bu neden düzgün bir cilt bakımı yapabilmek için makyaj temizliği çok önemlidir.

2. Cilt Yüzeyinde Biriken Yağları Günlük Olarak Uzaklaştırın

Cilt yüzeyi uzun vadede yağlanmaya son derece müsait bir yapıya sahiptir. Durum böyle olunca kişinin özellikle yüz bölgesindeki yağları temizlemesi önemlidir. Yağların cilt yüzeyinde birikmesi durumunda cilt gözenekleri tıkanır ve cilt daha kısa sürede yağlanır.

Bu yağları uzaklaştırma işlemine çok dikkat etmek gerekir. Sabun yağları temizlemede son derece etkilidir ancak özellikle yüz bölgesinde önemli seviyelerde kuruluk yaşanmasına sebep olur. Cildin kuruması da zamanla kırışıklık gibi sorunlara yol açar. Bu nedenle cildin genç ve bakımlı kalması için ne çok kuru ne de çok yağlı olmaması gerekir. Cildin nem ve yağ dengesi korunmalıdır.

3. Düzenli Olarak Nemlendirmek Çok Önemli

Cildin nem dengesinin korunması hayati öneme sahiptir. Başta yüz bölgesi olmak üzere cildin hemen her bölgesi düzenli olarak nemlendirilmeye ihtiyaç duyar. Yağlı cilt tipine sahip kişilerin düştükleri en büyük yanılgılardan biri budur. Hali hazırda yağlı bir ciltleri olduğu için nemlendirme ihtiyacı duymazlar ancak yağ ile nem tamamen farklı kavramlardır.

Nemlendirme amacıyla kullanılan ürünler cildin farklı bölgeleri için farklı şekillerde tasarlanmıştır. Yüz bölgesi için farklı nemlendiriciler kullanılırken genel vücut bakımı için daha farklı losyonlar kullanılır. Bu nedenle kullanılan ürünün hangi bakım türü için uygun olduğuna dikkat etmek gerekir. Genel cilt bakımı amacıyla üretilmiş ürünler yüz bakımını istenen seviyede iyi gerçekleştirmeyebilir.

4. Daha İyi Bakım İçin Peeling

Peeling işlemleri cilt bakımı için oldukça etkilidir. Yapılması zorunlu olmasa da peeling işlemi cildi yenileme konusunda son derece etkilidir. Peeling kimyasal ve fiziksel yöntemlerle farklı şekillerde uygulanabilir.

Evde uygulanan peeling türleri kimyasal peeling olmaktadır ve genellikle bir serum ile uygulama yapılır. Bu serum cildin üzerindeki ölü derilerin uzaklaşmasını ve alttaki genç derinin yüzeye çıkmasını sağlar. Fiziksel peeling işleminde bu ölü deri uzaklaştırma işlemi fiziksel işlemlerle de desteklenir.

5. Maske Cilt Bakımı İçin Önemli

Yüz maskeleri cilt bakımı için son derece önemlidir. Ev şartlarında kolayca hazırlanabilen bu maskeler cildi nemlendirmenin yanında besler. Evde bulunan pek çok ürünün kullanılmasıyla kısa sürede kolayca hazırlanan farklı çeşitlerde maskeler bulunmaktadır.

Yüz maskeleri farklı bakım amaçları doğrultusunda farklı içeriklere sahip olabilir. Bu maskelerin içeriklerine ve kullanım amaçlarına göre uygulama şekilleri ve süreleri farklılık göstermektedir. Maskeler genellikle haftada 1 ya da 2 kere uygulanır ve genel bakım sağlar. Ciltte yaşanan kuruluk ya da yıpranma durumlarında maske kullanmak yerin sürekli olarak ve düzenli şekilde kullanmak gerekir.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA