SON DAKİKA

Replikler

Çocuklarda apandisit neden olur, nasıl tedavi edilir?

Çocuklarda apandisit neden olur, nasıl tedavi edilir?
Bu haber 08 Ekim 2020 - 8:05 'de eklendi ve 13 kez görüntülendi.

Çocuklarda Apandisit Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

Halk dilinde daha çok “kör bağırsak” olarak bilinen appendiks organı ince bağırsak ile kalın bağırsak arasında yer alır. Apandisit oluşum aşamaları aşağıdaki gibidir.

  • Akut Apandisit Evresi

Bu organın içinde bazı boşluklar bulunmakta olup içerisine gıda ve sert maddelerin girmesi sonucu burada sınır seviye aşıldıktan sonra lenf bölgesinde sıkışma oluşur. Bu evrede karın ağrısı ve iştahsızlık görülür.

  • İltihap Evresi

Tıkanmadan dolayı appendiks dokusu salgısını dışarı atamaz ve bu salgının organ içinde kalması ile iltihaplanma meydana gelir. Bu evrede beslenme bozukluğu görülür.

  • Peritonit Evresi

İltihap appendiks duvarında yayılır. Appendiks dokusunda bulunan delikten bağırsak dışkısı girer. Daha sonra karın bölgesinde yayılma gösterir. Bu evrede gerekli müdahaleler yapılmazsa apandisit patlayabilir ve hastanın ölümüne yol açabilir.

Çocuklarda Apandisit Belirtileri

  • Karın ağrısı
  • İştahsızlık
  • Beslenme bozukluğu
  • Kusma
  • Yüksek ateş
  • Apandisitin bulunduğu sağ tarafta sert bir şişkinlik oluşumu

Çocuklarda Apandisit Kaç Yaşında Görülür?

Genel olarak 6-10 yaşlarında görülmekte olup ergenlik yıllarında da görülmesi mümkündür.

Apandisit Tanısı Nasıl Konulur?

Öncelikle uzman doktor hastanın karnını fiziksel olarak (dokunma, hafifçe bastırma vb.) muayene eder.
Fiziksel muayene sonrası hastanın beyaz kan sayısı testi yapılır. Ayrıca idrar testi ile idrar yolları enfeksiyonu ya da böbrek taşının var olup olmadığı bakılır. Çünkü apandisit ile bu iki hastalığın belirtileri aynı olduğundan hastalığın tam olarak tespit edilmesi istenir.
Hastanın karın bölgesi ultrasonografi cihazı ile incelemeye alınır. Uzman doktor, mesleki bilgilerine ve yapılan test ve tetkiklere göre hastalığın teşhisini koyar.

Apandisit Nasıl Tedavi Edilir?

Çocuklarda apandisit mevcutsa apandisitin tedavisi için tek şart ameliyattır. Apandisit ameliyatı iki şekilde gerçekleşir.

Kapalı apandisit ameliyatına başlamadan önce hastanın en az 6 saat aç kalması gerekir. Ameliyat öncesinde hastaya narkoz verilerek hasta uyutulur. Eğer apandisit iltihaplanmışsa appendiks organı cerrahi müdahaleler ile yerinden çıkarılır. Fakat yırtılma sonucu iltihap kana karışmış ise hastanın hayatta kalması risk haline dönüşür.

Bu hastanın ölümüne yol açabilir. Bu ameliyat en çok tercih edilen ameliyat şeklidir ve ameliyat 30-40 dakika sürmektedir. Açık ameliyatta ise tek fark hastaya narkoz verilmeyerek bölgesel narkozun uygulanmasıdır.

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA