SON DAKİKA

Replikler

Diyet yaparken dikkat etmemiz gerekenler

Diyet yaparken dikkat etmemiz gerekenler
Bu haber 08 Ekim 2020 - 7:49 'de eklendi ve 14 kez görüntülendi.

Diyet Yaparken Dikkat Etmemiz Gerekenler

Türk mutfağının enfes lezzetleri karşısında diyet yapmak bazen bize işkence gibi gelebiliyor. Birde kültürümüz genel itibariyle yemek odaklıdır. Yani birini gördüğümüzde veya misafir ettiğimizde mutlaka yedirmek isteriz. Bu gelenek olarak güzel gibi görünsede başkalarına kötülük yapıyor olabiliriz.

Az ve kararında yemek gün için de hem psikolojimizin iyi olmasını, hem de sağlıklı olmamızı sağlıyor. Sabah kahvaltı yaptıktan sonra bitmeyen misafirlikler, ikramlar bizim sürekli yeme alışkanlığı yapmamıza neden olurken beraberinde bir takım hastalıklarında çıkmasına sebep oluyor.

Buna bir dur demek adına yaptığımız diyetlerin bazıları güzel sonuçlar doğursa da bazısında başka hastalıkların çıkmasına da neden oluyor. Bu nedenle herşeyin ortası makbuldür diyoruz ve diyet yaparken de dikkat etmemiz gereken hususları sıralamak istiyoruz.

Diyette Yapılması Gerekenler

Diyet yaparken çoğu kez doğru bildiğimiz yanlışlarıda tekrarlarız. Bu bizim ya kilo vermemizi engeller, ya da kilo versek bile sağlıksız vermiş oluruz. Bunlardan bazılarını şöyle sıralayabiliriz;

  • Kahvaltıyı atlamayın. Diyet yapanların çoğu tamamen aç kalarak veya sadece bir öğün yiyerek zayıflayacağını düşünür. Hâlbuki bu şekilde bir beslenme sizin metabolizmanızı yavaşlatacağı için kilo veremezsiniz.
  • Bol su için. Vücuttan yağların atılması ancak su ile mümkün olabiliyor. Su içilmeyen vücutta kabızlık gibi birçok hastalık meydana gelerek metabolizma yavaşlıyor ve kilo vermeniz güç hâle geliyor.
  • Yavaş yemek yiyin. Hızlı yenilen lokmalar düzgün parçalanmazsa bütün olarak mideye iner ve hazımsızlık baş gösterir. Hızlı yenilen yemeklerde beyin tokluk hissini algılayamadığı için çok yemenize de sebep oluyor. Bir lokmayı en az 20 kere çiğnemelisiniz.
  • Yiyeceklere şeker ilave etmeyin. Yediğiniz yemeklerin çoğunda kendine özel şekerleri zaten mevcut. Bu nedenle şeker ilave etmemelisiniz.
  • Tuz az kullanın. Ödemin vücuttan kolay atılabilmesi için şeker ve tuzun kullanılmaması gerekiyor. Az bir tuz vücudunuzda su tutmalara neden olabilir.

Diyette Yapılmaması Gerekenler

Genel olarak diyette yapılmaması gerekenler, yapılması gerekenlerin tersidir. Ek olarak porsiyonlarınız hakkında yorum yaparak diyet listesindeki besini değiştirmeyin. Örneğin şu da aynı kaloride bugün bunu yiyim demek gibi. Diyette tamamen aç kalmadan, sağlıklı besinlerle beslenin. Ve mutlaka bir hekim desteği alın.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA