SON DAKİKA

Replikler

Eklampsi nedir? belirtileri ve tedavisi nasıldır?

Eklampsi nedir? belirtileri ve tedavisi nasıldır?
Bu haber 08 Ekim 2020 - 8:11 'de eklendi ve 17 kez görüntülendi.

Eklampsi Nedir? Belirtileri Ve Tedavisi Nasıldır?

Genel itibari ile preeklampsi nöbetlerine verilen ismin adıdır. Bu nedenle çoğu uzman eklampsiyi preeklampsi içerisinde değerlendirirken kimi hekimlerde kendi başına bir hastalık olarak nitelendirilir. Eklampsi, aslında eklampsi sebebiyle oluşan bir nöbet çeşididir. Bu nöbetler genel itibariyle kan basıncının yükselme göstermesi ile doğuma yaklaşırken ve doğum anında görülür.

20. haftadan önce görülme oranı oldukça nadirdir. Oksijensiz kalmaya sebep olur ve devamında ise beyin sarsıntısı, baygınlık ve kısmi felç gibi bulgular ortaya çıkabilir.
Eklampsi nöbetleri aynı zamanda epilepsi yani Sara hastalığında meydana gelen nöbetlere benzer.

Hastanın kol ve Bacaklarında çeşitli kasılmalar ve geçici bir süre yaşanan bilinç kaybı ile kendini gösterir. Hasta olan bireyde tansiyonun yükselmesi ve şiddetli diğer bulgular da ortaya çıkacaktır. Anne hayatını riske atan ciddi bir durumdur ve neredeyse her zaman acil bir şekilde sezaryen ile hamilelik durumunun sonlandırılmasını gerektirir.

Eklampsi Ne Zaman Görülür?

Eklampsi krizlerinin neredeyse % 80’e varan oranı doğumun yapılmasının hemen zamanında ve doğumun tamamlanmasının ardından ilk 2 gün içerisinde meydana gelir. Hamilelik süresi içerisinde 20. haftanın hemen ardından da görülebilir. Hamileliğin 20. haftasında önce ise görülmesi nadirdir. Fakat yine de çok az da olsa doğumun gerçekleşmesinden sonra geçen uzun bir sürenin hemen ardından yani yaklaşık olarak 2 ya da 3 hafta sonra görülen vakalar mevcuttur.

Eklampsi Belirtileri Nelerdir?

  • Epilepsi hastalığında olduğu gibi geçici bilinç kaybı.
  • Karın bölgesinde, midede ya da karaciğer bölgesinde ağrı, sızı meydana gelmesi.
  • Görmede meydana gelen bozukluklar.
  • Vücutta yaygın bir şekilde oluşan ödem ve şişlik belirtileri
  • Şiddetli baş ağrısı nöbeti yani kriz geçirme

Eklampsi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Eklampsi hastalığının kesin ve net tedavisi acil bir şekilde genel itibariyle hastanın yani anne adayının sezaryen ile ameliyat edilmesidir. Az önce de ifade edildiği gibi bulguların tamamı doğumun gerçekleşmesinden sonra hızlı bir şekilde düzelmeye başlayacaktır. Yeniden nöbet geçirilmesi durumunun önüne geçebilmek amacı ile acil bir şekilde doğumun yapılması gereği ortaya çıkacaktır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA